Про перехід українських міст на 100% відновлення джерел енергії та перші успішні кроки на шляху до реалізації цієї мети дебатували учасники панельної дискусії під час V Львівського екологічного форуму.

Як зазначив позаштатний радник мера Львова з питань енергоефективності і ВДЕ Роман Рувінскі, потрібно критично оцінити ресурси міста, щоб робити висновок про можливість переходу на ВДЕ. Усі панелісти підтримали думку, що першим кроком, який наблизить енергозабезпечення з відновлюваних джерел енергії, є енергоефективність. Зважаючи на ріст попиту на енергію, без ощадливого її використання забезпечити місто повністю від ВДЕ буде неможливо.

Борис Пахолюк, який очолює Агенцію міського розвитку в Житомирі, поділився успіхами міста в економії. Житомир – перше місто в Україні, в якому вулиці освітлюють лише світлодіоди – найбільш ефективне джерело світла. Обидва міста, Житомир і Львів, у 2018 році підписали меморандум про перехід на 100% ВДЕ до 2050 року з міжнародною організацією 350.org.

Про роль громадськості в енергетичному переході під час дискусії розповідала Юлія Пашковська, кампейнерка 350.org – Україна. Вона запросила всіх до Києва на Марш за клімат, який пройде 20 вересня по всьому світу.

Порадами для залучення інвестицій у ВДЕ поділився Степан Кушнір, голова Хмельницького енергетичного кластера. За його словами, міста мають проактивно працювати з інвесторами, пропонуючи спрощені умови будівництва об’єктів та мати аналітику про потенціал ВДЕ на своїй території.

Енергоефективні міста України – це профільна асоціація міст, які є прикладом для інших у сфері енергоефективності. Їх досвідом у сфері ВДЕ ділилася Олена Вітрак, координаторка програм Асоціації.

Нагадаємо, що темами цьогорічного Львівського екологічного форуму, який відбувся 12-13 вересня,   були також управління водними ресурсами, політика заміщення традиційних енергоресурсів альтернативними джерелами енергії: біопаливо, теплові насоси, гідроенергетика, вітрова, сонячна енергія, поводження з твердими побутовими відходами, енергоощадні та екологічні проекти в Україні, глобальні кліматичні зміни, еко-урбанізм.

Своїми думками, ідеями, досвідом обмінювалися представники науки, політики, бізнесу, влади, громадських організацій. Участь у еко форумі взяли 50 спікерів із 20 країн світу.