На київському проспекті Бажана сотні на перший погляд нічим не примітних багатоповерхівок. Однак, один будинок все ж суттєво відрізняється. Це – будинок за адресом Бажана, 16. Тут вже декілька років функціонує одне з найуспішніших ОСББ столиці – «Оберіг на Позняках». У 2017 році жителі будинку отримали рекордний в Україні кредит на енергозбереження – на суму 9,7 млн грн, з яких держава ж відшкодує 3 млн грн. Окрім цього, ОСББ стало переможцем столичної програми «70/30%» за якою 70% вартості робіт оплачується з міського бюджету, 30% – власники квартир.
У будинку до питання енергозбереження підійшли комплексно. За 2 роки провели десятки робіт: замінили вікна і двері у місцях загального користування на металопластикові, утеплили будинок, замінили освітлювальні прилади у місцях загального користування на світлодіодні, встановили тепловий насос і сонячні колектори для підігріву води. Окрім цього, завдяки встановленню сонячної електростанції жителі будинку отримали змогу продавати надлишок електроенергії за «зеленим» тарифом.
Результати енергоефективних заходів в ОСББ «Оберіг на Позняках». Джерело: Держенергоефективності
На виході мешканці будинку лише завдяки економії на опаленні змогли зменшити цифри у платіжках на 43,5%, а загальна економія коштів для всього будинку (а це – 422 квартири) склала 1,49 млн грн за один опалювальний період.
На кону – енергоефективність
Енергоефективність в Україні останнім часом стала поширеним словом. Для декого вона лише проста економія коштів на комунальних платежах. Однак, енергоефективність – це комплексне питання. Вона включає не лише заміну вікон, дверей, встановлення лічильників та утеплення фасаду. Це ще й енергоаудит та ефективний енергоменеджмент – той, хто знає на що йдуть ресурси може регулювати власне споживання.
Питання енергозбереження в цілому надзвичайно актуальне для України, оскільки ми є однією з найбільш енергетично марнотратних країн Європи. Лише завдяки ефективному використанню енергії можна досягти зменшення споживання ресурсів, що безсумнівно матиме значний позитивний ефект на економіку країни та бюджет кожної родини. У масштабі країни це означає більше коштів на соціальне забезпечення, освіту, медицину, інфраструктуру, у масштабі сім’ї – на туризм, освіту, оздоровлення тощо.
Екологічні активісти вимагають від Камбіну підняти бюджетне фінансування енергоефективності, грудень 2017 року. Фото: Екодія
Але енергозбереження, це не лише економічна необхідність – використання викопного палива веде до глобального потепління. Вже сьогодні відчуваються наслідки збільшення концентрації СО2 в атмосфері: сильні зливи та багатомісячні посухи, теплі зими, збільшення кількості природних катаклізмів. Спалювання викопного палива – вугілля, нафти, газу – одна з ключових причин глобального потепління. За період від початку промислової революції наприкінці XVIIIст., концентрація вуглекислого газу збільшилася з 250-260 частинок на мільйон до 405 частинок у 2017 році і продовжує зростати. Лише за останні 50 років щорічні викиди СО2 в атмосферу зросли з 9 до 36 гігатон. Окрім цього, значний вплив на потепління мають викиди метану та оксидів азоту, які в значному обсязі утворюються переважно у сільському господарстві, а також фреони – сполуки що використовуються в холодильному обладнанні та кондиціонерах. Всі вони затримують сонячне світло і нагрівають атмосферу.
За останніми даними ООН, людство повинне обмежити зростання світової температури до 1,5, інакше на планеті відбуватимуться катастрофічні зміни. Натомість людство стрімко рухається до потепління на 3°С і більше. Паризька угода, підписана у 2015 році, вимагає країни зменшити викиди парникових газів, щоб обмежити зростання температури на +2°С, та спрямувати зусилля на обмеження зростання температури не більше +1,5°С.
Україна, незважаючи на низький ВВП, є однією з найбільш енергозатратних країн світу. В Україні на 1 людину використовується в середньому в 2-3 рази більше енергії, ніж у країнах ЄС. Неутеплені будинки, діряві вікна, двері і дахи, старі ненажерливі лампи, труби, що протікають – ось це справжні реалії сучасного житлового сектору України. Українці, по суті, обігрівають повітря: втрати тепла в мережах подекуди сягають 45-50%.
Потреба в стратегічних інвестиціях
За оптимістичними підрахунками, щоб привести весь комунальний сектор в норму, за оцінкою Державного агентства з енергоефективності та енергозбреження (Держенергоефективності) потрібно інвестувати 93 млрд євро – тобто майже весь річний український ВВП. Багатоповерховий житловий будинок має споживати не більше ніж 50-55 кіловат-годин на квадратний метр площі на рік. Однак звичайні, не модернізовані українські будинки, споживають у рази більше – від 100 до 250 кіловат-годин на метр квадратний на рік. Такі ж за площею будинки у ЄС витрачають приблизно утричі менше енергоресурсів.
