Депутатам пропонують заборонити власникам домашніх електростанцій потужністю до 50 кВт встановлювати сонячні панелі на землі, обмежившись тільки фасадами та дахами будинків.

Таку правку до законопроекту 8449-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії» запропонували депутати під час розгляду законопроекту до другого читання на засіданні комітету . Власники домашніх СЕС, з якими EcoTown поспілкувався виступають проти таких нововведень. Пояснюють, що в подальшому це фізично унеможливить встановлювати електростанції потужністю більше 10 кВт, елементарно тому що більше на дахах та фасадах встановити не можна.

В проекті закону, який депутати прийняли в першому читанні такої норми не було. Відповідна правка появилася лише в період між першим та другим читаннями.

«Неможливо на даху поставити просто 50 кВт. Необхідно залишити діючу норму розташування і на даху і на землі, якщо людина має свою землю. В іншому випадку, це буде лише на папері 50 кВт, але не буде де навіть поставити цих 50 кВт. Бо на даху не поміститься 50 кіловат», — зауважив під час засідання парламентського комітету Сергій Савчук, голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України.

Незважаючи на це, депутати правку про заборону будівництва СЕС на землі на комітеті прийняли. ЇЇ також активно лобіюють в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості. Зокрема, голова відомства Ігор Насалик. Він навіть написав листа прем’єр-міністру Володимиру Гройсману із підтримкою цих правок.

Насалик аргументує свою позицію тим, що зараз відбувається бурхливий розвиток ринку сонячної енергетики — кількість встановлених СЕС в домогосподарствах, за даними міненерго, сьогодні становить більше 7,5 тис і збільшується на 35% щокварталу. Нібито, це вже перетворилось на «високорентабельний бізнес», в якому власники домашніх СЕС вирішили заробити на високих «зелених тарифах», встановлюють у своїх подвір’ях сонячні електростанції та завантажують мережі, тож у міністерства виникла необхідність таку діяльність припинити.

EcoTown поспілкувався з власниками домашніх СЕС про їх мотивацію будувати панелі та їх ставлення до правки, яка забороняє будівництво на землі.

Сергій Малишев, інженер, приватний підприємець, Обухів

Мої сонячні панелі для мене — маленький інвестиційний проект. Така собі інвестиція на пенсію. Свого часу я зрозумів, що в старості на пенсію краще не розраховувати. Тож, поки працюю і у мене є активний дохід, треба забезпечити собі гідну старість.

Я вирішив побудувати собі сонячну електростанцію. Будував сам. На початку не було достатньо фінансів, десь позичали, десь були свої заощадження. Для мене це дуже вигідне вкладення. По середнім розрахункам СЕС даватиме близько 20-25% євро на рік. Я подумав, що якби поклав ці гроші в банк, то отримував би максимум 3-5% прибутку.

Спочатку думав встановити невеликі панелі — десь 10 кВт. Але потім розрахунки показали, що найбільш ефективна буде 30 кВт. На будівництво пішло більше, ніж півроку. Оскільки я сам будував, то витратив лише на обладнання — близько $15 тис. Якщо би будував з підрядниками, то обійшлося б десь $35 тис. У мене стоїть десь 80 панелей на столах і 24 на даху.

Зараз ми генеруємо вже майже 3 тис кВт на місяць. За моїми підрахунками, станція повинна окупитись десь за три роки. Максимум — чотири. Окупність залежить від того, як ви споживаєте електроенергію. Чим більше ви споживатимете, тим довшою буде окупність.

Це логічно, що люди не задоволені тим, що збираються заборонити будування сонячних станцій на землі. Якщо це рішення приймуть, то взагалі не буде ніякого сенсу будувати свої СЕС. У людей елементарно не буде мотивації. Поясню чому — максимум, який можна поставити на даху — це 12-15кВт. Наприклад, у мене не маленька криша. Але я зміг вмістити на неї лише 10 кВт. Навіщо ці 50 кВт тоді взагалі.

Те, що вони збільшують кВт з 30 до 50, але забирають можливість будувати на землі — це безгуздо. Вони могли б вже збільшити до 500 кВт, тому що на даху все одно більше 15 кВт не поставиш.

Альона Овчарова, художниця, Вінницька область

У мене з сонячними панелями цікава історія. Так вийшло, що я отримала у спадок півдому у Вінниці. Довго не знала, що робити з $25 тис., отриманих з продажу цієї нерухомості.

