Сонце, вода та вітер – замість вугілля, газу та ядерного палива. А ще чисте повітря у містах, менший ризик страшних аварій і недорога електроенергія. Це не утопія, а цілковита реальність. Адже на сьогодні розвинені країни поступово переходять на так звані відновлювальні джерела енергії (а це і є сонце, вода і вітер). І у світі вже 25 відсотків всієї електроенергії виробляється з сонця, води і вітру. А до 2050 року 55 держав планують повністю перейти на відновлювальні джерела енергії.
Долучитися до такої ініціативи може і Україна. Тим більше, що потенціал для цього є, переконують експерти. Так, за їх прогнозами, Україна до 2050 роки має усі шанси перейти на 91 % відновлюваних джерел.
А перший крок до цього – аналіз потенціалу «зеленої» енергетики у регіонах. На сьогодні вже є методика, завдяки якій можна розрахувати наявні на місцях ресурси для втілення проектів сонячної енергетики, вітрової, біомаси, гідроенергетики. Її розробили активісти ГО «Екоклуб» спільно з Хмельницьким енергетичним кластером.
«Ця методика орієнтована на людей, зацікавлених у розвитку відновлювальних джерел енергії в українських громадах. Щоб нею скористатися, не обов’язково мати профільну освіту чи практичний досвід реалізації проектів у цій сфері, – пояснює Наталія Холодова, координаторка проектів ГО «Екоклуб». – Важливо дотримуватися послідовності кроків, що описані в методиці, та розуміти логіку процесу. Кожна територія має свої особливості – географічні, економічні, політичні. Тому це узагальнена інструкція. За цієї методикою уже був проаналізований потенціал Хмельниччини. І результати обнадійливі. Так, наприклад, 1,6 млн тонн нафтового еквівалента – потенціал сільськогосподарських відходів області. Сподіваємося, цей аналіз допоможе керівництву Хмельниччини та безпосередньо громадам створювати привабливі для інвесторів умови. Ну і надихне інші міста вивчити свій потенціал, щоб переходити на чисту та безпечну місцеву енергію».
Тим часом деякі міста вже мають успіхи в цьому напрямі. Так, Житомир першим із українських міст заявив про перехід на 100 % відновлювальних джерел енергії до 2050 року та підписав відповідний меморандум про поступову відмову від викопного палива, що забруднює атмосферу, воду та грунт, розповіла Тетяна Зятікова, начальниця відділу інфраструктурних проектів, енергоефективності та промоцій Житомирської міської ради.
Працюють над енергонезалежністю і об’єднані територіальні громади. Так, на Хмельниччині створюють кооперативи, які хочуть виготовляти паливні брикети з соломи. Таким чином планують опалювати приміщення місцевої школи.
«Такий кооператив діятиме в Берездівській ОТГ, що в Хмельницькій області. До його створення вдалося залучити приблизно 300 тисяч гривень від місцевих фермерів. Ще 700 тисяч гривень виділила сільська рада через місцеве комунальне підприємство, яке разом із фермерами стало членами кооперативу. На сьогодні тут готуються до купівлі обладнання для виробництва паливних брикетів з соломи. До цього її просто спалювали на полях. Брикети будуть використовувати для опалення місцевої школи. А це приблизно на 20 % дешевше, аніж газ».