Політичні та бізнесові лідери з усього світу під час Асамблеї Міжнародного агентства з відновлювальної енергетики (IRENA) виступили з історичною доповіддю, в якій окреслено далекосяжні геополітичні наслідки трансформації енергетичного сектору, зумовлені розвитком відновлюваної енергетики.
У своїй доповіді “Новий світ”, опублікованій 11 січня на 9-й Асамблеї IRENA, Глобальна Комісія з геополітики енергетичної трансформації стверджує, що очікувані геополітичні та соціально-економічні наслідки переходу до нової енергетичної ери будуть настільки ж глибокими, як і ті, які супроводжували перехід від біомаси до викопного палива два століття тому. До таких наслідків відносяться зміни у відносному положенні держав, поява нових лідерів енергетики, збільшення різноманіття учасників енергетичних ринків, зміна торговельних відносин і поява нових альянсів.
“Ця доповідь є першим всебічним аналізом геополітичних наслідків енергетичного переходу, обумовленого відновлювальними джерелами енергії, і ключовою віхою у вдосконаленні нашого розуміння цього питання”, – відзначив голова Комісії Олафур Грімссон, колишній президент Ісландії. “Революція відновлюваних джерел енергії посилює глобальне лідерство Китаю, знижує вплив експортерів викопного палива та приносить енергетичну незалежність країнам по всьому світу. Для країн Азії, Африки, Європи та Америки відкривається захоплююче геополітичне майбутнє. Трансформація енергетики приносить великі геополітичні зміни”.
До складу авторитетної Глобальної Комісії увійшли політики, представники бізнесу та науковці з всього світу, включно з колишнім міністром закордонних справ Німеччини Йошкою Фішером та Крістіною Фігуерес, яка була головою Рамкової Конвенції ООН з питань змін клімату при підписанні Паризької Угоди.
В доповіді «Новий світ» йдеться про те, що трансформація енергетики докорінно змінить енергетичну політику та стосунки між державами. На відміну від викопних видів палива, відновлювані джерела енергії доступні в тій чи іншій формі в більшості географічних регіонів. Цей достаток підвищить енергетичну безпеку та сприятиме більшій енергетичній незалежності багатьох держав. Водночас, по мірі того як країни будуть розвивати відновлювані джерела енергії та все більше інтегрувати свої електромережі з сусідніми країнами, з’являться нові взаємозалежності та торговельні моделі. Аналіз виявив, що конфлікти навколо нафти та газу можуть зменшитися, а з ними і стратегічне значення деяких морських проток.
Як зазначає Комісія, енергетичний перехід також створить нових лідерів енергетики. При цьому великі інвестиції в технології відновлюваної енергетики вже посилюють вплив деяких країн. Китай, наприклад, підвищив своє геополітичне становище, взявши лідерство в гонці до чистої енергетики і ставши найбільшим у світі виробником, експортером і інсталятором сонячних батарей, вітрових турбін, акумуляторів і електричних транспортних засобів. Експортери викопного палива будуть відчувати зниження власного міжнародного впливу, якщо не зможуть пристосувати свої економіки до нової енергетичної ери.
Комісія зосереджує увагу на тому, що країни, які в значній мірі залежать від імпорту викопного палива, можуть значно покращити свій торговельний баланс і зменшити ризики, пов’язані з вразливими шляхами постачання та нестабільними цінами на паливо, розвиваючи в країні власне виробництво енергії з відновлюваних джерел. В доповіді наводиться список найбільш енергетично залежних країн, підготовлений на основі даних Світового Банку. На перших позиціях стоять Бахрейн, Індія та Білорусь, а Україна входить в першу десятку.
В оприлюдненому списку країн, що найбільш залежні від імпорту викопного палива, Україна посідає 9-те місце поряд з Японією.
Як відзначають автори доповіді, доступ до енергії лежить в основі людського розвитку, тому перехід до відновлюваних джерел енергії може допомогти забезпечити універсальний доступ до енергетичних послуг, створити робочі місця, забезпечити стабільне економічне зростання, зміцнити продовольчу безпеку та водопостачання, посилити кліматичну стійкість та забезпечити справедливість.
Доповідь була представлена в присутності міністрів і керівників більш ніж 150 країн. Зі змістом доповіді можна ознайомитися на офіційному веб-сайті Комісії.