Муніципальна програма сталого розвитку міста Рівне – успішний кейс взаємодії влади і громади у напрямку енергоефективності.

 

Це – спільний проект Програми розвитку ООН в Україні та Рівненської міської ради.

 

Більше про  це розповів співавтор програми та депутат Рівненської міської ради Сергій Васильчук на онлайн-семінарі “ЕнергоШкола депутата й управлінця 2.0”.

 

Упродовж  2009 – 2020  років у рамках програми було реалізовано  671  проект, з яких домінантна частина, 440, це – енергоефективні проекти.

 

Мета програми – залучення громад міста до вирішення проблем соціального, економічного та екологічного характеру для покращення власного добробуту та якості життя шляхом реалізації проектів на основі співфінансування.

 

“Сьогодні ми маємо можливість залучати людей. Коли люди залучають свої кошти в своє житло, вони інакше ставляться до дому”, – каже спікер.

 

На думку Сергія Васильчука подібна програма вигідна тим, що вона створює можливість для діалогу влади і громади, спільної справи та партнерського вирішення проблем із догляду за будинком.

 

Упродовж останніх років програма змінювала відсоткове відношення співфінансування. На початку, у 2004 році, 10%  від бюджету давали мешканці, 90% давала міська влада. Нині співфінансування відбувається у відношенні 60 на 40, де 60 % бюджету дає місто, 40% – ОСББ, ЖБК або спонсор.

 

Алгоритм програми полягає у подачі заявки від ОСББ із описом проблеми, її рішенням та сформованим бюджетом.

 

Пріоритетом програми є енергоефективні заходи.

За останні 15 років загальна вартість проектів у рамках програми склала 320 мільйонів гривень, з яких кошти міського бюджету – 224 мільйона і 96 мільйонів – кошти ОСББ та  ЖБК.

 

Піковими роками щодо кількості поданих та реалізованих проектів у Рівному були 2017 та 2018 роки. Ця цифра корелюється із значним зростанням кількості ОСББ у місті: їх стало за останні 10 років більше, ніж 700. Саме це є одним із найбільших досягнень програми, вважає Сергій Васильчук – вдалося простимулювати людей самоорганізуватися і зайнятися ефективним управлінням будинків.

 

Другою перемогою програми стала довіра. ОСББ стали зацікавлені у енергоефективних заходах і все більше наважуються вступати у фінансові відносини з владою й банками (кредити) задля  реалізації енергоефективних заходів, адже вони допомагають економити кошти у майбутньому кожному мешканцю будинку. 

 

Важливо, що більше 100 будинків завдяки Програмі вдалося привести до ладу комплексно: від підвалу до даху.

 

“Містяни, які хочуть придбати квартиру, тепер цікавляться, чи створене ОСББ у будинку і чи воно бере участь у програмах. Адже є будинки, яким по 50 років, але вони комфортні для проживання завдяки тому, що вкладають кошти у модернізацію. Я сам живу в такому будинку. У нас вартість опалення завдяки енергоефективним заходам зменшилася на до 40%”, – каже спікер.

 

Як приклад спікер продемонстрував кілька будинків у місті Рівному, в яких були здійснені енергоефективні заходи.

Цікаво, що у 2013 році Ради Європи спеціально відзначила Рівненську міську раду за проект «Муніципальна програма сталого розвитку» в рамках конкурсу Ради Європи «Кращі практики місцевого самоврядування – 2013».  Окрім цього РІвному була вручена подяка від Муніципальної програми врядування та сталого розвитку Програми розвитку ООН в Україні (МПВСР/ПРООН) за “вагомі досягнення у впровадженні принципів сталого розвитку шляхом реалізації ініціатив із посилення ефективності муніципального врядування, зміцнення потенціалу місцевих громад, залучення їх до процесу прийняття рішень і поширення досвіду залучення громадян до управління місцевим розвитком”.

 

Учасники онлайн-семінару відзначили Рівне як хороший приклад із наслідування у сфері застосування енергоефективних заходів. Важливо додати, що у місті було ще реалізовано ряд програм. 

 

Програма термомодернізації – це програма, яка реалізовувалася спільно з Фондом держенергоефективності, де залучалося мінімум 40% кожного проекту із  державних коштів. Місцеве ж самоврядування долучилося на рівні компенсації 25-35% від бюджету проекту.  Упродовж 2018-2020 років у рамках програми було реалізовано  195 проектів на суму 114 мільйонів гривень,з яких 33 мільйони – кошти міського бюджету.

 

Сьогодні місто Рівне уже розпочало роботу у рамках програми Держенергоефективності “Енергодім”. Сергій Васильчук є співавтором програми “Енергодім Рівне”. Її рада прийняла, аби виділяти кошти із місцевого бюджету. 

 

Найголовнішим результатом Муніципальної програми сталого розвитку міста Рівне стала зміна поведінки мешканців. Завдяки постійній комунікації влади із жителями багатоквартирних будинків, вони вступили у цю гру: почали створювати ОСББ, брати відповідальність за своє житло і навчилися залучати кошти для енергоефективних заходів з різних джерел, які бережуть гаманець кожного жителя будинку.

Авторка: Марія Доманська,
медіа-координаторка коаліції “Енергетичний перехід”

Матеріал підготовлено за фінансової підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна.