Зниження “зеленого” тарифу вдарить передусім найменших виробників електроенергії з ВДЕ, що складають менше 2,5 % ринку.

Реалізація положень законопроєкту про зменшення “зеленого” тарифу найболячіше вдарить по найменших учасниках ВДЕ-ринку, що оперують електростанціями потужністю до 1 МВт. Коаліція громадських організацій “Енергетичний перехід” закликає парламентарів зберегти поточний режим підтримки для таких учасників ринку. 

Особливо вразливими такі об’єкти робить економіка їхньої діяльності – невеликі масштаби, висока частка витрат на проектування та підключення до мереж у загальній вартості проєктів, а також – менші можливості для реструктуризації кредитів.

За попередніми даними дослідження малих гравців ринку електроенергії, що проводиться Коаліцією “Енергетичний перехід” та ГО “Спілка активних споживачів та проз’юмерів” (САСП) за підтримки Фонду Гайнріха Бьолля, в Україні працює 503 малих ВДЕ-електростанції потужністю до 1 МВт. Їхня сукупна  встановлена потужність – 186 МВт, що становить лише 2,48% від загальної потужності ВДЕ-електростанцій в Україні (7,5 ГВт станом на 17 червня 2020 р).  Найбільшу частину серед ВДЕ-електростанцій з встановленою потужністю до 1 МВт становлять сонячні (123 МВт), малі ГЕС (47 МВт) та біогазові електростанції (13,66 МВт).

Така мала частка виробників із потужністю до 1 МВт вказує не лише на несприятливий для малих учасників ринку законодавчий та регуляторний режим. Це також означає, що фінансовий здобуток від зменшення для них “зеленого” тарифу буде практично непомітним, натомість сотні малих та середніх підприємств опиняться під загрозою закриття, банкрутства та звільнення своїх співробітників. Зі свого боку, це зменшить надходження в місцеві бюджети від податків, що сплачують такі підприємства. 

Слід особливо відзначити, що вплив малої розподіленої генерації на мережу є суттєво меншим, ніж крупних об’єктів, а країни ЄС стимулюють розвиток саме розподіленої  генерації з ВДЕ та створюють привабливі умови для малих учасників енергетичних ринків. 

Зважаючи на все перелічене вище, представники Коаліції та САСП закликають депутатів залишити поточний режим підтримки для найменших учасників ринку та внести відповідні зміни до законопроекту після його прийняття в першому читанні Верховною Радою.

Остаточні результати дослідження “Малі учасники ринку ВДЕ-електроенергії в Україні” будуть представлені найближчим часом. 

Для довідки:

Сьогодні у сфері ВДЕ в Україні працює 892 компанії, що володіють ВДЕ-електростанціями загальною встановленою потужністю 7,5 ГВт. З них 339 становлять компанії, що є власниками 503 електростанцій потужністю менше 1 МВт. Загальна встановлена потужність цих малих електростанцій становить 186 МВт — це 2,48% від усієї загальної потужності ВДЕ-електростанцій в Україні.

Зауваги щодо методології:

  • Дані, якими оперує дослідження, отримані шляхом поєднання даних з регулярних звітів НКРЕКП щодо електростанцій, що отримали “зелений” тариф, та даних із засідань НКРЕКП.
  • Дані про потужності вказані за постійним струмом (DC) і відрізняються від даних про потужності підключень відповідних електростанцій за змінним струмом (AC).
  • При підрахунку кількості малих електростанцій, дані про електростанції були агреговані: різні черги електростанцій, що знаходяться за однією адресою та належать тому ж власнику, рахувались як одна електростанція із сумарною потужністю, що складається з потужностей окремих черг.
  • Зараз оприлюднюються попередні результати дослідження. Остаточні міститимуть незначні уточнення.