З початку російського вторгнення польсько-українська співпраця в галузі енергетики стрімко активізувалася. Показовим є просування Польщею синхронізації, відновлення імпорту електроенергії з України через лінію Замостя-Добротвір і надання технічної допомоги та обладнання для відновлення постачання електроенергії, що було порушено діями Росії.

Також відновилися консультації щодо лінії Жешув-Хмельницький (проєкт під назвою «Енергетичний міст», який був заморожений із 1995 року), і на початку червня 2022 року було підписано двосторонній меморандум щодо якнайшвидшого відновлення цього інтерконектора (зі зниженням рівня напруги до 400 кВ з екологічних міркувань). Було оголошено, що це може статися вже наприкінці 2022 року, результатом чого стане до 1 ГВт транскордонної торгівлі.

У чому ж вигода саме  цього інтерконектора для України, Польщі і ЄС?

«З відновленою лінією електропередачі Жешув-Хмельницький як системного інтерконектора Україна буде краще зв’язана з внутрішнім енергетичним ринком ЄС. Для України тільки цей проєкт означатиме збільшення транскордонних потужностей з ЄС більш ніж удвічі (з попередніх ~0,9 ГВт до майже 2 ГВт)», – кажуть експерти.

З розширенням транскордонної торгівлі електроенергією український ОСП «Укренерго» отримає додаткові доходи від транскордонних аукціонів з розподілу потужності, збільшить рівень використання мережі, покращить власний фінансовий стан, отримає доступ до додаткових опцій гнучкості й балансування, а також регулювання частоти.

І що важливо, виробники відновлюваної енергії будуть менше стикатися з обмеженнями, адже ВДЕ-енергію також експортуватимуть закордон. Тож, від цього виграють як державні, так і приватні гравці ринку.

Більше того, ВДЕ-компонент цієї траннскодонної співпраці відіграє велику роль саме у контексті енергетичної політики Польщі.

Як відомо, Польща планує до 2040 року мати енергосистему з нульовими викидами. Відповідно до нещодавно опублікованих принципів оновлення енергетичної політики Польщі, до 2040 року частка відновлюваних джерел енергії в структурі енергобалансу Польщі має зрости до 50% (при нинішніх 17% зараз).

Проте, експерти коаліції «Енергетичний перехід» погоджуються із думкою, що Польща може досягти цього набагато швидше, зокрема із допомогою України.

Для збільшення частки ВДЕ генерацій до відповідно запланованого відсотка польський Уряд прогнозує зростання фотоелектричних потужностей і оголосив намір подолати бар’єри для розвитку офшорної вітроенергетики.

«Таке значне зростання відновлюваної генерації вимагатиме відповідної гнучкості в енергосистемі, яка знову ж таки може бути забезпечена багатьма різними засобами, включаючи міжсистемні інтерконектори з сусідніми ринками, як-то з Україною», – cтверджують експерти коаліції у брифінгу «Відновлення транскордонної інфраструктури ЄС-Україна для безпечного і чистого енергетичного майбутнього».

Повна версія брифінгу буде опублікована незабаром на сайті коаліції «Енергетичний перехід» у розділі “Публікації”.

Матеріал підготовлено за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна у рамках проекту “Адвокація механізмів підтримки ВДЕ-генерації в умовах війни”