Мери міст з восьми країн – Молдови, Сербії, Грузії, Таджикистану, Хорватії, Сомалі, Лівану та Португалії – за підтримки Програми розвитку ООН започаткували міжнародну платформу “Solar Cities” для прискорення розвитку сонячної енергетики в міських умовах. Тепер вони запрошують колег з усього світу долучатись через підписання Хартії Сонячних Мерів.
“Ми спільно зобов’язуємося зробити сонячну енергію ключовим елементом енергетичних планів наших громад. Як місцеві лідери, ми знаємо, що наші спільноти мають великий потенціал для застосування сонячної енергії, їм слід дати право втілювати трансформаційні зміни”, – йдеться в Хартії Сонячних Мерів.
Ініціатори створення Хартії сонячних мерів привертають увагу до потреби у широкомасштабному застосуванні сонячної енергетики в міських умовах. Ця міжнародна декларація мерів підтримує Порядок денний ООН зі сталого розвитку до 2030 року та приділяє особливу увагу реалізації Цілей Сталого Розвитку №7 “Доступна і чиста енергія” та №11: “Зробити міста інклюзивними, безпечними, стійкими та сталими”.
За допомогою платформи “Solar Cities” мери міст тепер можуть об’єднуватись для широкого втілення енергетичного переходу та використання сонячної енергії в міських умовах. Функціонуючи як онлайн-спільнота, платформа представляє можливість для мерів дізнатися про останні тенденції в галузі, обмінятися передовим досвідом і колективно сприяти залученню громадян у втілення нових проектів. Платформа заохочує колективне навчання та співпрацю місцевої влади з приватним сектором та НУО, що є важливими факторами для успіху сонячних проектів у містах.
“З різким падінням собівартості, які ми спостерігаємо в останні десять років, ціни на сонячну енергію знизилися в десять разів. Буде дуже цікаво побачити все більше і більше регіонів і міст, які сприймають сонячну енергетику як основу свого розвитку”, – коментує Рафаеле Россі, аналітик галузевої асоціації Solar Power Europe.
Як переконані засновники платформи “Solar Cities”, збільшений доступ до сонячної енергії надасть значні можливості для диверсифікації джерел енергопостачання, підвищення енергоефективності та технологічного прогресу, таким чином покращуючи енергетичну безпеку та забезпечуючи додаткові економічні вигоди.
Технології сонячної енергетики лише нещодавно почали застосовуватися в глобальному масштабі. Донедавна високі витрати на обладнання, ризикові ринки, відсутність чітких зобов’язань на місцевому рівні та обмежений досвід залучення фінансування були основними перешкодами. Але світ в останні роки розвиток галузі значно пришвидшився. Станом на 2018 рік, сонячна енергетика виробляє близько 2% електроенергії в світі, причому на неї припадає більше 50% всіх нових електричних потужностей.