Спосіб розміщення сонячної електростанції визначає її майбутню потужність: чим більше панелей – тим більше електроенергії може генерувати СЕС. На даний час на території України сонячна енергетика представлена здебільшого високопотужними промисловими наземними сонячними електростанціями. Дахові електростанції є менш популярні, втім через подорожчання електроенергії, збої у електропостачанні через атаки електрокомунікацій росіянами, дахові СЕС набувають все більшої популярності, адже все більше підприємств та організацій мають великі збитки через труднощі з електропостачанням у воєнний стан. Гірше, коли ці труднощі прямо впливають на життя людей у лікарнях, тепло дітей у садочках, зупинку насосів на водоканалах. Тож встановлення СЕС для власного споживання сьогодні є питанням стратегічним у будь-якому селі, селищі чи місті України.
Загалом за способом розміщення розрізняють такі СЕС:
– Наземні сонячні електростанції
– Дахові сонячні електростанції (розташовуються на пласких, скатних і інших типах дахів)
– Фасадні сонячні електростанції
– BIPV сонячні електростанції
– Сонячні навіси і парковки
– Плавучі сонячні електростанції
– Мобільні (переносні) сонячні електростанції
Найуживанішими, звісно, є наземні та дахові електростанції. Такі ж електростанції є оптимальними й для комунальних закладів і підприємств територіальних громад. Проте, розгляньмо більш детально ці два види сонячних станцій, щоб зрозуміти, у чому їх переваги і недоліки.
НАЗЕМНІ СЕС
У першу чергу наземні СЕС потребують великих земельних ділянок. Часто земля, яку займають станцією, на довгий час виявляється непридатною для ведення сільського господарства. Тому перед тим, як будувати таку станцію необхідно врахувати цей момент у майбутньому. З іншого боку, якщо підприємство чи заклад володіє чисельними гектарами непридатної для аграрного бізнесу землі, наземна СЕС – ідеальне використання цих територій.
Також одним з найбільших недоліків наземних СЕС є необхідність вкладення більшої частини запланованих бюджетом коштів не в електромережі населених пунктів, а в обладнання, що забезпечує зв’язок з енергосистемою.
З іншого боку розташування СЕС на землі найкращий спосіб збудувати станцію максимально допустимої для власника потужності. Чим більше фотоелектричних модулів (сонячних батарей) буде змонтовано, тим більше буде потужність, але і тим більша площа буде потрібно для їх установки. Щоб побудувати сонячну станцію потужністю 10 кВт, буде потрібно встановити 40 сонячних модулів потужністю 250 Вт. З огляду на, що площа одного модуля – 1,6 кв.м, відповідно, для монтажу всієї системи, що складається з 40 модулів, буде потрібно близько 65 кв.м. Крім того, до цієї площі доведеться додати технологічні проходи. Плюс – відстань між окремими модулями, щоб запобігти взаємному затіненню панелей.
Крім площі, на вибір місця для установки СЕС також впливають:
– Географічні координати
– Спосіб кріплення сонячних модулів – будуть використовуватися стаціонарні металоконструкції або проєктом передбачена установка динамічних систем – трекерів
– Кут нахилу, під яким будуть змонтовані сонячні модулі
– Просторова орієнтація об’єктів станції
Подібні станції краще розміщувати у регіонах з найвищими показниками сонячного випромінювання. Південь або центр України.
Не варто будувати наземну СЕС, коли ділянка затінена сусідніми будинками, деревами (або розміщена в низині). Нераціонально ставити СЕС біля промислових об’єктів, від яких багато пилу (знижуватиметься ККД панелей, їх доведеться часто мити). Також, підпитання будівництво станції, якщо у замовника недостатньо площі земель. Зазвичай майбутній власник СЕС хоче збудувати СЕС, яка б покривала максимальні витрати підприємства чи організації.
ДАХОВІ СЕС
Проєкт дахової станції повинен враховувати географічні особливості регіону, кут нахилу даху (якщо панелі ставляться на нього), наскільки місце затінене.
Серед недоліків розташування СЕС на даху – це обмеження площею, що прямо впливає на потужність майбутньої станції. З іншого боку, дахи мають найчастіше похилу поверхню. Це дозволяє зменшити витрати на будівництво каркасу для сонячних панелей. Також така станція не має ландшафтних обмежень.
Ще один із недоліків такої станції – це її догляд та експлуатація. Сонячні панелі на даху є менш доступними для очищення від пилу, їх дорожче лагодити, адже для цього необхідно замовляти ремонтні послуги на висотах.
ВИСНОВОК
Мережеві або гібридні дахові станції є оптимальним видом СЕС, які можна встановлювати на обʼєктах критичної інфраструктури територіальних громад України. До прикладу, лікарні чи водоканали мають цілком достатньо площі для розміщення СЕС на поверхнях своїх будівель. Такі станції можуть покрити певний відсоток енерговитрат цих обʼєктів, а в критичних ситуаціях забезпечити безперебійне живлення життєво важливих приладів чи механізмів на обʼєктах за умов наявності АКБ.
З іншого боку, можна збудувати СЕС на землі та на даху одночасно, аби забезпечити максимально доступну потужність станції та покрити 100% енерговитрат підприємства чи установи й збільшити економію.
ПРОЄКТ ЕКОКЛУБУ
Додамо, що у межах проєкту «Сонячна допомога Україні» (Solar Aid For Ukrane) громадська організація “Екоклуб” за підтримки Асоціації сонячної енергетики України започаткувала проєкт Solar Aid For Ukraine. Його мета – забезпечити об’єкти критичної інфраструктури безперебійним джерелом електропостачання за допомогою встановлення сонячних станцій. Станом на 1 травня організація залучила співфінансування та надала технічну підтримку для 10 проєктів – у Сумах, Житомирі, Звягелі, Бродах, Кременчуці, Рівному, Дубно та Ніжині.
Так, на дахах міських лікарень Сум та Житомира монтують сонячні електростанції. На даху Дубенської міської лікарні встановили сонячну електростанцію (СЕС) потужністю 43,6 кВт. Минулого року станція запрацювала для лікарні у Звягелі (Житомирська область), а вже цього року громада виділила кошти на встановлення СЕС для потреб водоканалу. До кінця літа завдяки Екоклубу вісім об’єктів критичної інфраструктури у різних областях України отримають сонячні електростанції.
Підписуйтеся на Facebook Коаліції “Енергетичний перехід”