За 100 днів вторгнення росії японські компанії імпортували російського викопного палива на 1,9 млрд євро. Частка Японії у загальному обсязі російського експорту становила понад 10 % з вугілля і газу. Коаліція “Енергетичний перехід” закликала 6 великих японських компаній  відмовитись від імпорту російського викопного палива.

Звернення отримали:

  1. Tokyo Electric Power Company Holdings, Inc.,
  2. Chubu Electric Power Co., Inc.,
  3. Hokkaido Gas Co., Ltd.,
  4. Nippon Steel Corporation,
  5. JERA Co., Inc.,
  6. JFE Steel Corporation

Бюджет росії наповнюється коштами з експорту копалин: 45% бюджету росії наповнюється від продажу нафти і газу. Міністр фінансів росії Антон Силуанов заявив, що додаткові доходи від експорту викопного палива цього року будуть частково витрачені на , так звану, спецоперацію в Україні. Отже, путін може вести війну проти України завдяки прибутку від експорту викопного палива, зокрема, з такої країни як Японія.

У травні 2022 року уряд Японії в рамках засідання “Великої сімки” (G7) взяв на себе зобов’язання припинити до кінця цього року нову державну підтримку міжнародного викопного палива, а до 2035 року досягти переважно декарбонізованого сектора електроенергетики, що свідчить про обмежене майбутнє викопного палива і зменшить світову напругу, яку створює росія як один із світових лідерів у постачання цієї продукції.

Активісти наголошують, що викопне паливо в цілому призводить до геополітичних конфліктів і закликають розглянути можливість не тільки відмови імпортованого російського палива, а й розглянути питання інвестування в чистіші та безпечніші відновлювані джерела енергії в майбутньому.

У своїх відповідях промислові японські гіганти висловили розуміння і співчуття щодо подій, які відбуваються в Україні і підтвердили дії уряду, анонсовані на зустрічі G7. Компанії розробляють плани переходу на альтернативні види енергії, щоправда, із ремаркою – це може сколихнути економіку країни. 

“Японія як острівна держава імпортує більшість своїх енергоресурсів з-за кордону. Тому призупинення імпорту викопного палива з Росії може призвести до нестабільності енергопостачання в нашій країні країни, і буде потрібно обережне рішення з точки зору енергетичної безпеки. Наші партнерів, і ми розглянемо це питання відповідно до політики японського Уряду”, – Chubu Electric Power Co., Inc.

“Ми, JFE Steel, відповідно до політики, оголошеної урядом Японії, поступово зводимо до нуля закупівлю російського вугілля та замінюємо його вугіллям, що закуповується з інших джерел”, – JFE Steel Corporation

“Ми продовжимо розглядати необхідні заходи відповідно до економічних санкцій і торговельних обмежень, накладених на Росію урядом Японії та іншими урядами”, – JERA Co., Inc.

“Що стосується імпорту російського вугілля, на який ви вказали у своєму листі, то японський уряд вже оголосив політику поетапної заборони імпорту, тому ми швидко впровадимо альтернативні закупівлі та інші заходи відповідно до політики японського уряду”, – корпорація Nippon Steel

Компанії усвідомлюють, що відбувається на світовому ринку і готові сприяти тому, щоб країна не приносила прибуток країні-агресору. 

“Ми віримо, що висловлені співчуття будуть підкріпленні конкретними діями, які допоможуть зупинити масові вбивства росіянами людей в моїй країні. Компанії пишуть, що будуть слідувати політиці своєї держави. Ми слідкуємо за заявами Японії і бачимо, що країна посилює санкції та тиск на агресора, проте сфера енергетики наразі представлена дуже мало. У листі нам написали, що “влада Японії оголосила про поетапну заборону імпорту”. Розуміємо, що глобально у сфері енергетики немає швидких рішень, проте Японія з її провідними технологіями не може бути залежною від енергоресурсів країни-злочинця. Це добре, що компанії готуються до змін, але ми не знаємо про їх більш чіткі плани. Зате ми знаємо, що відмова від брудного викопного палива рятує не лише українців”, – відреагувала на відповіді компаній координаторка коаліції Наталія Литвин.

Матеріал підготовлено у рамках проекту “Зміцнення мережі ГО “Ekonet” в питаннях охорони клімату і довкілля в Східній Європі і Центральній Азії» при фінансовій підтримці “Хліба для Світу”, а також за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна у рамках проекту “Адвокація механізмів підтримки ВДЕ-генерації в умовах війни”.