Уряд України запроваджує додаткове оподаткування виробників електроенергії з відновлювальних джерел енергії – акцизний податок. Коаліція ГО та муніципалітетів “Енергетичний перехід” приєднується до критики рішення урядовців. Відповідні заяви вже прозвучали від міжнародних партнерів, зокрема, ЄБРР і НЕФКО, а також від українських профільних асоціацій і компаній.

Що трапилось?

2 червня 2021 року у Верховній Раді України був зареєстрований законопроєкт № 5600 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень”, який офіційно вводить акцизний податок на продаж електроенергії з відновлюваних джерел енергії на рівні 3,2%.

Що це означає:

1. Уряд України такими діями призупиняє розвиток чистої електроенергетики. Енергетики, яка має мінімальний негативний вплив на навколишнє середовище, не забруднює повітря і не має негативного впливу на наше здоров’я.  Пам’ятаймо про наше право на чисте та безпечне довкілля!

2. Запровадження акцизу є черговим порушенням законодавства і базових принципів, гарантованих Конституцією України.

3. Рішення Уряду стало наступним етапом порушення ним своїх зобов’язань і наданих раніше державою гарантій перед інвесторами (українськими та іноземними). Меморандум з виробниками «зеленої» електроенергії, підписаний минулого року, передбачав незмінність умов для виробників енергії ВДЕ. Було обіцяно, що дія “зелених” тарифів та затверджений їх рівень мають бути незмінними до 2030 року. Тоді як нововведений акцизний збір є рівносильною черговому зниженню «зеленого» тарифу.

4. У результаті невиконання зобов’язань Меморандуму на сьогодні від підтримки проектів на основі “зеленого тарифу” відмовились кілька міжнародних партнерів, зокрема, ЄБРР і НЕФКО.  Останній вважає рішення Уряду порушеням зобов’язань щодо незмінності інвестиційного режиму.

5. Виробники ВДЕ, як і ДП “НАЕК “Енергоатом”,  у 1 кварталі 2021 р. отримали 4,63 млрд грн. Тобто фактичний рівень погашення заборгованості перед виробниками ВДЕ складає лише 37,6% від обіцяного. Очевидно, що Уряд не здатний забезпечити фінансову стабільність на ринку відновлюваних джерел енергії і погасити наявну заборгованість перед цими інвесторами. За таких умов запровадити додатковий податок – це повторно пограбувати інвесторів у ВДЕ.

6. На сьогодні збільшення акцизу для виробників енергії з ВДЕ означає погіршення економічних параметрів їх проектів.

7. Найбільше постраждають не великі компанії, а сотні тих, які належать до малого і середнього бізнесу в секторі ВДЕ. І в першу чергу – українські компанії, бо іноземні відсудять свої кошти у міжнародних арбітражах.

Ми закликаємо державні органи діяти згідно законодавства та виконати багаторазово обіцяні зобов’язання держави Україна перед виробниками енергії з ВДЕ. Акциз на вироблену електроенергію з ВДЕ остаточно зруйнує довіру до Уряду і прагнення українців переходити на альтернативні джерела енергії. 

 

Матеріал підготовлено за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна у рамках проєкту «Підтримка Коаліції українських НУО «Енергетичний перехід».