За інформацією Держенергоефективності, впровадження енергозберігаючих заходів дало можливість ОСББ суттєво зекономити на енергоресурсах. Утеплення будинків дозволяє в середньому зменшити використання тепла на 28,5%. Також втрати тепла дозволяють значно зменшити облаштування індивідуального теплового пункту та термомодернізація внутрішньобудинкових систем. Встановлення в під’їздах енергоефективного освітлення дозовляє скоротити загальнобудинкві витрати електроенергії подекуди на 70%. Такі заходи дозволяють одночасно зменшувати комунальні рахунки та підвищувати комфорт мешканців.
На думку президента Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослава Павлюка, найбільші проблеми з енергоефективністю в житловому та комунальному секторах. У будинках, вважає Павлюк, схема виглядає так: високе споживання, великі втрати і відповідно великі нарахування. Уряд намагався компенсувати підвищення тарифів субсидіями, однак це не змінило ставлення громадян до більш ефективного використання ресурсів.
Акція “1% на енергофективність”, грудень 2017 року. Фото: Екодія
«Найбільший виклик – зробити так, щоб люди почали розуміти стан своїх будинків. Актів обстеження енергоспоживання ніхто не показував, тому мешканці не можуть розуміти потребу у скороченні споживання ресурсів і не роблять жодних дій для скорочення. Тому питання номер один – поінформувати мешканців про стан будинків і те, які заходи потрібні для скорочення споживання», – переконаний Святослав Павлюк.
На його думку, місто повинно зобов’язати обслуговуючі компанії провести енергоаудит будинків, щоб мешканці зрозуміли де потрібно запроваджувати заходи з енергозбереження. «Алгоритм дій наступний, – каже Павлюк, – місто створює систему енергоменеджменту і змушує обслуговуючі організації оцінити стан будинків. Потрібно, щоб у будинків були свої енергетичні сертифікати. Також потрібно зв’язати платежі за утримання будинків з роботами з енергозбереження».
Допомога ззовні
З 2014 року Україна почала підтримувати проекти з енергомодернізації житлового сектору. Першим проектом стала державна програма надання «теплих» кредитів. Міжнародні партнери підтримали створення в Україні також програми IQ energy, яка до цього зарекомендувала себе в Європі. У 2019роцімаєзапрацюватинайбільший проект – державний Фонд енергоефективності.
IQ energy
За програмою IQ energy ОСББ та власники індивідуального житла можуть отримати компенсацію відповідно до 40% та 35% від суми кредиту у банках-партнерах – ОТП Банк, Укрсиббанк, Райффайзен Банк Аваль та Креді Агріколь Банк. Максимальна сума гранту (компенсації) для власників індивідуального житла – 3 тисячі євро. Максимальна сума кредиту для ОСББ – 2 млн грн.
Програма фінансує лише ті енергоефективніпроекти, які передбачають інвестиції у високопродудуктивні технології, енергоефективність яких на 20% вища за середні показники. Програма також надає поради з енергоефективності та пропонує перелік найбільш ефективних технологій. Варто врахувати, що програма не підтримує проекти, які передбачають використання товарів, що не внесені до «Каталогу технологій», розміщеного на сайті програми.
IQ energy компенсує кредити на техніку, матеріали і товари для утеплення, а також монтажні роботи. Пріоритетними напрямками є встановлення лічильників, індивідуальних теплових пунктів та комплексне утеплення будинку.
Перш ніж отримати компенсацію, заявники мають отримати кредит у банку-партнері, придбати товари чи послуги, перелічені в «Каталозі технологій», модернізувати житло і лише після цього зареєструватися на сайті програми і подати заяву на компенсацію. На момент подачі заяви кредит не має бути погашеним. Заява подається впродовж 4 місяців після отримання коштів у банку.
Нещодавно у ЄБРР повідомили, що за 2 роки українці інвестували більше 1 млрд грн за програмою IQ energy. Загалом, кошти на утеплення будівель, встановлення нових систем опалення та сонячних колекторів отримали 30 тис. сімей. Завдяки енергомодернізації житла в 24 країнах, де працює програма, вдалося зменшити викиди вуглекислого газу на 7 млн тонн.
«Теплі» кредити
У жовтні 2014 року в Україні запрацювала перша державна програма з підтримки енергоефективних заходів в багатоквартирних будинках та приватних оселях – так звані «теплі» кредити. Програма працює за 3 напрямками: відшкодування до 20% суми кредиту (не більше 12 тис. грн) на придбання твердопаливних котлів, 35% (не більше 14 тис. грн) на купівлю енергоефективного обладнання та матеріалів для приватних осель та до 40% (не більше 14 тис. грн на 1 квартиру) для ОСББ і кооперативів.
