Рівне одне із перших міст в Україні, яке ще задовго до теплих кредитів, задовго до інших державних програм співфінансування розпочало підтримку, можна так сказати, ОСББ-шного руху”, – розповідає Михайло Лук’яник, регіональний представник “Фонду енергоефективності”.

У 2009 році стартувала “Програма ПРООН”, яка нині має назву “Муніципальна програма сталого розвитку” (МПСР). На думку експерта, саме ця програма стала хорошим “плацдармом” підготовки ОСББ до подальших державних програм “Теплі кредити” та “Енергодім”.

Ціль програми була дуже проста і зрозуміла – залучити спільноти міста до вирішення проблем соціального, економічного та екологічного характеру з метою покращення їх власного добробуту та якості життя.

Муніципальна програма сталого розвитку передбачала співфінансування з боку ОСББ.

На початку запуску програми співфінансування з міського бюджету збільшувалося і навіть досягло 92% у 2012-2013 роках. Згодом, коли програма почала користуватися попитом серед ОСББ, суму співфінансування з місцевого бюджету зменшували і залишили її у розмірі 69%, як було на початку.

Найбільшого розмаху програма почала набирати починаючи з 2015 року. Саме в цьому році була прийнята програма “Теплі кредити”, що дозволило скоротити внесок громади з 20-30% до 10-15% у проекти.

Наразі, хоч держава пропонує програми з набагато вигіднішими для ОСББ умовами, МПСР у Рівному вирішили не завершувати. Тож програма діє і досі.

Отже, наразі в програмі максимальна кількість бюджетних коштів: 

  • на реалізацію одного проєкту становить 1 мільйон гривень на рік
  • на модернізацію та заміну ліфтів – до 1 мільйона на 1 ліфт

Сьогодні фінансування у рамках програми здійснюється у таких співвідношеннях:

  • муніципалітет – 60% (до 1 млн грн);
  • ОСББ, ЖБК, донори – 40% і більше.

Фінансування проєктів щодо капітального ремонту, заміни та модернізації ліфтів, відновлення та встановлення систем протипожежного захисту будинків підвищеної поверховості, а також облаштування дитячих майданчиків здійснюється за таким розподілом витрат:

  • міський бюджет – 80 % (до 800 тис. грн);
  • ОСББ, ЖБК, спонсори – 20 % і більше.

Відбір та затвердження проєктів, поданих заявниками, відбувається у, так званому, Дорадчому комітеті за такими пріоритетами:

  • житлово-комунальна сфера,
  • енергозбереження, 
  • соціальна сфера, 
  • екологія, 
  • здоровий спосіб життя.

Який алгоритм реалізації програми?

На початку року або наприкінці минулого ОСББ подають заявки. Заявки формуються у проєктні пропозиції і подаються на розгляд у Дорадчий комітет в березні. 

  1. Переможці підписують угоду із міською радою.
  2. Наступний етап реалізації програми – спрощені закупівлі – пошук підрядника для виконання робіт, передбачених проєктом.

Для цього ОСББ публікує оголошення про відкритий конкурс і обирає виконавця.

“На цьому етапі, – зазначає Михайло Лук’яник, –  ОСББ часто обирають найдешевшу пропозицію, і вона не завжди краща.”

  1. Оплата робіт на початках здійснюється об’єднанням співвласників. Михайло Лук’яник додає, що часто виходом у цих ситуаціях є кредит, аби зекономити час на збори коштів серед мешканців. Після виконання робіт ОСББ збирає всі необхідні документи, подає їх до казначейства. Воно, у свою чергу, після здійснених перевірок кількома траншами здійснює перерахунок з міського бюджету своєї відсоткової частки у рамках проєкту  виконавцю робіт.

Михайло Лук’яник додає, що на цьому етапі учасникам Програми треба бути готовими до суттєвих затрат часу. Адже необхідно буде відкрити рахунок у казначействі, зареєструватися у спеціальній програмі для проведення платежів та здачі звітів і навчитися нею користуватися.

Програма не передбачає загальних зборів, аби прийняти рішення для участі у ній. Проте наприкінці дії проєкту ОСББ повинне зібрати підписи серед мешканців за результатами проробленої роботи, які мають затвердити, чи все добре зроблено у будинку за результатами реалізованого проєкту.

Динаміка реалізації програми

Загалом за  2009 – 2020  роки у Рівному був реалізований  671  проєкт, з яких  440 – енергоефективні.

Загальна вартість усіх проєктів – 319 мільйонів. Із них: 

  • внесок муніципалітету – 223,4 млн грн; 
  • внесок ОСББ, ЖБК – 95,4 млн грн. 

Михайло Лук’яник заявляє, що програма мала позитивну динаміку щодо кількості реалізованих проєктів. Більше того, вона стала чудовим стимулом для мешканців Рівного створювати ОСББ.

Такі зрушення не оминули увагою, і Муніципальна програма сталого розвитку отримала відзнаки:

  • у 2012 році автори програми отримали подяку від Муніципальної програми врядування та сталого розвитку Програми розвитку ООН в Україні (МПВСР/ПРООН) за вагомі досягнення у впровадженні принципів сталого розвитку шляхом реалізації ініціатив із посилення ефективності муніципального врядування, зміцнення потенціалу місцевих громад, залучення їх до процесу прийняття рішень і поширення досвіду залучення громадян до управління місцевим розвитком
  • у 2013-му Рівненська міська рада отримала спеціальну відзнаку Ради Європи в рамках конкурсу Ради Європи «Кращі практики місцевого самоврядування»

Нижче фото реалізованих проєктів у Рівному в рамках Програми:

Вартість квартир у цьому утепленому будинку вища від такого ж неутепленого на, приблизно, 3 тисячі доларі. При цьому, власники квартир вклали у проєкт близько 10 тисяч гривень.

Більш детальна інформація про Муніципальну програму сталого розвитку тут

Джерело