До Коаліції “Енергетичний перехід” доєдналося 3 громади з Дніпропетровської області. Прискорити перехід на відновлювані джерела енергії поставили собі за мету Юрʼївська, Петропавлівська та Чумаківська територіальні громади. На платформі Коаліції ми відкриті до співпраці з громадами, у яких є політична воля реалізовувати такі проєкти й вона підкріплена наявністю працівників, які спроможні втілювати цю політику. Ми працюємо над тим, щоб таких громад в Україні ставало більше. 

Чумаківська громада

Чумаківська сільська територіальна громада ще не мала досвіду використання відновлюваних джерел енергії на обʼєктах комунальної власності. Проте у серпні цього року сільрада прийняла “Програму встановлення сонячних панелей  та установок зберігання електроенергії в бюджетних та громадських будівлях Чумаківської сільської територіальної громади на 2024-2030 роки”.

“Програма спрямована на підвищення рівня стабільного енергозабезпечення будівель бюджетних установ громади, для забезпечення потреб споживачів, перехід  на екологічно чисті  (відновлювальні)  джерела енергетики (встановлення сонячних станцій). Вона дасть змогу економити бюджетні кошти, що витрачаються  на придбання електроенергії”, – пояснила заступниця з питань діяльності виконавчих органів влади Чумаківської територіальної громади Юлія Файзулліна.

За даними Реєстру обʼєктів електроенергетики, що використовують ВДЕ на території сільради є дві приватні сонячні електростанції.

До сьогодні громада реалізовувала заходи з енергоефективності, які й повинні передувати встановленню ВДЕ-об’єктів. Так, до прикладу, у 2018 році був здійснений капітальний ремонт Чумаківської ЗОШ І-ІІІ ст. у рамках реалізації проекту Українського Фонду соціальних інвестицій «Покращення умов надання освітніх послуг для громади с. Чумаки. Першочергові заходи по капітальному ремонту та енергоефективності ЗОШ І-ІІІ ст.”. Було проведено утеплення фасаду будівлі школи, частково замінено вікна на металопластикові.

Також громада розробила Муніципальний енергетичний план та Стратегію екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату до 2030 року, які були прийняті 15 листопада цього року.

Також завдяки великій кількості агропідприємств на території громади, тут є значні обсяги відходів сільськогосподарського виробництва, що є передумовою для реалізації проєкту з виробництва паливних брикетів.

Юрʼївська громада

Юрʼївська селищна територіальна громада Павлоградського району поетапно впроваджує енергоефективні заходи. За 7 років у громаді були здійснені капітальні або часткові ремонти комунального майна з урахуванням енергоефективних заходів. На обʼєктах комунального майна була здійснена заміна віконних блоків на енергозберігаючі, зроблено утеплення фасадів будівель та споруд комунальної власності, замінено котли на економні з високим ККД.

У лютому цьому року в громаді затверджений Муніципальний енергетичний план до 2030 року, який в основному націлений на запровадження системи енергоменеджменту і головною ціллю є скорочення споживання ресурсів урахуванням використання усіх доступних технологій.

Окреме рішення селищна рада прийняла щодо впровадження відновлюваних джерел енергії і 7 листопада затвердила “Програму встановлення сонячних панелей та установок зберігання електроенергії на об’єктах комунальної власності селищної ради на 2025-2030 роки”.

“Метою Програми є підвищення рівня стабільного енергозабезпечення будівель бюджетних установ комунальної власності та об’єктів критичної інфраструктури на території Юр’ївської селищної ради. Забезпечення термінових потреб споживачів в умовах застосування графіків обмеження електропостачання, обумовлених масовими пошкодженнями критичної енергетичної інфраструктури України під час повномасштабного військової агресії російської федерації є нашим пріоритетом, – пояснила начальниця відділу економічного розвитку виконавчого комітету Юр’ївської селищної ради Оксана Петраковець.

До програми включено 23 об’єкти комунальної власності громади, на яких або поблизу яких до 2030 передбачене будівництво ВДЕ-установок. Також у громаді обстежують покрівлі комунальних будівель щодо можливості встановлення сонячних панелей та проводиться аналіз балансу земельних ділянок для здачі в оренду інвесторам, які готові будувати ВДЕ-об’єкти на території громади.

Петропавлівська громада

У Петропавлівській громаді затверджено Муніципальний енергетичний план. Заплановано проєкти, які передбачають використання відновлюваних джерел енергії. Мова йде про 5 проєктів будівництва сонячних  електростанцій упродовж 2024-2025 років. Це також заплановано у Програмі комплексного відновлення Петропавлівської ТГ до 2030 року, яку громада розробила в межах справедливої трансформації вугільних регіонів, яку реалізують учасники Коаліції “Енергетичний перехід” Фонд Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу м. Лубни (RcErBs) та ГО «Екодія» за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини та Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини у співпраці з Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ).Більше деталей про Програму читайте у нашій публікації на сайті Коаліції “Енергетичний перехід”.

Варто зазначити, що у селищі жителі також активно використовують відновлювані джерела енергії.

У приватних будівлях встановлено 65 сонячних електростанцій, які заключили договори на продаж енергії компанії ДТЕК”, – інформує начальниця Сектору економічного розвитку та інвестиційної діяльності Олена Григоревська.

Співпраця з громадами на базі Коаліції “Енергетичний перехід” має в основному консультативний характер, а також передбачає допомогу в пошуку інвесторів і грантів на проєкти з використанням відновлюваної енергетики. Якщо ваша громада хоче працювати над впровадженням проєктів у сфері енергетики та має запит на консультації, запрошуємо приєднуватися до нашої спільноти.

Ставши учасником Коаліції, ви отримуєте:

  • позачергову експертну підтримку та безоплатні консультації з питань енергетики та клімату;
  • допомогу в будівництві об’єктів відновлюваної енергетики (на конкурсній основі).
  • супровід у написанні грантових заявок/інвестиційних проєктів щодо встановлення ВДЕ-установок на обʼєктах критичної інфраструктури, допомогу в пошуках коштів для таких проєктів;
  • розʼяснення щодо ухвалених (або у процесі ухвалення) законодавчих ініціатив, а також законодавчо врегульованих/неврегульованих питань у сфері;
  • можливість системної участі в розробці та коментування національних законодавчих рішень спільно з експертами в галузі (надання пропозицій та коментарів з метою забезпечити найкращу якість прийнятих рішень).

Більше про долучення до нашої спільноти та переваги участі у ній читайте тут.

Стаття підготовлена у рамках проєкту “Підтримка участі муніципалітетів у енергетичному переході та в розробці кліматичної політики” за підтримки Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні.

Heinrich-Böll-Stiftung Logo