Понад 2000 людей, включаючи делегації з 20 міст України, взяли сьогодні участь у Міжнародному марші за клімат у Києві. Паралельно кліматичні протести відбулися у Полтаві, Запоріжжі, Херсоні та Коломиї. Акції стали частиною глобального екомаршу, який проходив у різних країнах світу. Загалом участь у всесвітніх маршах за клімат взяли мільйони людей із 150 країн світу. Наприклад, в Австралії на вулиці Сіднею вийшло близько 80 тисяч людей. Учасники акцій мають на меті спонукати уряди країн виконувати Паризьку кліматичну угоду, реалізовувати дієву кліматичну політику, протидіяти глобальному потеплінню, що спричиняє руйнівні погодні катаклізми.

Як розповіла Ольга Бойко, експертка кліматичного відділу ГО Екодія, кординаторка міжнародної кліматичної мережі CAN, співкоординаторка маршу за клімат в Україні для “Города для жизни”, ми опинилися у надзвичайній кліматичній ситуації:

– Температура на планеті росте, рівень моря підвищується, ліси палають, природні катаклізми частішають. Зміна клімату – це виклик для всього людства, саме тому нам необхідно діяти рішуче.

 ФОТО: Олена Ангелова    

У Києві марш стартував із Михайлівської площі. Українські активісти вимагали від української влади заявити про національний курс переходу на 100% відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) та поступово досягати його до 2050 року, відмовитись від будівництва нових електростанцій на викопному паливі і визначити шлях до повної декарбонізації економіки України, повною мірою використати потенціал енергозбереження в усіх секторах, припинити дотувати з державного бюджету промислове тваринництво, яке є одним з головних джерел викидів парникових газів,  розвивати громадський електротранспорт та велоінфраструктуру у містах, заборонити використання, імпорт та виробництво одноразового посуду, пакетів.

– Україна повинна взяти Новий зелений курс розвитку! Нашому народу потрібна велика об’єднуюча мрія, задля якої ми спільно будемо працювати. Цією мрією може стати перехід на 100 % відновлюваних джерел енергії до 2050 року, що принесе також енергонезалежність від східних сусідів. Сценарій такого енергетичного переходу вже розрахований науковцями Інституту аналітики та прогнозування НАНУ, – розповіла Юлія Мельник, експертка з питань розвитку ВДЕ, 350.org в регіоні країн СЄКЦА у коментарі для “Города для жизни”. – Оскільки головна причина зміни клімату – це спалювання вугілля, нафти та газу, то головне рішення – це швидко переходити на чисту та безпечну енергетику. Прийшов час нам злізти з нафтової та газової голки! Навіть, якби глобальна температура не зростала, то спалювати викопне паливо ми не можемо довго. Адже, запасів лишилося лише на кілька десятків років. Сьогодні українці та українки зібралися на вулицях своїх міст, щоб показати, що готові змінюватися і їм потрібна підтримка лідерів країни!

ФОТО: Олена Ангелова

Із такими вимогами та плакатами у руках, вигукуючи лозунги, еко активісти рушили ходою до Офісу Президента України та Кабінету Міністрів України.

ФОТО: Олена Ангелова

Марш підтримали співачка Онука, журналіст Роман Вінтонів (Майкл Щур), ексочільниця Мінздоров’я Уляна Супрун. Міністр енергетики та охорони довкілля Олексій Оржель також приєднався до ходи до Кабінету міністрів і заявив, що підтримує перехід України на 100% відновлювальні джерела енергії.

ФОТО: Олена Ангелова

Він також запевнив, що новостворене міністерство вживатиме всіх можливих заходів, щоб забезпечити співіснування екологічно чистої енергетики і захисту довкілля. А також додав, що міністерство готується до прийняття двох важливих законопроектів. Один – щодо зміни клімату, а другий стосовно поводження з відходами і ужитку пластикових упаковок і товарів.

ФОТО: Олена Ангелова

Лист з вимогами кліматичних активістів прийняв спеціаліст секретаріату Офісу Президенту. Тож організатори заходу очікують, що Президент Володимир Зеленський якнайшвидше відгукнеться на вимоги Маршу і запросить організаторів на зустріч, щоб напрацювати план дій по досягненню спільних цілей.

Міжнародний марш за клімат в Україні координувала коаліція організацій та рухів («Єдина Планета», «Оzero», «REload», «U-cycle», «Українська молодіжна кліматична Асоціація», «СвітОсвіт» та  ініціатива «FridaysForFuture»), включаючи членів Коаліції 100 % ВДЕ ( 350.org-Україна, “Екодія”, “Eколтава”). Учасниками Маршу стали представники ГО “Екоклуб”, Хмельницького енергетичного кластеру.

 

 

ФОТО: Олена Ангелова

ФОТО: “Екодія”