Потім проаналізувала, що з цими всіма пенсійними реформами, на нормальну пенсію годі і чекати. Наважилась купити невеличку ділянку та побудувати там сонячну електростанцію.

На те, щоб встановити станцію пішло менше року. В червні минулого року почали роботи, в березні вже остаточно все завершили. Наші панелі всі стоять на землі, тому що так легше. Плюс тим, в кого є господарство, будувати сонячні панелі на землі ще привабливіше, тому що поруч з ними можна щось посадити.

Найбільша складність для мене зараз — це бюрократичне пекло з вінницьким обленерго. Воюємо з ним, щоб стабілізували мережу, бо зараз воно скаче вище, ніж треба. А те, що хочуть нам життя ще більше ускладнити з забороною будувати на землі, думаю, у них нічого не вийде. Люди, зацікавлені в цьому, все одно знайдуть шляхи, як побудувати свої генерації.

Експертне середовище проти

Експерти в енергетичному секторі наголошують, що домогосподарства, які встановили на своїх земельних ділянках сонячні електростанції не представляють жодних загроз для енергетичного ринку країни. Сьогодні встановлена потужність таких СЕС становить лише 160 МВт — близько 5% від усіх вироблених в Україні «зелених» кіловат.

«Лише в першому кварталі 2019 року, який для галузі є рекордним, було введено 861 МВт нових потужностей. Відповідно, в загальній картині частка малих сонячних станцій домогосподарств дуже невелика. Тому пропонувати для них специфічні обмеження – недоцільно. Відновлювана енергетика повинна стати можливістю для кожного. Можливістю безпечно вкладати свої заощадження у розвиток чистої розподіленої генерації та отримувати справедливий дохід. Це якраз той спільний знаменник, який може об’єднати багатьох українців», — вважає Олена Колтик, директор з розвитку Української асоціації відновлювальної енергетики.

Вона наголошує, що наявність таких маленьких СЕС сприяє зменшенню втрат в мережах та кращому балансуванню системи загалом. «В Міненерго переживають, що старі мережі можуть десь не витримувати. Але давайте ставити правильні питання. Якщо є така проблема, то треба вирішувати її, а не створювати штучні обмеження. Я розумію, що для Міністерства та великих виробників трохи страшно, коли міняється кон’юнктура ринку, коли споживачі стають виробниками. Але це сучасні реалії. Ігнорувати чи блокувати їх розвиток – неможливо. », — каже Колтик.

Голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрій Герус вважає, що можливості побудувати домашню СЕС у себе на території розвиває середній клас та дає можливість людям інвестувати $15-20 тис у такі проекти.

На думку Геруса, міністерству енергетики краще урівноважити права «великих гравців» енергетичного сектору, а не встановлювати обмеження для пересічних громадян: «Лише одна сонячна станція ДТЕКу Ахметова на енергопрофіцитному Півдні України має потужність 240 МВт і це більше, аніж 160 МВт у 7,5 тис. домогосподарств-маленьких СЕС по всій Україні».

Такі заборони і обмеження для домашніх СЕС є неправильними, бо обмежують права людей користуватись своїми ділянками. Таку думку висловив Андрій Зінченко, співзасновник громадської організації Greencubator в коментарі Радіо Свобода.

«Таке регулювання одразу породжує цілу низку казусів. Ну наприклад: якщо я поставив собі теплицю на землі, а зверху на теплицю поставив сонячні батареї – чи вважати це даховою станцією? Хоча теплиця, ми розуміємо, це тимчасова структура, яка може й не мати капітального характеру», — стверджує Зінченко.

Отже, незважаючи на те, що в законопроекті депутати де-юре збільшили приватним домогосподарствам потужностіз 30 кВт до 50 кВт, де-факто, домашні СЕС можуть бути обмеженими в своїх потужностіх до 15 кВт. Норма, яка забороняє власникам маленьких сонячних станцій встановлювати їх землі, демотивує встановлювати на своїй ділянці СЕС, оскільки ставити їх лише на дахах та фасадах — нерентабельно. Проте, у народних депутатів ще є час прибрати її до ухвалення законопроекту 8449-д в другому читанні та в цілому.

Джерело: ecotown.com.ua