Голова НЕК Укренерго Всеволод Ковальчук 3 квітня на спеціально організованому компанією заході представив висновки аналізу можливостей інтеграції відновлювальних джерел енергії до енергосистеми України. Презентація та публічне обговорення проходили в одному із залів НСК «Олімпійський» за участю близько 200 експертів, посадовців, представників бізнесу, громадськості та ЗМІ.
Керівник Укренерго презентував результати досліджень та аналізу потенційних сценаріїв змін у структурі генерації електроенергії у майбутньому, відзначивши, що Укренерго підтримує максимально швидкий розвиток відновлюваної енергетики в Україні. Тим не менш, за словами Ковальчука, на шляху до її стрімкого розвитку існують суттєві виклики.
«Лише 3 тис. МВт потужності СЕС та ВЕС може прийняти енергосистема України без ризику розбалансування. Водночас вже сьогодні Укренерго видано до 2025 р. технічних умов на приєднання удвічі більше – 7,5 тис МВт», – сказав керівник Укренерго.
Дослідження щодо можливості інтеграції ВДЕ в енергосистему України були проведені Укренерго на основі статистичних даних роботи діючих сонячних та вітрових електростанцій в характерні періоди року (зимовий максимум, літній мінімум та паводок) та з урахуванням додаткових факторів. При цьому були враховані вимоги з дотримання параметрів безпеки, забезпечення балансу та стабільної роботи ОЕС України.
Сукупна потужність сонячних та вітрових електростанцій, які можна підключити до енергосистеми України за наявних зараз умов, визначена за результатми дослідження на рівні 3 ГВт. Згідно з оцінками Укренерго, ця величина буде досягнута вже у грудні 2019 року. При відчутному збільшенні частки сонячної та вітрової генерації (до 7,5 ГВт і більше), Укренерго вбачає за необхідне будувати нові швидкі маневруючі електростанції та системи накопичення енергії.
Згідно висновків Укренерго найбільш оптимальним вирішенням проблеми балансування є введення 2,5 ГВт нових швидких високоманевровиих потужностей. Це дозволить уникнути збільшення генерації електроенергії на вугільних ТЕС і обмеження генерації з ВДЕ та АЕС, а також стримати зростання тарифів на електроенергію для споживачів усіх категорій.
В цьому контексті Укренерго підготувало оновлений «Звіт з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей». На основі цього документу НКРЕКП має визначити механізм фінансування будівництва високоманеврових потужностей до повноцінного формування ринку допоміжних послуг, а Міненерговугілля до кінця 2018 року має провести конкурс на їх будівництво. Орієнтовна вартість будівництва таких високоманеврових потужностей — 55 млрд грн, термін окупності — близько шести років.
«Це дозволить зекономити споживачам близько 65 млрд грн щороку за рахунок мінімізації зростання тарифу на електроенергію, який у тому числі залежить від складу генерації», – відзначив Всеволод Ковальчук.
Найоптимальнішим на думку фахівців Укренерго є будівництво газопоршневих електростанцій з 10-хвилинним періодом виходу блоків на повну потужність, а також акумуляторів, що дозволяють швидко регулювати відхилення всередині однієї години. Оператор мереж вже розробляє пілотний проект з будівництва першої в Україні системи накопичення енергії на літієвих аккумуляторах.
При успішному вирішенні проблеми балансування потужність сонячних та вітрових електростанцій в Україні у 2025 році може перевищити 7 500 МВт, а в 2035 році – 18 000 МВт.