У зверненні йдеться про те, що продовження ізольованої роботи української енергомережі понад тестовий період може призвести до швидкого виснаження українських запасів палива та розбалансування усієї системи. Цього необхідно уникнути будь-якою ціною, адже перебої або порушення електропостачання може погіршити гуманітарну ситуацію в країні. За цих обставин ми закликаємо Європейське співтовариство якнайшвидше приєднати нашу енергосистем до ENTSO-E. Інакше ми ризикуємо зіткнутися з енергетичною кризою в умовах жорстокої війни з Росією.
Ввечері 23 лютого 2022 українська енергосистема в тестовому режимі від’єдналася від Росії та Білорусі в рамках підготовки до повного приєднання до європейської енергосистеми ENTSO- E, яке планувалося у 2023 році. З огляду на повномасштабну війну РФ проти України, є всі підстави очікувати, що Україна не приєднається назад мереж РФ та Білорусі по завершенню тестових 72 годин.
Інтеграція України з ENTSO-E дуже болюча для Росії з ідеологічних та геополітичних міркувань. Нинішня ж ситуація може стати для загарбників додатковою перевагою у війні. Тому важливо, щоб в разі потреби Україна могла отримувати.
У довготривалій перспективі розширення європейської енергомережі та включення до неї України принесе переваги як для економіки, так і довкілля і нашої країни, і країн-членів ЄС. Зокрема, перехід на відновлювані джерела енергії і згортання вугільної енергетики може відбутися швидше і з меншими витратами завдяки кращому балансуванню змінної сонячної та вітрової генерації в масштабах континенту та іншим перевагам широкої європейсько-української енергетичної співпраці. Це натомість зменшить викиди парникових газів та забруднення повітря від теплоелектростанцій, сприяючи боротьбі із кліматичною кризою та захисту довкілля.
Матеріал підготовлено у рамках проекту «Зміцнення мережі ГО «Ekonet» в питаннях охорони клімату і довкілля в Східній Європі і Центральній Азії» при фінансовій підтримці «Хліба для Світу».