«Теплі» кредити надаються лише після оформлення кредиту в одному з банків-партнерів–Приватбанку, Укргазбанку, Ощадбанку та Укрексімбанку. Щоб отримати компенсацію, позичальнику потрібно надати банку документи про виконані роботи. Після цього банк формує реєстр позичальників, які мають право на відшкодування і подає їх в Держенергоефективності. Кошти перераховуються протягом 5 днів.
Готуй сани влітку, а «теплі» кредити — вже!☀️Ми даємо старт видачам «теплих» кредитів фізичним особам у 2018 році!…
Gepostet von Ощадбанк am Donnerstag, 19. April 2018
Ощадбанк активно видавав теплі кредити в 2018 році
За даними на 1 січня 2018 року, учасниками програми «теплі» кредити стали 373 тис. Банки видали кредитів на суму 5,1 млрд грн., з яких держава відшкодувала 2 млрд грн. У жовтні 2018-го, за даними Держенергоефективності, програмою скористалися 36 ОСББ та 1 житлово-будівельний кооператив (загальна сума 4,13 млн грн) та 452 фізичні особи (загальна сума – 4,27 млн грн).
Фонд енергоефективності
Комплексно вирішити питання енергомодернізації житла зможе лише створений нещодавно Фонд енергоефективності. Фонд має запрацювати у другому кварталі наступного року, обіцяє Гройсман. Бюджет Фонд має становити10 млрд грн, 50 млн євро гранту надав Європейський Союз.
Згідно із Законом «Про Фонд енергоефективності», держава частково відшкодує вартість робіт з термомодернізації, впровадження ефективних систем моніторингу та управління, встановлення високоефективних опалювальних та охолоджувальних систем, інші заходи спрямовані на зменшення споживання енергоресурсів.
Фонд енергоефективності працюватиме за аналогічним з іншими програмами принципом. Спочатку власники житла мають провести енергоаудит будівлі, після цього подати заявку до фонду, отримати кредит від одного з банків-партнерів, виконати заходи з енергоефективності і отримати підтримку від фонду за умови відповідності всім вимогам програми.
Однак, переконаний президент Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк, коштів, закладених у Фонді енергоефективності недостатньо для модернізації житлового сектору України. Тому він пропонує інший підхід: «Нам потрібно доходи від газу направляти на фінансування енергозбереження. Перший пріоритетний сектор – житлові будинку, другий – комунальна інфраструктура, тому що вона вже на межі життєздатності». Тому, окрім всеукраїнського Фонду енергоефективності, за словами експерта, є потреба також у муніципальних фондах, які фінансуватимуть оновлення міської інфраструктури.
Практика покаже
З початку дії програми IQ energy вже 3 ОСББ стали учасниками програми. ОСББ «Котельникова 31» отримало кредит в ОТП Банку на суму 467 тис. грн на заміну 66 старих вікон і дверей на енергоефективні. ОСББ «Авіатор 17» утеплить будинок на суму 1,7 млн грн, а ОСББ «Перемога 146» придбає багатофункціональний лічильник тепла і охолодження. ЄБРР за програмою IQ energy компенсує 40% кредиту для кожного з ОСББ. З усіх об’єднань наразі лише ОСББ «Котельникова 31» завершило роботи та отримало компенсацію.
Проект ОСББ «Авіатор 17» виявився наразі найдорожчим серед усіх заявників IQ energy. Хоча утеплення фасаду будинку є коштовним проектом, саме утеплення дозволяє найбільше підвищити енергоефективність у будинках – на 40%. Тому представники ОСББ отримали кредит та звернулися за компенсацією до IQ energy, оскільки саме утеплення всього будинку дає належний результат. Також це дозволить запобігти клаптиковому утепленню будинку, яке призводить до утворення т.зв. зон холоду на межі утепленої та неутепленої ділянок фасаду, викликає тріщини, появу грибку та плісняви. Саме через це IQ energy та інші програми надають компенсацію на утеплення всього будинку, а не окремих квартир.
За словами керівниці програми IQ energy Оксани Булгакової, утеплення будинку ОСББ «Авіатор 17» продовжується. «Команда програми надає технічну підтримку, контролює виконання робіт. Ми слідкуємо за роботами у щоденному режимі. Підрядна організація щодня надсилає фотозвіт про хід виконання робіт. Крім того, попередньо ми зробили аналіз технічних пропозицій підрядників за критеріями відповідності будівельним нормам та тому наскільки пропозиція відповідає сучасним рішенням», – зазначила керівниця програми.
