Енергоефективні будівлі з нульовими викидами, сонячні колектори і панелі на дахах, вітрові та сонячні електростанції на околицях міст, теплоенергоцентралі, які працюють на біопаливі, LED-освітлення вулиць, електричний транспорт, велосипеди захоплюють все більше простору та перетворюються на звичні атрибути життя у 21 столітті. Ера панування викопного палива завершується, а “зелене” майбутнє наступає завдяки інноваціям та людській винахідливості. Яким є місце українців в цих революційних перетвореннях?

 

Насправді нам є чим похизуватися перед світом. Такі стартапи як SolarGaps – віконні жалюзі з сонячними панелями, Sirocco – вітроенергетична установка, яка не шумить і працює навіть при мінімальній швидкості вітру, Go-to-U – безкоштовна мережа зарядних станцій для електромобілів – без перебільшення наближають не лише Україну, а й світ до «зеленого» майбутнього.

 

Сонячна енергія прямо з вікон

 

Підвищити ефективність використання енергії сонця у приватних будинках, квартирах і офісних приміщеннях запропонував засновник SolarGaps Євген Ерік. Розробник вмонтував у широкі горизонтальні жалюзі сонячні панелі. Система автоматично реагуює на зміну кута падіння сонячних променів, дозволяючи генерувати максимум електроенергії.

 

Ідея стартапу з’явилась у 2015 році, розповідає засновник. «Даху мого будинку обладнаного сонячними панелями виявилось недостатньо для забезпечення повної автономії: електроенергії не вистачало для роботи системи кондиціонування та домашніх приладів, – згадує Євген Ерік. – Тоді я зрозумів, що найбільше сонячного світла заходить у будинок через вікно, і якщо створити жалюзі, які слідкують за сонцем як соняшник, то можна забезпечити роботу холодильника, ноутбука, настільної лампи…».

 

Євген Ерік та його винахід

 

Завдяки електроніці, яка визначає найкращий кут для збору сонячного проміння, жалюзі генерують електроенергію навіть при розсіяному світлі. Віконні сонячні панелі можна підключати через інвертор до загальної мережі і продавати електроенергію за «зеленим» тарифом або накопичувати для власного споживання.

 

«Наші “розумні” жалюзі контролюються за допомогою мобільного додатку і здатні підлаштовуватися під звички власника: будити вранці і закриватися, генеруючи максимум, коли у квартирі нікого немає, автоматично звірятися з прогнозом погоди і захищатися, приміром, від обледеніння взимку, – розповідає керівник маркетингу і PR Іван Пронченков. – Вони інтегровані з системами розумного будинку і можуть керуватися за допомогою Google Home, Amazon Alexa, Nest Thermostat, а незабаром зробимо налаштування голосового управління за допомогою Apple Kit».

 

Один квадратний метр SolarGaps генерує електроенергію, що забезпечує роботу 30 лампочок або ж трьох ноутбуків. Вартість жалюзі розпочинається від $380 за один квадратний метр. Перші продажі принесла виставка в Нігерії, де продали 50 кв.м. «сонячних» жалюзі.

 

У 2017 році «розумні» жалюзі Євгена Еріка увійшли до світового рейтингу стартапів у галузі альтернативної енергетики, який склали аналітики видання CBInsights.

 

У тому ж році український стартап почав збір коштів на краудфандинговій платформі Kickstarter  і залучив $100 тис. для налагодження серійного виробництва. Потім SolarGaps також отримав від Європейської комісії грант у 50 000 євро.

 

Зараз SolarGaps майже виконали обов’язки перших поставок по Kickstarter і планують у 2019 році запустити масове виробництво.

 

Вітер для побутових потреб

 

Принципово новий підхід до генерації енергії вітру запропонував стартап Sirocco Energy. Українські розробники створили вітряк, який ефективно працює у межах міста.

Команда Sirocco Energy з прототипом “міського” вітряка

 

«Це навіть не вітряк, а вітрова панель, у якій тип руху лопатей не обертовий, як у традиційних вітряках, а лінійний, тобто лопаті «їдуть» по замкнутому треку, – пояснює співзасновник Sirocco Тарас Водяний. – Змінивши тип руху, ми отримали високий коефіцієнт перетворення енергії вітрового потоку, а також такі недоступні для традиційних вітряків переваги як високий коефіцієнт використання площі, низький рівень вібрацій, можливість адаптаптації системи для номінальної швидкості вітру в конкретному регіоні, простіше виготовлення та логістика, безпечність для птахів».

