Під час онлайн-семінару “Огляд кліматичних дій та переходу до сталої енергетики в Україні” що відбувся 18 листопада представники інститутів громадянського суспільства зробили спільну заяву до Кабінету Міністрів України на чолі з Прем’єр-Міністром України Дениса Шмигаля щодо необхідності розробки і затвердження національного Green Deal – українського Зеленого Курсу.

 

Відповідні листи було надіслано Прем’єр-Міністру України Денису Шмигалю, Віце-прем’єр-міністру з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ользі Стефанішиній, т. в. о. Міністра енергетики України Ользі Буславець, Міністру захисту довкілля та природних ресурсів України Роману Абрамовському, Міністру закордонних справ України Дмитру Кулебі, Голові Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та ЖКП Андрію Герусу, Голові Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олегу Бондаренку, а також т.в.о. Голови Держенергоефективності Костянтину Гурі.

 

Спільну заяву підтримали провідні асоціації та спілки в сфері відновлюваної енергетики та енергоефективності, а також представники 22 громадських організацій та мереж, включно з коаліцією «Енергетичний Перехід». Організаторами заходу виступили ГО “Агентство з відновлюваної енергетики”, ГС “Біоенергетична асоціація України” та ГС “Global 100 RE Ukraine”.

 

«У заяві ми відзначили необхідність амбітної із погляду декарбонізації енергетичного сектору України. Наша країна має доведений економічно доцільний потенціал, щоб до 2050 року задовольняти свої енергетичні потреби за рахунок відновлюваних джерел енергії і заходів із енергоефективності. І першим містом, муніципалітет якого розробив довгострокову стратегію переходу до на повне енергозабезпечення і 100% ВДЕ, став Житомир. Міста можуть крок за кроком зменшувати власне споживання викопного палива, ставати більш комфортними для життя, мати чисте повітря. Для досягнення цього необхідне широкомасштабне використання ВДЕ. І тут значущою є роль малої розподіленої ВДЕ-генерації. Поки що малі учасники ринку (станції до 1 МВт) становлять частку лише 2,48% від загальної потужності ВДЕ-електростанцій. Це вказує на несприятливий для них законодавчий та регуляторний режим і з цим слід працювати. Енергетичний перехід для українських міст і територіальних громад є також рушієм позитивних економічних та соціальних змін, тому важливо, щоб вони отримали відповідні стимули та механізми для впровадження переходу», – коментує підписання заяви Наталя Литвин, координаторка коаліції «Енергетичний Перехід».

 

На заході також було представлено «Дорожню карту кліматичних цілей України до 2030 року», розроблену організаціями-членами коаліції «Енергетичний Перехід» із залученням понад 30 експертів. Документ включає кількісні індикативні цілі на 2030 рік для п’яти секторів: енергетики, будівель, транспорту, відходів і загального сектору сільського, лісового господарства та землекористування, які є одночасно амбітними та реально досяжними для України. Ця дорожня карта надає бачення того, які кроки має зробити Україна, щоб зменшити вплив на зміну клімату, одночасно розвиваючи економіку та оновлюючи інфраструктуру.

 

Цей документ рекомендує інтегрувати чіткі кліматичні цілі до національних планів і стратегій у всіх секторах під час їх розробки та перегляду. Участь громадськості має бути невід’ємною частиною розробки секторальних документів, що дасть можливість розбудувати в Україні дієву кліматичну політику – створити власний український Зелений Курс.

 

Відеозапис семінару доступний за посиланням: https://bit.ly/3pC06yN