Утеплення фасаду ОСББ «Авіатор 17». Фото: zhytlo.in.ua
На її переконання, лише такі масштабні заходи з утеплення багатоквартирних будинків, якими скористалися в ОСББ «Авіатор 17», дозволять мати енергоефективний житловий сектор в Україні, підвищити енергозбереження в будинку, зменшити вартість комунальних послуг, покращити комфорт в оселях та зменшити викиди СО2.
На думку керівниці ОСББ «Авіатор 17» Жанни Петрусь перевага програми IQ energy в наявності контролю підрядної організації, яка здійснює роботи. Це, за її словами, гарантує якість робіт та ефективність використання як кредитних, так і грантових коштів.
Натомість в ОСББ «Котельникова 31» всі роботи вже завершилися. За словами керівника об’єднання Миколи Костюка, за перший місяць опалювального сезону витрати тепла зменшилися на 10 гігакалорій, підвищився комфорт в коридорах і стало значно тепліше.
«Ми спочатку взяли кредит у ПриватБанку, а коли почала працювати програма IQ energy звернулися до неї. Спеціалісти програми контролювали хід виконання робіт, провели верифікацію і через три тижні після передачі результатів ми отримали компенсацію в розмірі 183 тис. грн.», – розповів Микола Костюк.
У наступному році ОСББ «Котельникова 31» також має намір взяти кредит ще й на утеплення будинку.
Окрім перших 3 ОСББ, які погодили свої проекти, ще 12 будинків зможуть отримати компенсації на заміну вікон, модернізацію вхідної групи, установку лічильників та індивідуальних теплових пунктів. Цього разу, каже Булгакова, до програми приєднаються ОСББ не лише з Києва, але і з Рівного, Запоріжжя, Харкова та Львова.
Місцева підтримка
Підтримка енергоефективності – питання не лише центрального рівня, але й місцевого. Так, у 2018 році в областях та регіонах діє 163 програми додаткового відшкодування коштів або відсоткових ставок за урядовою програмою «теплі» кредити. Загальна сума фінансування всіх програм – 150 млн грн.
Однією з найбільш успішних є програма у Житомирській області. Наприклад цьогоріч бюджет Житомирської обласної програми «теплих» кредитів збільшено з 1 млн грн до 5 млн грн. За цією програмою житомиряни можуть скористатися наступними можливостями:
– 10% для фізичних осіб на котли і енергоефективні матеріали,
– 10% на енергоефективні матеріали для ОСББ,
– 15% для фізичних осіб і ОСББ на теплові сонячні колектори,
– 20% для фізичних осіб на сонячні панелі.
Також в Житомирі діє міська програма, за якою ОСББ можуть отримати 100% відшкодування на погашення відсотків за кредитами. Позичальники коштів можуть також отримати відшкодування 30% кредиту.
Серед невеликих міст варто виділити приклад міста Долина Івано-Франківської області, де з місцевого бюджету відшкодовують 20% на котли та 15% на енергоефективне обладнання. У Білій Церкві Київської області відшкодовують 40% тіла кредиту, у Броварах – 25%, а також видають 100 тис. грн на проведення енергомодернізаційних робіт. У Києві повертають 30% суми кредиту.
Комплексна термомодернізація багатоповерхівки в Долині. Фото: euneighbours.eu
У Львові діють програми для ОСББ та фізичних осіб. ОСББ та ЖБК (програма «Теплий дім») можуть отримати відшкодування 30% тіла кредиту, але не більше 400 тис. грн, а фізичні особи (програма «Енергоефективна оселя») – 15%, але не більше 50 тис. грн. За програмою «Теплий дім» власники житла можуть отримати відшкодування на такі заходи:
– утеплення фасаду,
– утеплення покрівлі і підвалу,
– модернізація всіх комунікацій,
– встановлення приладів регулювання подачі теплоносія,
– утеплення під’їздів,
– модернізація освітлення, вентиляції, ліфтів,
– встановлення обладнання для обігріву з допомогою альтернативних джерел тощо.
У Києві з 2014 року діє конкурс на кращі проекти підвищення енергоефективності будинків ОСББ та ЖБК. Київська міська рада профінансує до 70% вартості енергоефективних заходів, які дозволяють досягти економії тепла та коштів. Місто готове фінансувати заходи спрямовані на модернізацію будинку, утеплення, встановлення індивідуального теплового пункту, заміну вікон, дверей, освітлювальних приладів, реконструкцію даху. У 2018 році переможцями конкурсу стали 119 ОСББ та ЖБК. Загальна сума фінансової підтримки, яка передбачена у міському бюджеті на 2019 рік – 50 млн грн.
Перелік всіх 163-х місцевих програм, а також карта учасників програм доступні на сайті Держенергоефективності.