Понад рік війни росії проти України підтвердив те, що українська енергетична система є дуже вразливою. Якщо на початку війни у нас був надлишок електроенергії, то після кількох атак по енергетичній інфраструктурі, країна стояла перед ризиком поринути у повну темряву.
Централізована система енергопостачання (частка централізованої ядерної енергетики в обсязі загального виробництва електроенергії перевищує 50 відсотків, а за останні два роки — 55–56% – стверджує доктор технічних наук Володимир Борисенко), і загроза ядерного теракту на Запорізькій АС зокрема, вказує на те, що енергетична система України потребує децентралізації та переходу на безпечні та відновлювані джерела енергії. Серед найдоступніших для населення по всій території України є сонячні електростанції.
У контексті цього перш за все надважливим є забезпечення саме критичної інфраструктури населених пунктів України такими джерелами енергії. Тож коаліція “Енергетичний перехід” розпочинає серію інформаційних публікацій про сонячні електростанції для комунальних організацій та закладі територіальних громад країни (лікарень, водоканалів, шкіл, садочків, ОСББ тощо).
РІЗНОВИДИ СЕС
Аби спланувати будівництво сонячної станції на комунальному обʼєкті спершу потрібно вивчити їхні різновиди.
Базово СЕС поділяють на: мережеві, гібридні та автономні станції. Усі вони мають дещо різний функціонал, але кожен із них надає ту чи іншу перевагу.
МЕРЕЖЕВІ
Найчастіше встановлюються в Україні мережеві СЕС. Їхня робота допоможе забезпечити домогосподарство чи підприємство електрикою, а надлишок можна продати для додаткового доходу. Мережеві СЕС не мають акумуляторів і приєднані до центральної електромережі. Такий вид СЕС дозволяє продавати електроенергією за “зеленим тарифом”, а також за програмами — Net-Metering або Net-Billing. Для власників приватних домогосподарств їхня потужність обмежується до 30 кВт, юридичними особами — без обмеження.
АВТОНОМНІ
Автономні СЕС часто використовують у місцях, де немає центральної електромережі: у заміських будинках, дачах, віддалених від цивілізації виробництвах тощо. Такі СЕС забезпечують обʼєкти електроенергією, а надлишок зберігається в акумуляторних батареях (АКБ) за їх наявності. Вона використовуватиметься для живлення споживача тоді, коли СЕС не може генерувати електрику (наприклад, уночі).
Наявність акумулятора дозволяє живити прилади вночі та при тривалих відключеннях електроенергії. При розрядці АКБ, і коли СЕС не генерує електроенергію, замінником може бути інше джерело (наприклад, різного роду генератори).
ГІБРИДНІ
Гібридні СЕС мають переваги двох систем, перелічених вище: приєднана до мережі, щоб віддавати надлишок енергії, і водночас має АКБ, щоб зберігати накопичену енергію й використовувати її під час екстрених відключень центральної мережі. Обладнання може миттєво перемикатися між джерелами живлення (мережа/батареї), щоб забезпечити безперебійне електропостачання. Такі станції – рішення для об’єктів, які постійно стикаються з перебоями енергопостачання. Завдяки наявності акумуляторної батареї та можливості програмування режимів, гібридна сонячна станція забезпечує оптимальне керування енергією. Вночі обладнання, що споживає енергію, може брати її від АКБ або мережі. Вдень, за надмірної генерації, надлишки можна передавати до енергосистеми за підвищеним тарифом або знову ж таки користуватися АКБ.
Оптимальною для комунальних закладів (до прикладу, лікарень, садочків, водоканалів) є гібридна СЕС. Така станція може бути як резервним джерелом живлення, так і може приносити додаткові надходження від надлишку енергії. Середній термін окупності – 4-6 років.
Гібридна СЕС дозволяє: встановлювати індивідуальні налаштування електропостачання в залежності від потреби власника, не впливає на якість постачання, дозволяє додатково заробляти на “зеленій” енергії, чим пришвидшує свою окупність.
Важливо розуміти, що для встановлення будь-якої СЕС необхідно мати відповідну площу для розміщення сонячних батарей і з повним доступом до сонячних променів. Більше про наземні та дахові конструкції СЕС ми напишемо у наступній публікації.
Підписуйтеся на Facebook Коаліції “Енергетичний перехід”