Коаліція “Енергетичний перехід” спільно з партнерськими громадськими організаціями й органами місцевого самоврядування (ОМС) підготувала пропозиції до проекту  Національного плану з енергетики та клімату України на 2025-2030 роки  (НПЕК) та 14 березня надіслала їх до Міністерства економіки України. 

Проект документа пройшов девʼять раундів публічних консультацій, до яких долучалися й експерти Коаліції “Енергетичний перехід”. Окремо Коаліція  провела 2 публічні консультації із представниками громад у контексті енергетичного переходу, який є як стратегічною, так і безпековою ціллю України.

Основою для написання коментарів від Коаліції стали пропозиції представників ОМС та ГО-учасниць Коаліції. Офіційне звернення до Міністерства економіки України підписали 38 громад (ще десяток долучились до підтримки листа після того, як його було відправлено) та 15 громадських об’єднань.

“Коаліція працює над врахуванням  пропозицій громадськості до проектів національних документів та рішень в сфері енергетики. Упродовж 2024-го року ми продовжимо долучатися до коментування стратегічних документів, які стосуватимуться енергетики і кліматичних питань. Запрошуємо громади доєднуватися до процесів коментування таких національних документів за нашої модерації”, – пояснює координаторка Коаліції “Енергетичний перехід” Наталія Литвин.

Долучитися до Коаліції або її окремих активностей можна шляхом звернення на електронну адресу координаторки: n.lytvyn@ecoclubrivne.org

Для чого потрібен НПЕК?

НПЕК – це документ, який об’єднує цілі всіх стратегій, які стосуються секторів економіки, енергетики й клімату України та демонструє, як будуть виглядати ці сектори в 2030 році. Над розробкою проекту НПЕК працювали ключові міністерства України та відомства спільно з аналітичним центром DiXi Group та ДУ “Інститут економіки та прогнозування НАН України” за підтримки British Embassy Kyiv та Net Zero World Initiative. 

План складається із 5 вимірів (блоків):

– декарбонізація;

– енергоефективність;

– енергетична безпека;

– внутрішній енергетичний ринок;

– дослідження, інновації та конкурентоспроможність.

План є зобов’язанням України в рамках Договору про Енергетичне Співтовариство, що вимагає Регламент ЄС 2018/1999 та методологічні рекомендації Єврокомісії. Також план є одним із кроків, які Україна має виконати, аби отримати фінансову допомогу від ЄС у рамках програми Ukraine Facility з бюджетом у 50 млрд євро. 

Закцентуємо на кількох моментах у запропонованих коментарях Коаліцією щодо “зеленої” енергетики:

– тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел, формуються відповідно до середньозважених цін, що переглядаються один раз на квартал Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України і є на 10 % нижчими за тарифи, встановлені для виробників тепла з природного газу. На нашу думку, цей тариф не стимулює виробників з ВДЕ. Тому вважаємо, що план повинен передбачати індивідуальні підходи тарифоутворення залежно від реального економічно обґрунтованого тарифу та необхідності впровадження стимулів для розвитку альтернативної генерації.

– пропонуємо закріпити в НПЕК необхідність зміни правових норм щодо преференцій для ввезення енергозберігаючого обладнання та розширення права використання ними

– вважаємо за необхідне перегляд положень Закону України № 3220-ІХ “Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та “зеленої” трансформації енергетичної системи України” в контексті запровадження аукціонної моделі. Наразі ця система не виконує своєї початкової задачі.

– усунути перешкоди для вільного використання механізму підтримки самовиробництва енергії Netbilling

З усіма коментарями й аргументацією та переліком підписантів можна ознайомитися у документі за посиланням.