Вітаємо у нашій спільноті потужний муніципалітет – Вінницьку міську раду.
Уже більше десяти років громада працює над енергоефективністю та переходом на відновлювані джерела енергії та має досвід, яким поділиться із колегами.
Найбільш значні здобутки громади:
1. У 2011 році місто Вінниця стало Учасником Європейської Енергетичної Відзнаки (ЄЕВ), а у 2015 році стало першим містом у Східній Європі, яке отримало сертифікат ЄЕВ. У 2019 місто успішно пройшло міжнародний аудит й підтвердило сертифікат (здобуто «Срібну Відзнаку»). За результатами аудиту, найкращою практикою у сфері «Мобільності», визнано «Розвиток велосипедної інфраструктури м. Вінниця». Цей напрям і надалі розвивається в громаді.
2. У 2014 році, у межах програми DemoUkraineDH (NEFCO) у місті проведено реконструкцію системи теплозабезпечення мікрорайону вул. Київська – О. Вишні. Під час робіт, зокрема, замінено теплові мережі, реконструйовано центральний тепловий пункт та встановлено дев’ять індивідуальних теплових пунктів (ІТП). У рамках Меморандуму із Швейцарією, упродовж 2013-2019 років у місті встановили ще понад 300 ІТП.
“Сьогодні, завдяки реалізації різних програм, вцілому встановлено понад 400 ІТП. Фактично, мова йде про те, що кожен третій будинок з централізованим теплопостачанням, облаштований ІТП”, – розповідає начальниця відділу енергоменеджменту та безбар’єрності Департаменту відновлення та розвитку Вінницької міської ради Вікторія Яворовенко.
Сьогодні у місті реалізовують грантову угоду з підвищення енергостійкості та енергозбереження на 6 мільйонів євро (Фонд Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (Е5Р) – 3 млн євро, Шведська Агенції розвитку міжнародного співробітництва (Sida) – 3 млн євро) від Фонду «Швеція – Україна: Підтримка централізованого теплопостачання», що адмініструється Північною екологічною фінансовою корпорацією (NEFCO). Кінцевою метою є відповідність вимогам ЄС до ефективного централізованого теплопостачання та розвитку довгострокового сталого та орієнтованого на споживача централізованого теплопостачання в місті Вінниця та Україні в цілому.
3. Із 2019 року Вінницька міська рада декларує курс на перехід на відновлювані джерела енергії. Про це згадується у Концепції інтегрованого розвитку міста Вінниці 2030 (прийнято у 22.02.2019 р.) та Стратегії 3.0 (Стратегії розвитку Вінницької міської територіальної громади до 2030 року, прийнятої 26.02.2021 р.).
28 січня 2022 року Вінницька міська територіальна громада першою в Україні проголосила Зелений курс за прикладом Європейського Зеленого курсу (ЄЗК). Відтоді це стратегічний напрямок розвитку Вінницької громади та основа для розробки і впровадження усіх міських політик, розвитку інфраструктури та залучення інвестицій.
“У рамках наших зобов’язань по впровадженні зеленого енергопереходу та кліматичної нейтральності, було розроблено та прийнято Дорожню карту заходів для реалізації Зеленого курсу Вінниці до 2030 року. Вона передбачає завдання та терміни реалізації у таких сферах, як: запобігання змінам клімату та адаптація до них; стала та розумна мобільність; біорізноманіття, відходи; промислова політика; стале харчування і зелене сільське господарство; енергетика та енергоефективність; нульове забруднення”, – додає Вікторія Яворовенко.
Декларування, зокрема, енергетичного переходу на відновлювану енергетику, особливо важливого нині у воєнний час, не залишилося лише на папері. Результати очевидні уже.
На території Вінницької територіальної громади встановлено 13,4 МВт загальної потужності електроенергії, яку виробляють сонячні панелі, що розміщені на території 60 місцевих підприємств.
У жовтні 2023 року завершено будівництво дахової сонячної електростанції у трамвайному депо КП «ВТК» для власного споживання електроенергії загальною площею 1150 м2. Всього встановлено 240 панелей, загальною потужністю – 130 кВт.
У червні 2023-го року Вінницька міська рада затвердила «Програму будівництва сонячних електростанцій для власного споживання електроенергії об’єктами комунальної власності Вінницької міської ради на 2023-2027 роки». В рамках, якої уже виконані роботи з облаштування дахових сонячних електростанцій на двох медичних закладах, а саме:
- загальна кількість сонячних панелей – 128 шт. та 144 шт. відповідно (по 555 Вт)
- потужність сонячної станції – 71,04 та 79,92 кВт відповідно,
- орієнтовна річна генерація станції 63 тис. та 81 тис. кВт відповідно
За даними міськради, це дозволить кожному зі закладів зекономити 565 тис. та 662 тис. грн на рік (із урахуванням тарифу на червень 2024-го року на електроенергію кожному закладу).
Учасники Коаліції “Енергетичний перехід” раді вітати нового потужного партнера! Спільно працюватимемо над посиленням голосу українських муніципалітетів й громадських організацій у процесі енергетичного переходу України до відновлюваної енергетики.
Матеріал підготовлено у рамках проєкту “Підтримка участі муніципалітетів у енергетичному переході та в розробці кліматичної політики” за підтримки Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні.