Доступні зараз технології при їх масштабному та системному застосуванню дають можливість забезпечити 100% енергетичних потреб ЄС з відновлюваних джерел, відповідно аналітичної доповіді “Енергетичний Атлас Європи“, яка надає огляд поточного стану відновлюваної енергетики в Європі та її перспектив до 2050 року.
За останні два роки більше 90 відсотків новозбудованих генеруючих потужностей в Європі – це відновлювані джерела енергії, переважно вітрова та сонячна енергетика. На сьогодні країни ЄС накопичили значний досвід інтеграції великих потужностей вітрової та сонячної енергетики, для яких обсяги генерації залежать від погодних умов та часу доби. Поряд з цим, нафта, вугілля та газ все ще переважають у секторах транспорту, опалення та охолодження, тому зараз нагальними є зусилля щоб розширити застосування відноновлюваних джерел енергії.
Автори доповіді вказують на те, що ключовою для подальшого збільшення частки ВДЕ в загальному енергопостачанні є інтеграція електроенергетики з транспортом і опаленням та впровадження механізмів керування попитом. Наявні зараз технології накопичення та перетворення енергії та електронні системи управління дозволяють успішно вирішити проблему заміщення викопного палива в усіх секторах.
Зв’язок між транспортом, енергетикою та опаленням. Джерело: Energy Atlas 2018
В доповіді пояснюється, як взаємозв’язки між секторами дозволяють використовувати надлишкову електроенергію для опалення будинків, зберігання тепла в мережах централізованого теплопостачання та зарядки акумуляторів електромобілів, допомагаючи скоротити споживання вугілля, нафти та газу і знизити викиди парникових газів.
Для того, щоб Європейський Союз досяг своєї задекларованої кліматичної мети – скорочення викидів парникових газів принаймні на 40% до 2030 року у порівнянні з рівнями 1990 року – потрібен значний прогрес в транспорті, промислових процесах, охолодженні та виробництві тепла та їх інтеграція з електроенергетикою.
“Енергетичний Атлас Європи” було спільно опубліковано Фондом Генріха Бьолля, Friends of the Earth Europe, Європейською Федерацією відновлюваних джерел енергії (EREF) та Зеленою Європейською Фундацією.