Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України представило нову концепцію механізму підтримки генерації «чистої» енергії для власних потреб – Net Energy Metering. Ідеться про систему чистого вимірювання енергії. Станом на сьогодні понад 70 країн застосовували Net Metering для стимулювання розвитку відновлюваної енергетики. Net Metering застосовується, коли люди або підприємства мають невеликі потужності ВДЕ, які використовуються для забезпечення власних потреб. При цьому генерація та споживання часто не співпадають у часі. Net metering дозволяє обліковувати надлишки виробленої електроенергії, що постачається власником об’єкта ВДЕ у мережу і компенсувати спожиту ним з мережі електроенергію у майбутньому. Таким чином, мережа відіграє роль такого собі акумулятора, що дозволяє власниками об’єктів ВДЕ оптимальніше використовувати їх потужності.
Крім вигод, такий підхід має і технічні та економічні складнощі. Найбільша технічна проблема полягає у тому, що оператор національної мережі має балансувати генерацію та споживання, а також забезпечувати функціонування мережі. З економічної точки зору, на енергетичних ринках електрика часто найдешевша у періоди найбільшої генерації, а найдорожча у періоди найбільшого споживання. Зважаючи на ці обставини, прозюмери, що використовують Net Metering, несуть частку витрат за користування послугами національної електричної мережі.
При правильному застосуванні Net Metering може зробити внесок у енергетичний перехід – пришвидшити перехід від зелених тарифів до “природних” моделей розвитку ВДЕ.
Вихідні положення:
1. Net Metering може сприяти справедливому швидкому енергетичному переходу та може дозволити брати у ньому безпосередню участь більшій кількості людей та інституції.
2. Подальше здешевлення технологій ВДЕ та зростання цін на електрику (у першу чергу через виплату справедливішої ціни за атомну і вугільну електрику) буде знижувати поріг інвестицій у ВДЕ. Тому Net Metering може ширше відкривати двері для звичайних українців, що мають близькі до середніх доходів.
3. Відкриття ринку ВДЕ для звичайних українців дозволить залучити значні інвестиції у енергетичний перехід та справедливіше розподіляти вигоди від енергетичного переходу, зокрема, запровадження ВДЕ.
4. Більшість українців живуть в багатоквартирних будинках і технічно не спроможні встановити у себе потужності ВДЕ.
5. ОСББ об’єднують мешканців будинків і дозволяють реалізовувати спільні ініціативи.
6. На дахах багатоквартирних уже зараз встановлють пілотні СЕС.
7. Домогосподарства можуть згладжувати піки електроспоживання за наявності відповідних економічних мотивів.
8. Рішення, програми та фінансові інструменти органів місцевого самоврядування можуть помітно позитивно впливати на спорудження нових об’єктів на території громад.
У зв’язку з вищенаведеним, коаліція “Енергетичний перехід” пропонує:
1. Мають бути створені умови для спільного (тобто довільними об’єднаннями фізичних та юридичних осіб) фінансування спорудження, управління та спільного використання утвореної електрики на умовах Net Metering.
2. Об’єкти ВДЕ, що підключені на умовах Net Metering не мають мати зобов’язання фізично знаходитися на земельних ділянках/об’єктах власників.
3. Майбутні регуляторні акти мають містити економічні стимули реалізації таких графіків генерації та використання електрики, які б робили внесок у балансування на рівні країни.
4. Має бути унормовано та спрощено розміщення СЕС на дахах багатоквартирних будинків. Сюди включаються як питання інтеграції у будівельні конструкції, так і підключення до електромереж.
5. Мають бути створені правові умови (врегулювання чинного законодавства) та стимулюючі механізми для участі ОМС чи комунальних підприємств у підтримці спорудження об’єктів ВДЕ, що працюватимуть на умовах Net Metering. Для прикладу, участь ОМС як співзасновника у енергетичних кооперативах, надання пільгових позик, сприяння у підключенні, типова документація тощо.
Матеріал підготовлено за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна у рамках проєкту «Підтримка Коаліції українських НУО «Енергетичний перехід».