05.07.2022
11.00-12.00
Український кризовий медіа-центр
Запрошуємо у вівторок, 5 липня об 11.00 на пресконференцію «Як в умовах війни закривають вікна можливостей для розвитку «зеленої» енергетики».
Українська енергетика вже більше, ніж 4 місяці під постійною загрозою фізичних і економічних втрат. У складній ситуації опинились усі сектори. Не є винятком й об’єкти, що генерують електроенергію з відновлюваних джерел — під обстріли трапляють сонячні та вітрові електростанції, руйнуються електричні мережі, розкрадається обладнання станцій.
Ситуацію для виробників електроенергії з ВДЕ ускладнюється також обмеженнями, до яких вдається держава. У найгіршій ситуації опинились сонячні електростанції, які часто отримують диспетчерські команди на зменшення генерації саме у ті години доби сонячної активності, коли станції здатні оптимально виробляти електроенергію. Експерти на основі даних, взятих зі сайту ДП «Гарантований покупець» підрахували, що розрахунковий обсяг системних обмеженьг СЕС за березень-травень 2022 складає 573 ГВт*г, або 30% від потенційної генерації. У фінансовому вираженні це дорівнює приблизно 80 млн євро або 2.5 млрд грн. Більше даних щодо обмежень ВДЕ-генерації буде представлено під час пресконференції.
Замість обмежень та недовиробництва, «зелена» енергія може бути експортована в країни ЄС. Цей процес уже розпочався, проте роль відновлюваної енергетики у ньому досі не визначена.
Існує ще одна загроза, яка може посилити обмеження для розвитку відновлюваної енергетики. Уже більше 2 років Єврокомісія формує нові правила для інвестицій, які можна кваліфікувати як «екологічні», шляхом створення Таксономії ЄС — переліку видів екологічно сталої економічної діяльності. Минулого року, під впливом лобістів кремля було ініційовано пропозицію додати до цього переліку газові та ядерні проєкти. 14 червня провідні комітети Європейського парламенту проголосували проти включення у Таксономію газу та ядерної енергетики. Проте кінцеве рішення буде прийняте 6 липня. Воно може зробити фінансово життєздатними ті проекти, які досі не змогли б залучити інвестиції і збільшити залежність Європи від газу, зокрема російського. Під час заходу поговоримо про те, як рішення щодо Таксономії ЄС стосуються України.
Програма:
1. Олександр Козакевич, Голова «Української асоціації відновлюваної енергетики» — чому асоціації піднімають тему експорту електроенергії в ЄС та яка роль ВДЕ в цьому процесі.
2. Владислав Соколовський, Голова правління Громадської Спілки «Асоціація Сонячної енергетики України» — оцінка обсягів системних обмежень для СЕС, починаючи з березня цього році.
3. Представник Громадської Спілки «Української вітроенергетичної асоціації» (на погодженні) — презентація про обмеження виробників електроенергії з ВДЕ в умовах військового стану.
4. Інна Совсун, Народна депутатка України — що таке таксономія ЄС та як рішення депутатів Європарламенту вплине на Україну.
5. Олександр Рєпкін, президент «Української водневої ради», спеціальний представник Міністра з питань економічної дипломатії Міністерства закордонних справ України — як включення інвестиційної таксономії може вплинути на розвиток відновлюваної енергетики загалом та, зокрема, в Україні.
Модераторка: Наталія Литвин, координаторка коаліції ГО та муніципалітетів «Енергетичний перехід» та проектів ГО «Екоклуб».
Онлайн трансляція розпочнеться об 11:00 на сторінці у Facebook Українського кризового медіа-центру.
Контакти для уточнень та ЗМІ: комунікаційна менеджерка Коаліції «Енергетичний перехід» Марія Доманська, тел. +380938737280, ел. адреса: mariia.domanska@gmail.com
Захід відбудеться за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна у рамках проекту “Адвокація механізмів підтримки ВДЕ-генерації в умовах війни”. А також у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за співфінансування Європейського Союзу.