З набуттям чинності Закону України «Про приєднання України до Статуту Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA)» наша держава офіційно стає членом IRENA. Зазначений закон було розроблено Державним агентством з енергозбереження та енергоефективності та прийнято Верховною Радою 5 грудня 2017 року, підписано президентом – 27 грудня.

Штаб-квартира IRENA в Об’єднаних Арабських Еміратах. Фото: irenanewsroom.org

«Реалізація цього Закону дозволяє Україні стати гідним гравцем на світовому ринку відновлюваної енергетики, покращити інвестиційний імідж, використовувати кращі практики та передові технології у цій сфері, і головне – використовувати ефективні механізми фінансування «зелених» проектів», – прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

 

Приєднавшись до IRENA, Україна зможе тісно співпрацювати з розвинутими державами з метою залучення інвестицій у вітчизняну відновлювану енергетику.

 

Як пояснив Савчук, участь в IRENA відкриває для України можливість подавати заявки до Абудабійського фонду розвитку АDFD, щодо отримання пільгових кредитів на проекти з відновлюваної енергетики. Такі кредити можна буде отримувати під 1-2% терміном до 20 років, включаючи 5-річний пільговий період, при умові спів-фінансування 50/50.

 

Членство в IRENA дозволить Україні більш активно розвивати сектор відновлюваної енергетики для зменшення енергетичної залежності. Допомогти у цьому має досвід інших країн-членів IRENA. Співпраця  з ними дозволить розширити можливості залучення кращих знань і технологій в цій сфері, а також допоможе виробити нові ефективні фінансові механізми для реалізації проектів з ВДЕ.

«Участь України в IRENA – це додаткові гарантії потенційним іноземним інвесторам щодо перспектив фінансування проектів з відновлюваної енергетики України», – повідомив Голова Держенергоефективності.

 

Міжнародна агенція IRENA була заснована 26 січня 2009 року в німецькому місті Бонн. На теперішній момент державами-членами є 155 країн, ще 25 держав підписали, але поки не ратифікували договір про членство.