Представники українських екологічних організацій, що входять до коаліції “Енергетичний перехід” зустрілися 13 квітня у форматі відеоконференції з чиновниками відділу корпоративного управління офісу Прем’єр-міністра Фінляндії. Вони висловили занепокоєння стосовно факту ведення бізнесу в Російській Федерації компаніями, що перебувають у державній власності Фінляндії, серед них, зокрема, «Фортум».

На зустрічі були присутні Костянтин Криницький і Анна Акерманн від «Екодії», Андрій Мартинюк і Наталія Лушнікова від Екоклубу та Юлія Мельник (Пашковська) від «Еколтави». Також до конференції долучилися представники Ґрінпісу.

Раніше українські екологічні організації вже зустрічалися з представниками «Фортума». Вони заявили відділові корпоративного управління, що розчаровані небажанням «Фортума» згорнути бізнес у Росії. Додатково вони наголосили, що компанії, які досі купляють викопне паливо, а також «Фортум», що працює в Росії, ідуть усупереч цілям уряду Фінляндії. Прем’єр-міністр Санна Марін публічно заявила, що Фінляндія мусить відмовитися від російських енергоносіїв.

“Два тижні тому за десять кілометрів від мого будинку росіяни атакували ракетами «Іскандер» найбільший радіоцентр області. Загинула двадцять одна особа, поблизу не було жодних військових об’єктів. Ці ракети створено завдяки західним технологіям і коштам. Західні фінанси, як і раніше, пливуть до Росії, і потік цей у десятки разів більший за сумарну допомогу Україні”, – заявив Андрій Мартинюк, виконавчий директор ГО «Екоклуб».

“Негайні дії – ось про що ми просимо. Раз у раз ми чуємо від тих чи тих урядів і компаній про рішення, що будуть запроваджені «найближчим часом». Цього недостатньо, така політика нас дратує. Викопні палива з Росії підживлюють війну проти моєї країни. За неповні два місяці загинули вже тисячі мирних. Їх кількість зростає щодня, щохвилини. Уряди Європи, і фінський зокрема, в змозі зупинити це, вдаривши по основі. А кожна наступна доба зволікання значить, що біль і страждання українців тривають”, – заявив Костянтин Криницький, голова енергетичного сектора ГО «Екодія».

“Не можна звикати до війни в Україні! Будь ласка, не залишайтеся байдужими до тисяч невинних жертв, катованих і ґвалтованих жінок і дітей. Що переважить на шальках терезів – людські життя чи економічний добробут? Ми, українці, сподіваємося, що вибором урядів і бізнесу стане перше. Ми просимо уряд Фінляндії якнайшвидше накласти ембарґо на купівлю російського газу, нафти й вугілля, аби ця війна скінчилася не за рік, не за день – негайно!”, – заявила Юлія Мельник (Пашковська), виконавча директорка ГО «Еколтава».

«Фортум» і її дочірня компанія «Юніпер» мають у Росії одинадцять електростанцій на газі та одну на бурому вугіллі. Вони виробляють тепло, пару й електрику для потреб російських міст і заводів, зокрема й тих, що відносяться до нафтогазової промисловості.  «Юніпер» перебуває серед найбільших європейських імпортерів російського газу. Поки що і «Фортум», і «Юніпер» оголосили про неукладення нових угод із Росією, але до закінчення терміну чинних домовленостей іще довго. Так, згідно з ними імпорт газу триватиме щонайменше до 2030 року. Також «Фортум» використовує ядерне паливо з Росії для потреб фінських електростанцій «Ловііса-1» і «Ловііса-2» і не оголошував про намір змінити постачальника.

Крім того «Фортум», а також повністю фінська компанія «Гасум» підтримують війну через імпорт газу. «Гасум» займається імпортом газоподібного та зрідженого метану й не оголошував про припинення цієї діяльності.

Прес-реліз на сайті Greenpeace (Фінляндія): https://www.greenpeace.org/finland/blogit/50469/ukrainalaiset-ymparistojarjestot-fossiilisten-tuonti-seis-jokainen-toimettomuuden-paiva-lisaa-karsimysta/

Більше інформації можна дізнатись зв’язавшись із:
Костянтин Криницький, «Екодія», kk@ecoact.org.ua, +380 95 487 4769
Оллі Тяйнен, експерт із питань клімату й енергетики, Ґрінпіс Норден, +358 40 164 8606