28 січня 2022 року Вінницька міська територіальна громада перша в Україні проголошує Зелений курс. Під час першої у цьому році сесії Вінницької міської ради буде підписана Декларація про Зелений курс за участі Представництва Європейського Союзу в Україні, Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції та депутатського корпусу України. 

Зелений курс Вінниці – стратегічний напрямок розвитку Вінницької міської територіальної громади та основа для розробки і впровадження усіх політик, розвитку інфраструктури та залучення інвестицій. Досягнення кліматичної нейтральності лежить в основі Зеленого курсу Вінниці та є його центральним елементом. Амбітні плани щодо скорочення викидів парникових газів будуть супроводжуватись проведенням оцінки вразливості міста до змін клімату та впровадженням заходів з кліматичної адаптації міста. Питання адаптації до зміни клімату розглядатимуться у тісному взаємозв’язку з іншими секторами, зокрема, біорізноманіттям, розвитком міської інфраструктури, охороною здоров’я, будівництвом, освітою тощо. Зелений курс є логічним продовженням довгострокових планів громади у зеленому розвитку (зафіксованих як в Стратегії 3.0, так і в Концепції інтегрованого розвитку). 

Наміри та цілі, зазначені в Декларації, отримали продовження в Дорожній карті заходів Вінницької міської територіальної громади для реалізації Зеленого курсу Вінниці до 2030 року.

Першочергові кроки, зазначені в Дорожній карті:

– Підсилення інституційної спроможності – реорганізація відділу з охорони довкілля та моніторингу якості атмосферного повітря в структурі Департаменту економіки і інвестицій міської ради.

– Проведення оцінки вразливості міста до змін клімату.

– Розробка та імплементація Стратегії з адаптації міста до зміни клімату та плану дій як компоненту її реалізації.

– Врахування питань пом’якшення та адаптації до змін клімату при розробці стратегічних, програмних та документів державного планування Вінницької міської ради та оновлення існуючих.

Основою для місцевого Зеленого курсу стали принципи та засади Європейського зеленого курсу, який був прийнятий у 2019 році та є дорожньою картою заходів, які перетворять Євросоюз на ефективну, стійку та конкурентоспроможну економіку, визначать засоби перетворення Європи на перший у світі кліматично нейтральний континент до 2050 року, стимулюючи розвиток економіки, покращення здоров’я та якості життя людей, а також трансформують кліматичні та екологічні виклики на можливості у всіх сферах та політиках ЄС, гарантуючи справедливий та інклюзивний характер зеленого переходу.

Після урочистого підписання у Хабі “Місто змістів” відбудеться панельна дискусія за участі поважних гостей та вінницької молоді, де студенти ЗВО матимуть змогу детальніше дізнатися про Зелений курс та поставити свої запитання. 

Передумови: У 2021 році представники та представниці Вінницької міської ради та комунальних підприємств пройшли онлайн-навчання “Європейський зелений курс та українське місто. Вінницький кейс” в рамках програми “Кваліфікація 2030” за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ), організоване комунальним підприємством “Інститут розвитку міст”. Результатом тренінгів, які проводили експертки ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” (м. Львів) Наталя Андрусевич та Світлана Романко, стали рекомендації щодо заходів, спрямованих на приєднання нашої громади до принципів та засад Європейського зеленого курсу, що є одним з пріоритетів Стратегії розвитку Вінницької міської територіальної громади до 2030 року. Ці рекомендації, обговорені з департаментами міської ради, лягли в основу Дорожньої карти заходів.

Контактна особа – Анна Перцатій, експерт з супроводу проектів та залучення міжнародної технічної допомоги КП “Інститут розвитку міст”, 093 152 0006