Згідно висновків аналітичного центру Carbon Tracker ціни на вуглецеві квоти ЄС можуть в середньому сягнути 35-40 євро за тонну протягом 2019-2023 років, що призведе до прискорення переходу з вугілля на газ і поставить під сумнів доцільність продовження експлуатації старих вугільних і лігнітних електростанцій в ЄС після 2021 року.

 

Відповідно до доповіді Carbon Tracker, спостерігається тенденція зростання цін на вуглецеві квоти до 25 євро до кінця 2018 року. Автори доповіді повідомляють, що таке пожвавлення цін на викиди вуглецю пророкує скорочення в масштабах ЄС квот у період з 2019 по 2023 роки, що призведе до дефіциту дозволів на викиди близько 1,4 млрд тонн СO2 для енергетичного та авіаційного секторів.

 

Встановлення цін на викиди вуглецю набуває все більшої популярності серед корпорацій та урядів під впливом зміни клімату, при цьому пов’язані з нею економічні збитки стають все більше відчутними.

 

Група Світового банку, а також бізнес-групи та інвестори закликають до збільшення плати за викиди вуглецю з метою скорочення обсягу викидів і стимулювання інвестицій в екологічно чисті технології.

 

Дискусія набирає обертів напередодні зустрічі держав в рамках чергової кліматичної конференції ООН (COP 24), яка відбудеться 2-14 грудня в м. Катовіце (Польща). Конференція має критично важливе значення, оскільки вона знаменує кінцевий строк для презентації правил, які регулюватимуть виконання Паризької угоди, включаючи можливість встановлення цін на викиди вуглецю.

 

У Європі Система торгівлі квотами на викиди ЄС (ETS) є основним інструментом скорочення забруднення атмосфери парниковими газами. У своїй доповіді Carbon Tracker показує, що це був найгарячіший товарний ринок у світі в останні півтора роки . За цей період ціна на європейські вуглецеві квоти (EUAs) зросла на 310% порівняно з травнем 2017 року і на 120% від початку року.

 

«Такі вражаючі результати викликані прогнозом ринку щодо запровадження в січні 2019 року Резерву стабільності ринку (MSR) – головного компоненту реформи Системи торгівлі квотами на викиди ЄС, яку було погоджено минулого року”, – повідомляється в документі.

 

Лише за п’ять місяців до моменту, коли за допомогою MSR розпочнеться щорічне скорочення надмірної пропозиції європейських вуглецевих квот на 24% від невикористаного кумулятивного залишку протягом періоду з 2019 по 2023 роки, ринок проводить зворотний відлік до найбільшого скорочення пропозиції за всю історію Системи торгівлі квотами на викиди ЄС.

 

Щоб зменшити цей дефіцит, енергогенеруючі компанії повинні будуть підвищити цінові пропозиції на вуглецеві квоти щоб спростити свій власний перехід з вугілля на газ. «Таким чином, вони потребуватимуть меншого обсягу квот. Це сприятиме продажу надлишку вуглецевих квот, які в даний час утримують промислові компанії і спекулянти», – повідомляється у звіті.

 

«Яким би амбіційним не виглядав прогноз щодо цін на європейські вуглецеві квоти, важливо пам’ятати, що Система торгівлі квотами на викиди ЄС – це, в кінцевому рахунку, політичний інструмент. На наш погляд, якби ціни були вищими за 50 євро за тонну протягом кількох місяців у будь-який час впродовж наступних двох-трьох років, це могло б призвести до тискув бік впровадження відчутних заходів, особливо у Східній Європі,» – говорить Марк Льюїз, автор доповіді і директор з дослідницької роботи «Carbon Tracker».

 

Що стосується можливих наслідків Carbon Tracker очікує, що ціни на вуглецеві квоти, ймовірно, зростуть до рівнів, які спричинять зміну видів палива з вугілля на газ у Німеччині, Італії, Іспанії і Нідерландах, які підуть слідом Великої Британії.

 

Загальні збитки, яких зазнали всі оператори лігнітних електростанцій, перевищили 2 млрд євро за період від початку 2016 року по липень 2018 року. Інформаційне агентство додало, що, незважаючи на це, найбільший німецький оператор лігнітних електростанцій компанія RWE спростувала факт збитковості своїх об’єктів, а інші оператори відмовилися від коментарів.

 

Раніше берлінське агентство Clean Energy Wire повідомляло, що низькі оптові ціни на електроенергію і високі ціни на вуглецеві квоти вже тиснуть на баланси операторів німецьких лігнітних електростанцій.

 

1 серпня уряд Німеччини представив законопроект для впровадження нової Директиви ЄС щодо торгівлі викидами.

Джерело: EurActiv