29 листопада, на сесії міської ради, депутати підтримали проект-рішення щодо підписання меморандуму між міжнародною кліматичною організацією 350.org – Україна та В.О. міським головою Олександром Шамотою про досягнення цілі: 100% відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) у Полтаві до 2050 року.

Відповідний проект-рішення на розгляд депутатів вніс Дмитро Сенчакович за підтримки ГО “Еколтава”, яка (як і 350.org – Україна) є учасницею коаліції “Енергетичний перехід”.

Таку ж ціль вже публічно задекларували в Україні ще 6 громад: Кам’янець-Подільський, Чортків, Житомир, Львів, Тростянець та Баранівка. Загалом у світі таку мету мають понад 1000 міст. Основний фактор, що спонукає приймати таке рішення — протидіяти кліматичним аномаліям у містах, що спричиняються викидами парникових газів від транспорту, спалювання вугілля на традиційних електростанціях та надмірного споживання енергії. Перехід на “чисту” енергетику дозволить значно скоротити небезпечні викиди та більше приділити уваги енергоефективності, модернізації інфраструктури міста.

“Підтримаймо це рішення, але як я вже зазначав раніше, очікуємо на підтримку з боку організації 350.org та інших експертів під час розробки сценарію переходу Полтави на відновлювану енергетику.” – зазначив Олександр Шамота, секретар Полтавської міської ради, в.о. міського голови під час голосування.

Енергетика — один з найвразливіших секторів економіки Полтави. Задекларована ціль міста перейти на використання відновлюваної енергетики, означає зміну курсу на енергобезпеку, інвестиції в енергоефективність комунального сектору, адаптацію міської інфраструктури до нових кліматичних умов. До того ж, якщо запровадити енергоефективні заходи й використовувати відновлювані джерела енергії, можна значно скоротити витрати бюджету на оплату тарифів за електроенергію у бюджетних закладах.

“Після підписання меморандуму, планується розробити кліматичну стратегію для міста та програму з енергоефективності та енергобезпеки. Відповідно до зобов’язань Полтави в “Угоді мерів”, потрібно щоб частка енергії з відновлюваних джерел в енергобалансі міста сягала не менше 30% до 2030 року. Проте, коли буде детальний сценарій переходу на ВДЕ, досягти цієї позначки буде простіше. Адже, як показує досвід інших міст, мета “100% ВДЕ до 2050 року” – залучає у місто більше науковців, фахівців, та збільшує інвестиційний клімат у сферу енергетики” – розповідає Маргарита Коптєва, координаторка проєктів ГО “Еколтава”.

Раніше, команда Еколтави зареєструвала петицію “Перехід Полтави на безпечну енергетику”, що набрала відповідну кількість голосів на сайті міської ради.

Варто також зазначити, учора Європарламент оголосив надзвичайний стан у Європі у сфері клімату та екології. А, за розрахунками науковців, Україна має всі економічні й технічні можливості для переходу країни на відновлювану енергетику — часту ВДЕ можна збільшити до 91 %.

Науковці стверджують, що використання ВДЕ надасть українцям тисячі нових робочих місць, розвиток ринку сучасних технологій та енергетичну безпеку.