В умовах війни енергонезалежність територіальних громад в Україні стала питанням виживання. Як показує досвід прифронтових громад, відновлювані джерела енергії рятують мешканцям життя і допомагають пережити складні часи.
Суми – місто, яке розташоване поблизу кордону із ворожою росією, зазнало значних втрат від численних ракетних атак. За даними Сумської міської ради близько 300 об’єктів міської інфраструктури зазнали пошкоджень з 24 лютого 2022 року. Зокрема, навчальні та медичні заклади, транспортні засоби та інфраструктура комунального транспортного підприємства КП СМР «Електроавтотранс», провідне підприємство з виготовлення лакофарбових виробів в Україні ТОВ ВП «Полісан», підприємство хімічного виробництва ПАТ «Сумихімпром, котельня надавачів послуг централізованого теплопостачання КППВ, АТ «Сумиобленерго».
Ще до війни місто Суми задекларувало у своїх цілях просувати відновлювані джерела енергії, енергоефективність та сприяти зменшенню викидів СО2 у своїй стратегії розвитку до 2030 року. Так, у 2016 році між Сумською міською радою та Держенергоефективності підписано Меморандум про партнерство щодо запровадження енергосервісу для підвищення енергетичної ефективності будівель бюджетних установ. У 2019 році рада підписала ще один Меморандум із Фондом енергоефективності й стала його партнером. Першим кроком у роботі було виділення коштів з міського бюджету для відшкодування відсотків за кредитами, залученими ОСББ на впровадження енергозберігаючих заходів у рамках Програми «Енергодім». Також місто Суми з 2016 року є членом асоціації «Енергоефективні міста України». У серпні 2022 року Сумська міська рада проголосувала за приєднання органу місцевого самоврядування до Європейської Енергетичної Відзнаки.
За останні кілька років у Сумах реалізувати низку термомодернізаційних заходів комунальних будівель: ДНЗ № 2, ДНЗ № 22, ССШ № 29, «Дитячої клінічної лікарні Святої Зінаїди». Також здійснено реконструкцію системи водовідведення комунального підприємства «Міськводоканал».
Сьогодні війна стимулює орган місцевого самоврядування ще потужніше рухатися у напрямку розвитку цієї сфери.
“Розуміючи необхідність термінового відновлення міської інфраструктури та досягнення енергонезалежності та кліматичної нейтральності громади Департамент фінансів, економіки та інвестицій Сумської міської ради, починаючи з травня 2022 року активно розпочав пошук фінансових ресурсів та від державних структур та міжнародних донорів”, – повідомляє заступниця начальника управління – начальниця відділу екології, енергозбереження та розрахунків за енергоносії Департаменту фінансів, економіки та інвестицій Сумської міської ради Марина Драніченко.
За півроку війни міська рада проробила масштабну роботу з пошуку ресурсів для відбудови та модернізації інстраструктури міста, у тому числі й енергетичної.
З метою впровадження проєктів з відновлювальних джерел енергії підготовлено та подано на розгляд громадській організації «Екоклуб» проєктні заявки (з можливістю отримати фінансування), направлені на досягнення цілей Європейського Зеленого курсу:
– Розробка Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕР і К) до 2050 року Сумської міської територіальної громади.
– Будівництво сонячної електростанції в місті Суми для потреб КП СМР «Електроавтотранс».
– Підвищення енергоефективності зі складовою альтернативної енергетики будівель КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Сумської міської ради.
– Комплексна термомодернізація із запровадженням заходів підвищення енергоефективності на відновлюваній енергії будівлі закладу дошкільної освіти Сумський спеціальний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 20 «Посмішка» м. Суми, Сумської області за адресою: м. Суми, вул. Лучанська, 27.
– Окрім цього, міська рада подала ряд заявок для участі у конкурсному відборі проєктів, які будуть фінансуватися за рахунок відповідної субвенції в межах «Програми з відновлення України» відповідно до Фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком. Мова йде про капітальний ремонт будівель медичного закладу з утепленням стін, покрівлі, заміною покриття, заміною системи опалення за адресою м. Суми вул. М. Вовчок, 2 (коригування);
Окрему заявку на фінансування місто подало у рамках програми LIFE. Серед ідей:
– Розробка Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕР і К) Сумської міської територіальної громади;
– Впровадження системи державного моніторингу атмосферного повітря на території агломерації Суми,
– Підвищення енергоефективності зі складовою альтернативної енергетики будівель КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Сумської міської ради (з розробкою ПКД),
– Забезпечення енергонезалежності об’єкту природно-заповідного фонду місцевого значення “Юннатівський” в умовах надзвичайних ситуацій.
Планується також залучити міжнародну технічну допомогу Корейського агентства міжнародного співробітництва (KOICA), а саме на:
– Нове будівництво котельні в м. Суми потужністю до 100 Гкал/год;
– Оновлення електротранспортної інфраструктури та рухомого складу КП СМР «Електроавтотранс»;
– Відновлення гідрологічного режиму озера Чеха в м. Суми;
– Будівництво сонячної електростанції потужністю 6,5 МВт (для забезпечення роботи електротранспорту);
– Підвищення енергоефективності зі складовою альтернативної енергетики будівель КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Сумської міської ради.
Поки ці проектні заявки розглядаються, уже цьогоріч міська рада отримала надзвичайно актуальний в умовах війни грант Федерального міністерства економічної співпраці та розвитку Німеччини (BMZ) та Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO). Мова йде про реалізацію демо-проєкту – встановлення мережевої сонячної електростанції для забезпечення безперебійного гарячого водопостачання будівлі КНП «Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди» Сумської міської ради.
Коаліція “Енергетичний перехід” рада вітати нового учасника в своїх рядах, і вже провела першу робочу нараду з представниками Департаменту фінансів, економіки та інвестицій щодо плану роботи до кінця цього року та планів на наступний 2023-й.