Цього року, на запрошення організаторів міжнародного Lviv Eco Forum’19, команда 350.org-Україна спільно з партнерами з Української Кліматичної Мережі вперше додали секцію по клімату та відновлювані джерела енергії.
Зокрема, 13 вересня відбулося дві панельні дискусії:
Спека і повінь. Адаптація міст до зміни клімату. Модераторкою сесії виступила Юлія Мельник, кампейнерка 350.org в регіоні СЄКЦА. Спікерами були Світлана Краковська, членкиня Міжурядової групи експертів зі змін клімату (IPCC); Світлана Романко, виконавча директорка 350.org в регіоні СЄКЦА; Ілля Єременко, голова Української кліматичної мережі; Анна Чижевська, Департамент зміни клімату Національного Фонду охорони довкілля Польщі; Семен Поломаний, засновник архітектурної студії Zemlia, яка проектує сталі міські ландшафти; Андрій Кирчів, експерт з комунікації проекту ЄС «Угода мерів Схід», координатор програм АЕМУ.
Фото: Юлія Пашковська
Друга панельна дискусія: “Перехід Львова на 100% ВДЕ: фантазії чи плани?” Модератор Ілля Єременко, голова УКМ. Спікер(к)ами панельної дискусії виступили: Юлія Мельник, кампейнерка 350.org в регіоні СЄКЦА, Роман Рувінскі, позаштатний радник Львівського міського голови з питань енергоефективності та енергозбереження, Степан Кушнір, голова правління «Хмельницького енергетичного кластеру», Борис Пахолюк, директор КУ «Агенція розвитку міста» Житомирської міської ради, Олена Вітрак, керівниця проектів та програм Асоціації «Енергоефективні міста України», Андрій Кирчів, експерт з комунікації проекту ЄС «Угода мерів Схід», координатор програм АЕМУ.
Фото: Юлія Пашковська
Світлана Романко розповіла про те, скільки у цифрах та фактах коштує людству зміна клімату та її наслідки (реагування на надзвичайні ситуації, інфраструктура, прибережні захисні смуги, охорона водних ресурсів) та що і в яких сферах потрібно робити для фінансування заходів з адаптації до зміни клімату на національному рівні та локально, щоб досягти стратегічної цілі “Нуль викидів до 2050 року”. Вона зазначила, що 350.org працює над ідеєю нового зеленого курсу нової влади України, одним із напрямків якого могла б стати така амбіційна ціль як розробка та прийняття Кліматичного кодексу.
Ось деякі важливі цифри:
Збитки від зміни клімату становили: у 1978-1997 роках – 895 млн дол, у 1998 – 2017 роках – 2,25 трильйона доларів (дані зі звіту офісу ООН з питань зменшення небезпеки лих).
– 2,5 % світового валового внутрішнього продукту (еквівалентно вартості усіх товарів, що виробляються у світі за два десятиліття – за 2018 рік це 2,2 трильйона доларів ) необхідно щороку, щоб утримати глобальне потепління на рівні 1,5% – дані ВВС наука;
– 1.8 трильйонів доларів необхідно витратити на адаптацію до зміни клімату вже до 2030 року, що дозволить уникнути 7.1 трильйонів витрат на ліквідацію наслідків від стихійних явищ, спричинених зміною клімату;
– Оповіщення про стихійне лихо, зроблене всього за день до такого лиха зменшує фактичний розмір шкоди на 30%;
– В Україні відсутнє цільове бюджетне фінансування заходів з адаптації до зміни клімату, у світі 21-23% бюджетів з усього кліматичного фінансування виділяється на таку діяльність;
– У світі до 2030 року стане на 122 млн більше людей, що перебувають на межі крайньої бідності, якщо не вкладати кошти у адаптацію до зміни клімату негайно.
Фото: Юлія Пашковська
Спікер(к)и та учасники(ці) під час обох дискусій зробили висновок, що легких рішень та чарівних таблеток від кліматичної кризи не існує. Проте, містам та Україні в цілому необхідно поставити перед собою ціль відмовитись від викопного палива як старої шкідливої звички, яка нас вбиває та перейти на 100% чистої енергії, щоб досягти 0 викидів до 2050 року. Українським містам необхідно активно адаптуватися до зміни клімату та виділяти кошти з бюджетів усіх рівнів на інфраструктурні адаптаційні заходи.
Під час форуму діяла інфоточка 350.org, УКМ та ПЛАТО, де можна було підписати петицію про перехід України на 100% ВДЕ від Енергетичної коаліції. На інфоточці активісти розповідали відвідувач(к)ам про кліматичну кризу, шляхи її подолання та запрошували на Міжнародний Марш за клімат в Україні.
Фото: Юлія Пашковська
Нагадаємо, що у 2018 році саме на Lviv Eco Forum’18 міський голова Львова Андрій Садовий підписав меморандум з 350.org та заявив про ціль міста перейти на 100% відновлюваних джерел енергії до 2050 року. Це одне з 4-х українських міст, які зробили такі заяви.