У зв’язку з військовою агресією електропостачання в багатьох регіонах країни є недостатнім і нерегулярним, що призводить до того, що багато комерційних користувачів покладаються на автономні дизель-генератори, які є інтенсивними забруднювачами повітря тому для їх використання потрібно отримати дозвіл на викиди дизель генератора в атмосферне повітря. Якщо генератор встановити в кожному будинку і просумувати всі викиди від них, їх значення значно перевищать розмір викидів від теплової електростанції.
Під час роботи дизель-генератора в атмосферне повітря викидаються забруднюючі речовини, які можуть мати негативний вплив на здоров’я людини та навколишнє середовище: вуглецю оксид, речовини у вигляді суспендованих твердих частинок (сажа), азоту діоксид, вуглеводнів С12-С19, діоксиду сірки та створюється додаткове шумове навантаження.
Більшість цих забруднюючих речовин походять від різних «неідеальних» процесів під час згоряння, таких як: неповне згоряння палива, реакції між компонентами суміші під високою температурою та тиском, згоряння мастила двигуна та масляних присадок, а також згоряння невуглеводневих компонентів палива та присадок до палива. Окрім того, дизельні генератори створюють 88 дБ шуму, генератори, що працюють на бензині або газі, можуть перевищувати 95 дБ. Дані показники перевищують нормативний показник що складає 55 дБ денний та 45 дБ у нічний час.
Вимоги до розміщення генераторів.
Розміщення дизель-генераторів вимагає консультації фахівців, оскільки повинно відповідати законодавству у сфері екології, охорони праці та пожежної безпеки. Розрахунок розсіювання та забруднюючих речовин і заміри шуму виконуються відповідно до ліцензійних програмних комплексів та відповідного лабораторного обладнання.
Вимоги до реєстрації генераторів:
1. Перед початком експлуатації власник або оператор генератора, має отримати дозвіл на викиди дизель генератора забруднюючих речовин, оскільки, дане джерело утворення підпадає під дію ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Реєстрація генератора, вимагає внесення змін до існуючого дозволу на викиди в атмосферу.
2. Дизель-генератор має бути внесений в Декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці (постанова КМУ від 3 лютого 2021 р. №77).
3. Дизель-генератор, який розміщений в приміщенні, має бути внесений в Декларацію відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (постанова КМУ від 05.06.2013 №440).
4. При наявності окремого резервуару зберігання палива для дизель-генератора, необхідно провести ідентифікацію об’єкту підвищеної небезпеки.
Що необхідно для підготовки реєстрації, оформлення дозволу на викиди на дизель-генератор?
1. юридична назва, реквізити, адреса власника або оператора генератора;
2. розташування та адреса приміщення, де здійснюватиметься зареєстрована діяльність;
3. заплановані дати будівництва та встановлення;
4. марка та модель генератора;
5. тип(и) палива, яке буде використано;
6. максимальна номінальна швидкість спалювання палива генератора;
7. максимальна проектна повна вихідна потужність даного генератора;
8. та/або технічний паспорт на обладнання.
Рекомендації щодо використання дизель-генератора:
1. не використовуйте генератори в приміщеннях, що не обладнані системою видалення вихлопних газів та пожежогасіння;
2. розміщуйте генератори на відстані не менше 10 метрів від будівлі;
3. використовуйте тільки сертифіковане обладнання;
4. не залишайте обладнання без нагляду;
5. проводьте технічне обслуговування обладнання у фіксований період ;
6. перед встановленням генератора рекомендовано проконсультуватись з відповідними фахівцями, для зменшення впливу від їх експлуатації та ризику для здоров’я людей.
Генератор – це аварійне джерело живлення і використовувати його потрібно за критичної необхідності, відповідно до дозвільних документів, адже небезпека їх експлуатації та екологічна небезпека є дуже високими.
Публікація підготовлена ТОВ «Компанії «Центр ЛТД».