 

Винахідникам вдалося досягнути високого коефіцієнту перетворення енергії вітрового потоку –  0,52. При цьому теоретичний максимум, відомий як коефіцієнт Беца (максимальне теоретичне значення для ідеального вітряка в ідеальних умовах), дорівнює 0,59.  Типове значення цього коефіцієнту для традиційних вітряків коливається в діапазоні 0,3-0,4.

 

Порівняльна таблиця техніко-економічних показників Sirocco з деякими типовими трьох-лопасними вітряками

 

Ідея вітрової панелі з’явилась в Олександра Приймака – засновника та технічного директора Sirocco Energy. «Експериментуючи під час створення вітряка для власних потреб та працюючи на виробництві традиційних вітряків, я бачив з середини їх ключові недоліки – вібрація, високі нагрузки, неадаптованість до використання біля людей, складність виготовлення, низька ефективність при турбулентному вітрі та інші, – каже він. – Декілька років розробок та декілька ітерацій продукту дали результат – нам вдалось створити принципово іншу технологію, позбавлену вищезазначених недоліків».

 

Перші прототипи показували низькі результати ефективності, але підтверджували правильність припущень, згадує Тарас Водяний. «Ми проводили неймовірну кількість тестів та удосконалень, щоб зрозуміти ключові моменти, які впливають на якість роботи системи, і досягти показників, які маємо сьогодні», – розповідає він.

 

За останні два роки команда Sirocco Energy побувала на акселераційній програмі KRK Road to Success в Кракові, Energy Launchpad від E.ON у Німеччині, представила продукт на виставках Alternative Energy Week, SMART-BUILDING exhibition, Alternative Energy Week та Inter Build Expo. Також важливим досягненням у 2018 році стало отримання гранту від ЄБРР.

 

Вітрова установка Sirocco потужністю 5 кВт

 

Найбільшу підтримку стартап отримав від акселератора IotHub (Київ) та ангельського інвестора Романа Кравченка.

 

Зараз команда Sirocco Energy головним чином зосереджена на запуску пілотних проектів та початку дрібносерійного продажу установок потужністю 5 кВт. На масове виробництво піде установка потужністю 30 кВт, адаптація до виробництва якої розпочнеться паралельно із запуском пілотів. Також компанія планує розробляти установки потужністю 1 МВт та більше для виходу на ринок великої вітроенергетики.

 

Доступні заправки для електромобілів

 

Пришвидшити заміну звичайних автомобілів на електрокари покликаний стартап Go To-U. Це платформа, що складається з мобільного додатку To-U та рішення для бізнесу: індивідуального кабінету і якісного та сертифікованого зарядного пристрою. «Ми об’єднуємо власників електромобілів та екологічно відповідальні та прогресивні бізнеси, що встановили на своїх локаціях зарядні станції, – розповідає співзасновник і директор Go To-U Україна Єлена Артеменко. – Мобільний додаток дозволяє зарезервувати зарядну станцію на зручний для водія час, а індивідуальний кабінет для бізнесу надає всю необхідну інформацію про використання зарядки та маркетинговий інструментарій, який дозволяє пропонувати додаткові знижки та подарунки для користувачів App To-U».

 

Абсолютних аналогів платформи Go To-U у світі немає, продовжує співзасновник Go To-U Назар Шимоне-Давида. «Нашими конкурентами є провайдери зарядних станцій, які пропонують навіть повільну зарядку за гроші, – пояснює він. – Ми ж вважаємо, що зарядки на пришвидшеній станції, яка має до 22 кВт*г, а, тим більше, на повільній мають бути безкоштовними для клієнта якогось певного сервісу/закладу: поки автомобіль заряджається, його власник витрачає гроші у закладі, який встановив зарядку».

 

До платформи Go To-U можна підключати також старі зарядні станції, які не мають зв’язку з сервером.

 

Команда розробників Go-To-U

 

«Ідея стартапу з’явилась, коли пропагуючи електромобілі ми заснували Тесла Клуб Україна, створили партнерську програму – основу Go To-U та почали пропонувати бізнесу встановлювати біля своїх закладів зарядні пристрої для електромобілів, – згадує ще одна співзасновниця Go To-U Україна Любов Артеменко. – Ми вибрали дуже прийнятні за цінами та характеристиками зарядні станції австрійського виробника і вже маючи кілька партнерів: львівських та київських рестораторів, а також одне з найбільших АЗК України – зрозуміли, що час робити справжню платформу з мобільним додатком».

