Начальник відділу розвитку та навчання “Фонду енергоефективності” Олег Покідько спільно із ГО “Екоклуб” під час вебінарів для представників ОСББ у рамках проєкту “Підвищення ефективності споживання енергії у ОСББ”, розповідає, що отримати кошти із Фонду енергоефективності для ОСББ реально, проте необхідно максимально дотримуватися усіх інструкцій та вказівок. Проте на практиці виникають складнощі, яких насправді можна уникнути. Про це більше розповімо у цій публікації.

Станом на 23 липня 2021 року Фонд енергоефективності отримав 715 заявок по Програмі «Енергодім».

150 пройшли етап проєктної документації, і приблизно 25 заявок уже отримали грант фонду. 8 чи 10 заявок пройшли 1 чи 2 кроки верифікації.

Із них:

  • 131 —Пакет «Легкий» (А) 
  • 584 —Пакет «Комплексний» (Б) 

В середньому проєкт пакету “А” триває до 12 місяців, пакету “Б” – до 15 місяців з моменту ухвалення рішення ОСББ взяти участь у програмі до затвердження звіту про виконання проєкту.

ОСНОВНІ ЕТАПИ ТА КРОКИ УЧАСТІ ОСББ В ПРОГРАМІ «ЕНЕРГОДІМ»

  1. ОСББ ухвалює рішення про  участь в Програмі  Фонду 
  2. Енергоаудит  (визначення енергетичних характеристик будинку,  обґрунтування заходів з ЕЕ  та їхньої орієнтовної вартості)
  3. Заявка №1 до Фонду  через банк-партнер
  4. Перевірка заявки/проекту  на відповідність умовам програми, схвалення заявки. Часткове відшкодування  вартості енергоаудиту
  5. Розробка комплекту  технічної документації,  кошторису, їх експертиза
  6. Заявка №2 до Фонду  через банк-партнер
  7. Перевірка заявки/проекту  на відповідність умовам програми, схвалення заявки. Часткове відшкодування  вартості понесених витрат
  8. Виконання будівельних,  монтажних та  налагоджувальних робіт
  9. Подання до Фонду через банк-партнер Заявки №3 на відшкодування вартості робіт
  10. Верифікація виконання  проекту на відповідність  програмі Фонду. Виплата основної частини  Гранту

На кожному із етапів в ОСББ виникають труднощі. Олег Покідько наголосив на найбільш проблемних моментах.

Так, наприклад, інколи люди спершу погоджуються на виконання робіт у їхніх квартирах у рамках проєтку, а потім відмовляються давати дозвіл (до прикладу, встановити нові вікна).  Це створює великі труднощі для Правління ОСББ і бюрократичну тяганину під час реалізації проєкту. Також відповідно до українського законодавства, якщо якісь роботи не були виконані, то проєкт вважається незавершеним. Тож експерт радить ОСББ впевнитися і навіть отримати гарантії щодо узгодженості реалізації проєкту з усіма мешканцями будинку.

Також експерт наголошує на правильному плануванні часу. Тут він рекомендує ретельно планувати час на етапі отримання кредитування від банків на будівельно-монтажні роботи і розподіляти більш-менш рівномірно фінансове навантаження впродовж реалізації проєкту. Таким чином ОСББ не матиме проблем із оплатою роботи підрядника і їм не доведеться шукати гроші непланово.

Найголовніший момент – правильне оформлення документів. Фонд є державним, тому оформлення документів, підтвердження витрат, звітування з фотографіями є важливим кроком, адже всі фінансові операції, здійснені під час проєкту, перевіряються. Найчастіше є неузгодження в документах і Фонд може не прийняти такий звіт по проєкту. До прикладу, в договорах із підрядниками підписувалися одні умови, а по факту монтажні і ремонтні роботи були виконані за інших умов. 

Коли усі роботи по проєкту реалізовані, відбувається завершальний етап – верифікація проєкту. Тут  Здебільшого представники Фонду перевіряють результати виконаного проєкту через спеціальну онлайн форму, яку заповнює ОСББ й додає туди усі зафіксовані показники енергоефективності, підкріплює фотографії з місця робіт та їх результати. Проте, представники Фонду можуть час від часу навідуватися до тих чи інших ОСББ й проводити перевірку наживо.

Загалом Фонд зацікавлений у максимальній підтримці ОСББ.Олег Покідько  демонструє кілька проєктів, підтриманих Фондом.

Інформація була підготовлена ГО “Екоклуб” за підтримки Посольства Франції в Україні, регіональної мережі коаліції «Реанімаційний пакет реформ» (РПР), а також у рамках проекту «Зміцнення мережі ГО “Ekonet” за підтримки “Хліба для Світу”.