Депутати, представники уряду, міжнародні та національні експерти 21 лютого в приміщенні Верховної Ради України в обговорили запровадження системи аукціонів для великих проектів ВДЕ та оновлення умов для інвесторів в галузі відновлюваної енергетики.

Міжнародну конференцію, присвячену питанням перегляду та вдосконалення системи підтримки відновлюваної енергетики в Україні, проводили Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України спільно з Міжнародною агенцією з відновлюваної енергетики (IRENA).

В ході конференції учасники приділили велику увагу законопроекту № 8449-д від 05.12.2018 “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел” та детально обговорювали його ключові положення. Цим проектом закону, який пройшов перше читання перед новим роком, передбачається введення аукціонів для ринку відновлюваної енергетики з 1 січня 2020 року та зниження зелених тарифів для нових об’єктів ВДЕ.

Фахівці IRENA представили огляд того, як в різних країнах світу впроваджувалася та еволюціонувала підтримка відновлюваних джерел енергії. Також, досвідом введення аукціонів для проектів будівництва відновлюваних джерел енергії у своїх країнах поділилися галузеві фахівці з Турції та Казахстану. Зокрема, за результатами проведення у 2018 році аукціонів в Казахстані ціна на електроенергію з нових потужностей знизилась на 48% для сонячних електростанцій та більше ніж на 20% для вітрових станцій та малих ГЕС.

В IRENA наголошують на тому, що перехід від фіксованих зелених тарифів до аукціонів на пониження, де компанії повинні конкурувати пропонуючи нижчу ціну електроенергії для постачання за довгостроковими контрактами, при дотриманні загальних правил дозволяє попередити значне зростання цін на електроенергію для споживачів та створює конкуренцію на ринку “зеленої” енергетики.

Особливе занепокоєння експертів викликає висока ставка “зеленого” тарифу для сонячної генерації в Україні, яка наразі є найвищою в Європі. Продовження тренду масового будівництва промислових СЕС в Україні за таких умов може спричинити відчутне зростання цін на електроенергію для споживачів та вилучення непропорційно високої частки коштів з оптового ринку електроенергії на користь сонячної генерації.

У країнах Європи для аналізу ринку технологій відновлюваної енергетики, а також в якості основи для визначення адекватного поточним ринковим умовам рівня “зеленого” тарифу або стартових цін для аукціонів, використовується методика розрахунку приведеної вартості електроенергії (Levelized Cost of Electricity – LCOE). Зокрема у Німеччині, встановлення рівнів підтримки ВДЕ базується на розрахунках LCOE, а місцевий закон про відновлювані джерела вимагає презентації таких розрахунків перед Парламентом.

На користь термінового перегляду “зелених” тарифів для сонячної енергетики та впровадження системного підходу до стимулювання розвитку ВДЕ також свідчать результати дослідження «LCOE відновлюваних джерел енергії в Україні», підготовленого «Лабораторією чистої енергетики» за підтримки Представництва Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні, яке було презентовано 15 лютого в Українському кризовому медіа-центрі.

Згідно цього дослідження, ставка “зеленого” тарифу для сонячної енергетики значно перевищує середню приведену вартість електроенергії, виробленої на промислових СЕС. Середня вартість електроенергії для станцій побудованих у 2018 році оцінюється в 10,7 євроцентів за кВт*год, тоді як згідно чинного законодавства ставка “зеленого” тарифу в Україні фіксована на рівні 15 євроцентів до 1 січня 2020 року. В 2019 році можна очікувати подальшого зниження собівартості електроенергії від промислових СЕС.

Водночас, порівняння LCOE «зеленої» генерації з вартістю електроенергії з традиційних джерел дає однозначну відповідь, що жодний з типів генерації ВДЕ сьогодні та в найближчому майбутньому не витримає конкуренції на загальному ринку електроенергії, тому продовження державної підтримки на нових засадах є необхідною умовою для подальшого розвитку відновлюваної енергетики в Україні.