Згідно проміжних даних учасниці Коаліції ГО “Екодія” оцінка викидів парникових газів у чотирьох ключових напрямках, які безпосередньо викликані війною, визначає, що тільки за перші 7 місяців бойових дій викиди становлять щонайменше 100 млн тонн CO2 eкв. Це співставно з річними викидами такої країни як Бельгія.

Серед найпотужніших джерел викиду парникових газів, які створила війна, є:

  • масове і швидке переміщення людей
  • робота артилерії
  • використання великих обʼємів палива для експлуатації військової техніки
  • пожежі
  • майбутня відбудова зруйнованої інфраструктури

▪️ Масштабне одночасне переміщення мільйонів людей призвело до збільшення викидів вуглецю на понад 1 млн 300 тис тонн CO2 eкв. Варто зауважити, що майже 40% всіх викидів спричинив транспорт, що повертався порожнім.

▪️ Ніхто не знає точно, яку кількість снарядів за весь цей час війни використали російська та українська армії. За попередніми розрахунками, загальні викиди внаслідок використання боєприпасів становлять приблизно 1 млн тонн CO2 eкв.

▪️ Споживання великої кількості палива призводить до значних викидів парникових газів і кліматичних наслідків, пов’язаних із війною. Експерти називають попередню цифру у 2 млн тонн CO2 eкв.

▪️ Велику шкоду наносять пожежі, спричинені бойовими діями. Загальний обсяг викидів парникових газів від пожеж, спричинених війною, за оцінками дослідників становить понад 23 млн 700 тис. тонн CO2 eкв.

▪️ Якщо припустити, що всі пошкоджені за час дослідження будинки, освітні, медичні, культурні та інші заклади будуть відновлені (відбудовані наново чи відремонтовані), викиди парникових газів складуть понад 48 млн тонн CO2 eкв.

САНКЦІЇ

Ця екологічна катастрофа припинить зростати лише, коли завершиться війна. Проте, росія не зупиняється атакувати нашу державу і у 2023 році її прибутки з продажу нафти, які є основним джерелом фінансування війни проти України, лише ростуть. 

Коаліція “Енергетичний перехід” спільно із партнерськими організаціями офіційно підписала ряд звернень щодо важливості запровадження санкцій (у сфері торгівлі викопним паливом) проти країни-агресора та контролю виконання цих санкцій у країнах ЄС.

Так, українські громадські організації звернулися до Citi Bank як, найбільшого банку США, який є в росії, із вимогою залишити російський ринок і не фінансувати війну й світову екологічну катастрофу проти світу. 

Нагадаємо, що Citi Bank продовжує надавати кредитні лінії російським нафтогазовим компаніям і трейдерам, таким як «Лукойл» і «Вітол», які забезпечують життєву силу російської військової машини. 

Також ми звернулися до Державного секретаріату з економічних питань Швейцарії щодо санкцій проти російського викопного палива із подякою про запроваджені санкції та проханням долучитися до моніторингу виконання цих санкцій.

Європейські санкції мають вплив на прибутки росії, але лише на ринку ЄС. Так, до прикладу, моніторингова група “Інституту Чорноморських стратегічних досліджень” зафіксувала зниження експорту сирої нафти РФ на 22% (або на 800 тис тонн до січня 2023) – і до країн ЄС, і до інших. 

Але лише за перші 15 днів березня 2023 року РФ експортувала з Чорного моря на 120 000 тонн сирої нафти більше, ніж за весь лютий 2023 року (2,969,748 та 2,848,897 відповідно). 

З одного боку, ембарго ЄС працює, бо в лютому до ЄС було спрямовано 34% обсягів, а з іншого боку бачимо, що РФ таки вдалося переорієнтуватися з країн ЄС до країн Азії (в лютому було 66%, в першій половині березня – 84%).

Як бачимо, наразі світових санкцій замало, щоб припинити фінансування війни проти України. Тим часом, українські екологи продовжують збирати дані про обʼєми екологічного лиха, яке спричинила війна.