 

Згодом у Go To-U з’явилися нові партнери в Тайланді, Казахстані, Грузії та Польщі. «Зараз додатку вже 1,5 роки і він працює на платформах IOS та Android, знає 8 мов і має 9000 локацій з безкоштовними зарядними станціями у всьому світу, – розповідає вона. – Ми допомагаємо зменшити викиди СО2, захищаємо навколишнє середовище від парникового ефекту, зумовленого неінноваційними виробництвами та ДВЗ-транспортом».

 

У 2017 році Go To-U ввійшов у десятку найкращих еко-стартапів на фіналі всесвітнього конкурсу Climate Launchpad, що відбувся на Кіпрі. Навесні 2018 року стартап виграв інноваційний кліматичний мегаваучер від ЄБРР та Грінкубатора та почав вдосконалювати індивідуальний кабінет для бізнесу, а влітку у Лондоні зайняв перше місце на Startup Battlefield, у якому брали участь 4000 старпапів. «Зараз ми проходимо інкубаційну програму в Інкубаторі Мобільності Майбутнього від Фольцвагена, що знаходиться у Дрездені, – розповідає Назар Шимоне-Давида. – На початку грудня ми перемогли ще в одному конкурсі у Варшаві і отримали запрошення на TechCrunch, що відбудеться восени 2019 року у Сан-Франциско».

 

Засновники Go-To-U Назар Шимоне-Давида, Єлена Артеменко, Любов Артеменко в Дрездені

 

Наразі стартап вже має понад 5 тисяч користувачів та близько сотні бізнес-партнерів. «Сьогодні одиниці підприємств переходять на електротягу та близько 10% забудовників закладають додаткові потужності і купують хороші зарядні станції для своїх мешканців, – говорить Єлена Артеменко. – Але вже через рік почнеться вечірка електромобільності: на ринок вийдуть моделі з електродвигунами від багатьох виробників авто, ціни знизяться, пробіг на одному заряді батареї збільшиться, а пропозиція виросте».

 

Вже зараз Україна посідає 4 місце в Європі по відсотковому приросту електромобілів після Норвегії, Ісландії та Швеції, почалися офіційні продажі електромоделей, зазначає він. «Українці голодні до інновацій та досить освіченні, щоб їх сприймати, тому в нас все буде добре і з електромобілями і з альтернативними джерелами енергії», – впевнена директор Go To-U.

 

Наразі стартап розробляє нові корисні функції для додатку та виходить на європейський ринок.

 

Від стартапів до нової економіки

 

Щоб українці не виїжджали у пошуках кращого життя до інших країн, потрібно розумно інвестувати гроші, час і зусилля у розвиток “зелених” технологій та перетворення стартапів на повномасштабні підприємства. Роль міст та місцевої влади в цьому може бути досить вагомою і відповідні зрушення вже почалися. У 2018 році чотири українські міста – Житомир, Львів, Кам’янець-Подільський та Чортків (Тернопільська область) – заявили про мету досягти 100% ВДЕ в енергобалансі до 2050 року.

 

Зокрема, як повідомив мер Чорткова Володимир Шматько, його місто з залученням українських стартапів працює над розробленням е-додатку для мобільних телефонів, який буде допомагати мешканцям втілювати заходи у сфері енергоефективності.

 

Українські міста повинні активно підтримувати розвиток “зелених” технологій та стартапів, впевнений засновник Go To-U Назар Шимоне-Давида.  «Використання відновлювальних джерел енергії – це і закордонні інвестиції, і сталий розвиток, і хороша екологія, а головне – економічна безпека та покращення якості життя населення», – каже він, додаючи, що стартап пропагує швидкий та якісний перехід на екологічні аналоги застарілих технічних рішень.

 

Українські “зелені” винахідники переконані, що сприяння розвитку відновлюваної енергетики та втіленню інноваційних проектів відкриває можливості для активного залучення приватного капіталу.

 

«Українці відчули, що тренд ВДЕ може не лише гарно звучати, але й приносити дохід, – зазначає співзасновник Sirocco Energy Тарас Водяний. – Сьогодні доступну фотовольтаїку ми сподіваємося доповнити більш ефективним рішенням – 30 кіловатними вітровими панелями, аби дати можливість генерувати електроенергію з вітру там, де вона споживається».

 

В цілому, перехід на відновлювані джерела енергії залежить не лише від наявності відповідних технологій та сприяння втіленню інновацій на місцевому рівні, а й від змін на законодавчому та регуляторному рівнях. Важливими кроками стали б спрощені податкові програми, кредитування з низькими процентними ставками та грантові програми для інноваційних підприємств. Також потрібна законодавча підтримка на державному та місцевому рівнях для впровадження інноваційних проектів.