Після великих руйнувань критичної енергетичної інфраструктури України росіянами, попит на альтернативні джерела енергії зріс у десятки разів. У контексті цього невеликі автономні сонячні електростанції все частіше згадуються як спосіб забезпечення електроенергією у часи війни. Проте галузь сонячної енергетики потребує підтримки з боку держави та відновлення, щоб витримати сучасні виклики.

Сьогодні, незважаючи на проблеми в галузі, попит на сонячну енергію росте. За даними “Асоціації сонячної енергетики України”, попит на домашні автономні СЕС зріс у десять разів. На промислові обʼєкти – у 4-5 разів. Люди активно шукають альтернативу і, як бачимо, сонячна енергетика розглядається як найбільш оптимальний варіант вирішення проблеми дефіциту електроенергії у населених пунктах. Власники СЕС заявляють: сьогодні, щоб зміцнити галузь необхідна підтримка держави, щоб зберегти те, що вже збудоване і може генерувати енергію. Також необхідно будувати нові СЕС. Сьогодні найбільш затребуваними є автономні СЕС із акумулюючими батареями. Ця технологія дозволяє використовувати сонячну енергію навіть вночі. “Асоціація сонячної енергетики України” звернулася до Міністерства розвитку громад та територій України приділити питанню якнайшвидшої підтримки цієї сфери ВДЕ увагу, але поки що результату немає

“Сонячна енергетика один із нових способів для зміцнення енергетичної незалежності”, – стверджує голова правового комітету “Асоціації сонячної енергетики України” Ольга Савченко.

ВІДНОВЛЕННЯ СЕС

14 листопада Генасамблея ООН ухвалила резолюцію авторства України та ще майже півсотні держав, в якій міститься заклик до Росії відшкодувати збитки, завдані повномасштабною агресією.

“Резолюція рекомендує створення членами ООН у співпраці з Україною “міжнародного реєстру збитків для реєстрації доказів, заподіяних усім зацікавленим фізичним і юридичним особам, а також державі Україна внаслідок міжнародних протиправних діянь Росії в Україні”, – повідомляє видання “Європейська правда”

Поки міжнародна спільнота запускає аналог Нюрнберзького процесу, експерти вважають, що власникам СЕС важливо уже документувати  завдані пошкодження та збитки.

Детально про це розповіла Ольга Савченко на вебінарі, який організувала громадська організація “Екоклуб” та Коаліція “Енергетичний перехід”

Процес відшкодування завданих збитків регламентується Постановою Кабінету міністрів України від 26.03.022 № 380. Постанова описує алгоритм фіксації пошкоджень, проте не до кінця детально. Також на розгляді Верховної Ради України лежить законопроект “Про державну реєстрацію збитків, завданих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України”. Але це поки лише проект, тому експерти рекомендують послуговуватися на даному етапі Постановою.

Первинний збір інформації про СЕС

Отож, Ольга Савченко пояснює, що власникам СЕС для того, аби довести, що вони зазнали збитків, необхідно:

1. Зібрати фото та відео стану майна до пошкодження

2. Визначити балансову вартість майна (якщо це юридична особа)

3. Зібрати документи, що підтверджують право власності на обʼєкт нерухомого майна, або купівлю цього майна.

Може бути ситуація (особливо із власниками СЕС, які знаходились на окупованих територіях), що документи були втрачені. Для цього існує алгоритм відновлення таких документів.

Ольга Савченко розʼяснює, що дублікати правовстановлюючих документів можна отримати шляхом звернення до відповідного органу, який видав документ. Зазвичай це ОМС, нотаріуси, державний реєстратор, Держгеокадастр. Якщо локальні органи влади не надають документи з певних причин, можна звернутися до суду про встановлення юридичного факту про визнання права власності на обʼєкт нерухомого майна.

“Здавалося б звернення до суду є процедурою довгою, але є усталена практика і суди видають подібні рішення досить швидко”, – пояснює експертка.

Фіксація пошкоджень

Якщо власник станції повертається до свого майна, яке було в окупації, або якщо майно зазнало ушкоджень внаслідок обстрілу, дуже важливо у першу чергу звернутися до ДСНС. Це єдиний орган, який може перевірити, що доступ до території майна є можливий і безпечний. Це поки що єдиний орган в Україні, який фіксує факти пошкоджень у разі надзвичайних ситуацій (в даному випадку воєнних дій).

Паралельно також можна звернутися до поліції із заявою. Поліція повинна виїхати на місце розташування станції і скласти відповідний протокол, в якому повинна зафіксувати причину пошкодження – “внаслідок вибуху, ракетного обстрілу тощо”.

“Загальний сенс цього документування у тому, щоб було прописано, що це дійсно трапилося унаслідок дій окупантів”, – додає юристка.

Додатково важливо моніторити медіа, офіційні джерела інформації та фіксувати інформаційні повідомлення про факти бойових дій, які відбувалися в зоні розташування обʼєкта генерації. Це слугуватиме додатковим доказом того, що ушкодження дійсно були завдані внаслідок обстрілів, бомбардувань тощо. 

За результатами звернення до правоохоронних органів власник СЕС стає потерпілим і відкривається досудове розслідування. Щоб упевнитися в тому, що все зафіксовано, необхідно отримати у поліції витяг з реєстру досудових розслідувань і його номер.

Оцінка завданих збитків

Аби розпочати процес оцінки завданих пошкоджень власнику станції також необхідно подати заяву до органу місцевого самоврядування, на території якого розташований обʼєкт генерації. Це може бути заява у місцевий ЦНАП. Також заяву можна подати самостійно через платформу “Дія”ʼ. 

В рамках поданої заяви місцева рада повинна створити спеціальну комісію, яка має здійснити візит до обʼєкту і скласти відповідний акт про пошкодження. 

“Саме цей документ буде основою для отримання майбутньої компенсації”, – наголошує Ольга Савченко.

У заяві, яку подає власник СЕС необхідно вказати детальну інформацію про пошкоджений обʼєкт.она вноситься у Реєстр пошкодженого майна.

Фото- та відеофіксація 

Експертка рекомендує не розраховувати лише на роботу службових осіб у контексті фіксації пошкоджень. Для більшої певності вона радить власникам самостійно здійснити фото- та відеофіксацію пошкоджень. Тут важливо це зробити правильно, щобпотім матеріали могли бути доказами у справі.

Оцінка збитків

Наразі методики оцінки пошкоджень обʼєктів внаслідок бойових дій в Україні немає, тому поки власники станцій звертаються до експертних організацій за оцінкою. Це єдиний спосіб сьогодні хоч якось задокументувати це у цифрах.

Ольга Савченко розповідає, що сьогодні існує три шляхи, якими можна скористатися для відшкодування збитків:

1. Завантажити дані в Реєстр пошкоджень і очікувати на отримання коштів. Додатково вона рекомендує вносити дані в усі наявні інші реєстри. (Наприклад, https://warcrimes.gov.ua/ та https://damaged.in.ua/)

2. Звернення до судів.

3. Якщо збитки сталися до 16 вересня 2022 року (коли росія припинила членство в європейських інституціях з прав людини) можна звернутися до Європейського суду з прав людини. 

Який із варіантів буде швидшим, експертка не каже, адже це новий досвід у світовій практиці.

“Не можу сказати, що буде швидше: чи чекати на загальний дозвіл репарації, чи чекати на рішення від Європейського суду. Але рано чи пізно ці компенсації ми отримаємо тим чи іншим шляхом”, – зазначає юристка.

На жаль, у найбільш складній ситуації – власники, майно яких перебуває в окупації. Зібрати всі дані про це майно вдасться лише тоді, коли до нього буде наданий доступ. Тому власникам СЕС на тимчасово окупованих територіях необхідно чекати.

Експерти радять користуватися усіма юридичними механізмами, які наявні зараз в українському законодавстві, щоб зберегти те, що є і зафіксувати інформацію про все, що було втрачено. Це стратегічний крок у напрямку збереження та подальшого відновлення галузі. З іншого боку, виробники “зеленої” енергії сподіваються, що Уряд приділить більше уваги ВДЕ-сфері, оскільки, як бачимо, ВДЕ стають критично важливими для домашніх господарств і громад у ситуації постійних ракетних обстрілів окупантами.

Марія Доманська, медіа-координаторка коаліції “Енергетичний перехід”

 

Підготовлено за фінансової підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна у рамках проекту «Адвокація механізмів підтримки ВДЕ-генерації в умовах війни».