Під час офіційного відкриття Міжнародного екологічного форуму Lviv Eco Forum 13 вересня, очільник українського міста-мільйонника Львова, публічно заявив про амбітну ціль міста “перейти на 100 % відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) в енергобалансі міста до 2050 року”. Зокрема, мер Андрій Садовий підписав відповідний меморандум з Міжнародною кліматичною організацією 350.org.
Це означає забезпечення енергонезалежності, скорочення кількості споживання енергії містом, відмову від викопного палива та поступовий перехід на ВДЕ. Таким чином, Львів увійшов у п’ятірку міст-лідерів серед країн Східної Європи, що взяли на себе ціль підтримувати лише чисту енергетику – Житомир, Кутаїсі (Грузія), Кам’янець-Подільський та Чортків.
Фактично в Україні розпочався історичний процес енергетичного переходу від викопного палива до чистої енергії. Оскільки спалювання нафти, газу та вугілля – це головна причина зміни клімату (близько 84% всіх викидів СО2), то перехід на ВДЕ та дивестиції з викопної галузі – це єдине рішення, щоб запобігти подальшим кліматичним аномаліям.
Заяви Житомира, Чорткова, Кам’янець-Подільського, а тепер і Львова про 100% ВДЕ до 2050 року – це перший крок до такого переходу.
“Такі політичні рішення забезпечать наступні кроки – розробку енергетичних планів, кліматичних стратегій та залучення ще більшої кількості інвестицій в чисту енергетику, сталу мобільність, адаптацію до змін клімату та енергоефективність. Перші підписанти – це міста-лідери, в які надходять інвестиції і вже впроваджується багато проектів з енергоефективності, сталої мобільності, будуються сонячні електростанції та ТЕЦ на біомасі. Але ми всі розуміємо, що попереду ще багато роботи – розробка планів переходу на 100% ВДЕ, кліматичних стратегій, громадських платформ у кожному місті. Ми будуємо новий імідж України на світовій арені, як енергонезалежної країни.” – говорить Юлія Мельник, кампейнерка з відновлюваних джерел енергії 350.org у регіоні Східна Європа, Кавказ, Центральна Азія.
Андрій Садовий запевнив, що ця заява несе за собою структурні зміни у багатьох галузях міського господарювання та закликав очільників міст брати на себе такі ж зобов’язання:
“Ціль, яку ми собі поставили, дуже амбітна – до 2050 року перейти на всі відновлювані джерела енергії. Це максимальна підтримка електротранспорту, інвестиції в очисні споруди, новітні технології, що дадуть можливість використовувати не нафту та газ – а енергію сонця та вітру. Це та амбітна ціль, яку ставлять собі найуспішніші міста та країни світу. Роль Львова у тому, щоб бути локомотивом, який тягне процес вперед, щоб інші доєднувалися! Реформи локально в містах зараз можна робити скоріше, ніж у всій Україні. Закликаю всі міста підписувати цю угоду!” – зазначив Садовий.
Символічно, що у ці дні, 12-14 вересня, у м. Сан-Франциско (США) проходить Глобальний Кліматичний Саміт, який об’єднав близько 1000 лідерів міст, представників бізнесу, місцевих адміністрацій та громад у формуванні нової візії світового кліматичного та енергетичного лідерства. В ньому бере участь і мер Житомира Сергій Сухомлин, який, зокрема, розповідає мерам з різних куточків світу про зелений курс України та публічні заяви міст.
Нагадаємо, що Україна одна з лідерів в регіоні Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії по переходу на відновлювані джерела енергії. Зокрема, Житомир, Кам’янець-Подільський та Чортків – це перші міста у регіоні, які нещодавно почали публічний процес енергетичного переходу в містах, активно включаючи громадськість.
В 2017 році Коста-Ріка перейшла на 100% ВДЕ в енергопостачанні країни, великий штат Каліфорнія в США планує перейти на 100% ВДЕ до 2045 року, в південній Австралії енергетичний перехід вже набирає обертів. Крім того, Олімпійські ігри-2020, що пройдуть в Токіо, будуть повністю живитися енергією з відновлюваних джерел.