В майбутньому, у будь-який момент, вони можуть повернутись до “зеленого” тарифу. Виробники електроенергії (е/е) з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) отримали можливість добровільно відмовитись від “зеленого” тарифу з можливістю в майбутньому знову приєднатись до нього. Така опція прописана в газовому законопроєкті 7427. Він був ухвалений Радою наприкінці липня і підписаний президентом 18 серпня.
В чому суть? Наприкінці березня Міненерго видало наказ 140, згідно з яким розрахунки по зеленому тарифу зменшені: Для СЕС – на рівні 15% від середньозваженого “зеленого” тарифу за 2021 рік, Для ВЕС – на рівні 16%, Для малих ГЕС – 35%, Для біогазу – 40%, Для біомаси – 60%. Реальні виплати з серпня трохи вищі за рахунок надходжень від Укренерго, які та заробляє на аукціонах з розподіл перетину для експорту е/е. Але навість в серпні вони ледь покривають половину від необхідного. Згідно зі статистикою ДП “Гарантований покупець” (ГарПок), який перепродає зелену е/е, загальний борг перед ВДЕ сягнув 18 млрд грн. Коли ці борги будуть погашені – ніхто не береться прогнозувати. В таких умовах виробники ВДЕ можуть вийти з балансуючої групи ГарПоку та почати продавати е/е в ринок. Економіка така, що це буде дешевше “зеленого” тарифу (особливо для СЕС), але це будуть живі гроші тут і зараз.
Нагадаємо, що зараз ціна “бази” в Ринку на добу наперед в Україні складає близько 7,2 євроценти за кВт-г. При тому, для більшоісті СЕС “зелений” тариф доходить до 15 євроцентів за кВт-г і вище. Для ВЕС – близько 10 євроцентів. Але в сусідніх європейських країнах ціна е/е доходить до 0,6 євроцентів за кВт-г. При тому, в майбутньому виробник ВДЕ може за два місяці подати в ГарПок заявку на повернення до “зеленого” тарифу і знов почати його отримувати. За словами голови профільного енергетичного комітету в інтерв’ю Монополісту Андрія Геруса, ця опція була додана до закону за пропозицією деяких виробників ВДЕ.
Джерело інформації: телеграм-канал “Монополіст”.