Бурштинська ТЕС є найбруднішою електростанцією Європи, а Україна викидає отруйного пилу з вмістом важких металів більше, ніж всі країни ЄС, Туреччина та Західні Балкани разом узяті.

 

Про це йдеться у новому дослідженні аналітичного центру Ember

 

Згідно з дослідженням, в Європі Україна продукує 72% всіх викидів зольного пилу, 27% двоокису сірки та 16% оксидів азоту. 

 

За обсягами викидів двоокису сірки (SO2) Бурштинська ТЕС займає 1-ше місце на континенті. Вона також є найстарішою ТЕС серед десятки топ-забруднювачів – її ввели в експлуатацію у 1964 році. Серед 30 найбільших джерел викидів цієї отруйної речовини Україні належать 12 станцій.  

Серед топ-10 електростанцій з найбільшими викидами пилу (PM10), Україні належать 8 електростанцій. Сюди входять Курахівська, Бурштинська, Трипільська, Луганська, Зміївська, Вуглегірська, Слов’янська, Ладижинська ТЕС. Всі вони були введені в експлуатацію у 60-70-х роках минулого століття.  В топ-30 по цим викидам входить 18 українських ТЕС.

Що стосується викидів оксидів азоту (NOx), то Запорізька ТЕС займає 2 місце серед найбільших забруднювачів. Інші українські ТЕС поступаються лише найбільшим електростанціям Європи (Німеччини, Польщі та Сербії). Проте і тут в рейтингу топ-30 забруднювачів Україні належить 9

 

Автори дослідження зауважують, що з часу приєднання України до Договору про Енергетичне Співтовариство у 2011 році жодна з українських ТЕС не була приведена у відповідність до вимог Директив ЄС щодо викидів. 

 

Згідно з підрахунками Секретаріату Енергетичного Співтовариства суми державних субсидій у вугільну енергетику України є найбільшими у всьому регіоні і в 2018-2019 роках склали 751 мільйон євро.

 

“Бути найбільшим забруднювачем Європи – сумнівне досягнення. Використання вугілля є не лише економічним тягарем для держави, але й створює величезні ризики для здоров’я та життя наших громадян.

 

Україна зобов’язана взяти курс на відмову від використання вугілля в енергетиці та закрити застарілі, брудні, ненадійні та небезпечні вугільні потужності. При цьому, це повинно відбуватися у справедливий спосіб до населення тих міст, які наразі економічно залежать від видобутку та спалення вугілля. Створення нових чистих підприємств та перекваліфікація працівників мають стати основою для справедливої трансформації відповідних регіонів”, – коментує Костянтин Криницький, керівник відділу енергетики ГО Екодія.

 

Нагадаємо:

– Домінуючі позиції на ринку теплової генерації займають компанії ДТЕК Ріната Ахметова. Йому належать 9 з 15 українських теплоелектростанцій, 17 шахт, вуглезбагачувальні комплекси, а також не менш брудні металургійні та коксохімічні підприємства, об’єднані в холдинг “Метінвест”.


– Група “Метінвест” Ахметова у 2020 році збільшила чистий прибуток на 54% в порівнянні з 2019 роком – до $ 526 млн з $ 341 млн.


– Минулого тижня Антимонопольний комітет України надав дозвіл компанії Метінвест на придбання активів ПАТ “ДМК”, при тому, що компанії на ринках чавуну, сталі, прокату вже перевищує 60% (згідно з Законом, ознаками структурної монополії є 35%).