За параметром встановленої потужності мала ВДЕ-генерація є в 3 рази меншою, ніж генерація домогосподарств. Такі висновки звіту “Малі учасники ВДЕ-ринку в Україні. Дослідження сегменту генерації встановленою потужністю до 1 МВт”, проведеного Спілкою Активних Споживачів і Проз’юмерів та Коаліцією “Енергетичний перехід”.
Минулого року ми провели дослідження сегменту генерації встановленою потужністю до 1 МВт. Підтвердили, що мала ВДЕ-генерація в Україні розвивається дуже повільно порівняно із іншими сегментами ринку. Вона займає менше ніж 2,5% від всіх встановлених в Україні ВДЕ-потужностей — лише 184,7 МВт. Це дані на липень минулого року, але ситуація критично не змінилась.
Для кращого розвитку сегменту малих гравців на ринку електроенергії, на думку авторів Дослідження, Україні не потрібно винаходити нових policy-інструментів. Світовий досвід підтримки розподіленої ВДЕ-генерації налічує вже понад 30 років. Для того, щоб стимулювати розвиток малої генерації в Україні, потрібно застосувати, перш за все, підхід підвищення гранулярності енергетичних ринків. Зокрема, підвищення гранулярності енергетичних ринків як засіб розвитку розподілених енергетичних ресурсів пропонує Міжнародна Агенція з Відновлюваних Джерел Енергії (IRENA — International Renewable Energy Agency) у своєму policy-документі “Market integration of distributed energy resources: innovation landscape brief”.
Цей підхід передбачає, що регулювання суб’єктів ринку та механізми фінансового стимулювання залежить від їхньої потужності та впливу на енергетичну систему. Що менший об’єкт — то менше адміністративних труднощів. Україна за останні 2 роки зробила перші кроки до підвищення гранулярності ринків:
На думку авторів, першочерговими кроками для того, щоб підвищити рівень гранулярності ринку, мали б стати такі:
1. Зміни в законодавстві, які дозволили б компаніям підключати обмежену кількість малих електростанцій потужністю до 150 кВт без ліцензії (наприклад, до 3-х або 5-ти).
2. Розробка окремих ліцензійних умов для ВДЕ-генерації різної потужності. На сьогодні ліцензійні вимоги для виробників енергії є єдиним документом. Більш оптимальним для розвитку розподіленої генерації стало б розроблення окремих ліцензійних умов для ВДЕ-установок різної потужності.
3. Розробка полегшених процедур звітності в НКРЕКП для малих електростанцій — на сьогодні ці процедури є однаковими для всіх виробників електроенергії, що створює додаткові бар’єри для малих гравців.
У листопаді цього року Коаліція “Енергетичний перехід”, ГС “Асоціація сонячної енергетики України” та ГО “Екодія” розробили пропозиції щодо полегшення процедури звітності в НКРЕКП для малих електростанцій. Пропозиції, представлені нижче, знаходяться на розгляді у Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Враховуючи нагальність питання розвитку малої генерації, підписанти звернення запропонували створити робочу групу з напрацювання змін до Постанови № 282 в частині спрощення подання звітності малими СЕС, до якої включити представників Коаліції “Енергетичний перехід” та ГС “Асоціація сонячної енергетики України”.
Матеріал підготовлено за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна у рамках проєкту «Підтримка Коаліції українських НУО «Енергетичний перехід».