Учасники Коаліції “Енергетичний перехід” приєдналися до світової акції присвяченої цьогорічному саміту G7 (який відбудеться 19-21 травня у місті Хіросіма), в якій нині головує Японія. Представники ГО біля посольства Японії зробили тематичні фото із банерами, на яких написано  заклики до уряду цієї країни та усіх інших членів G7 припинити фінансування видобутку, використання викопного палива та зрив енергетичного переходу світу на відновлювані джерела енергії.

Чому Японія?

Японія використовує своє головування у G7, щоб сприяти подальшому використанню викопного палива та підривати перехід до чистої енергії. Японія використовує свою дипломатичну міць для просування цих брудних технологій через своє лідерство у G7 та в Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН) і стикається з дедалі більшою пильністю (Financial Times, Bloomberg).

У лютому 2023 року Японія схвалила нову енергетичну стратегію, яка сприятиме розширенню використання викопного палива в Азії під виглядом «декарбонізації». Так звана, стратегія «зеленої трансформації» Японії значною мірою спирається на використання технологій на основі викопного палива, включаючи СПГ (скраплений природний газ), спільне спалювання аміаку, водню та біомаси на вугільних електростанціях, а також уловлювання та зберігання вуглецю. Це продовжить використання викопного палива в той час, коли ми повинні терміново перейти до відновлюваної енергії.

Під час зустрічі міністрів клімату, енергетики та навколишнього середовища Великої сімки в середині квітня Японія наполягала на збільшенні інвестицій у газ і на підтримці G7 своєї технології спільного спалювання брудного аміаку, яка продовжить термін служби вугільних електростанцій. Японія є одним із найбільших кліматичних лиходіїв, про яких ми рідко чуємо, – це один із провідних у світі державних джерел фінансування викопного палива. Він також є найбільшим у світі спонсором експортних терміналів СПГ, витративши майже 40 мільярдів доларів у 2012-2022 роках. Цьогорічне засідання G7 це – критичний момент для тиску на Японію, щоб вона припинила фінансування брудної енергії та зірвала енергетичний перехід. 

Крім того, Японія розробляє план енергетичного сектора для Бангладеш і плани декарбонізації для таких країн, як Індонезія, які сприяють розбудові нової інфраструктури для викопного палива. Це збільшить залежність від брудного та ризикованого імпорту викопного палива та підірве значущі зусилля щодо подолання кліматичної та енергетичної кризи в Азії. Місцеві громади вже страждають від впливу наявних інфраструктурних проектів на викопному паливі, включаючи втрату землі та засоби для існування.

Водночас Японія просуває фальшиві рішення, такі як змішування деревини та вугілля для палива своїх електростанцій. Спалювання деревини для виробництва електроенергії є вуглецевим кошмаром, оскільки вирубка дерев у Північній Америці та Південно-Східній Азії, перетворення їх на деревні гранули, відправлення до Японії, а потім їх спалювання викидає в атмосферу більше вуглецю, ніж навіть вугілля.

Також важливо розуміти, що підтримка споживання викопного палива – це підтримка ринку нафти та газу, потужним гравцем якого є терористична держава росія, яка понад рік веде війну проти України. Прибуток із проданого викопного палива росіяни напряму і офіційно витрачають на закупівлю та виготовлення ракет та зброї, якими вони вбивають тисячі мирних українських жителів.

Про акцію

Близько 47 акцій організовуються сьогодні в 20 країнах світу (Азія, Австралія, Європа та США) у рамках глобального тижня дій, щоб змусити Японію припинити фінансування брудної енергії та зірвати енергетичний перехід. Для досягнення тривалої енергетичної безпеки та миру вкрай важливо, щоб японський уряд припинив фінансування викопного палива та інших технологій на основі викопного палива та спрямував інвестиції на справедливий перехід до відновлюваної енергії.

Основні вимоги акції:

– Припинити міжнародне державне фінансування викопного палива, включаючи газ

– Припинити рекламувати свою брудну стратегію використання викопного палива та експорт цих технологій до країн Азії. Це включає спільне спалювання аміаку/водню/біомаси на вугільних і газових електростанціях.

– Взяти зобов’язання повністю декарбонізувати енергетичний сектор до 2035 року та поступову відмову від вугільної енергетики до 2030 року.

Ми закликаємо урядових лідерів Великої Британії, Франції та Канади викрити брудне президентство Японії у G7 і виконати зобов’язання щодо припинення державного фінансування викопних копалин і створити амбітні плани декарбонізації енергетичних секторів до 2035 року. 

Додамо також, що Коаліція “Енергетичний перехід” ще на початку 2022-го року звернулася до 6-ти найбільших японських промислових компаній із закликом відмовитися від російського викопного палива. Вони у свою чергу відповіли, що розуміють і співчувають Україні у конфлікті з агресором, але будуть слідувати політиці своєї держави.

Також важливо розуміти, що підтримка споживання викопного палива – це підтримка ринку нафти та газу, потужним гравцем якого є терористична держава росія. Прибуток від продажу палива росіяни напряму витрачають для закупівлі та виготовлення зброї, якою вони вбивають тисячі мирних українських жителів.