За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), 7,7 мільйонів українців стали внутрішньо переміщеними особами, а понад 6,8 мільйонів змушені були виїхати до Європи. За оцінками Світового банку цього року українська економіка скоротиться на 45%. Враховуючи масштаб економічної шкоди та рівень міграції, нинішнє скорочення попиту на електроенергію в Україні може стати напів постійним явищем, на відновлення якого знадобляться роки.
До війни Україна була досить добре з’єднана з електромережами сусідів із загальною транскордонною потужністю близько 5900 МВт. Інтерконектори з Росією та Білоруссю сумарною потужністю до 4300 МВт були відключені 23 лютого 2022 року, коли Україна почала тестування роботи енергосистеми в ізольованому режимі. Дуже малоймовірно, що ці інтерконектори будуть увімкнені знову. Тепер, в радикально нових умовах, доступна потужність міждержавних перетинів суттєво скоротилася.
Вихід у цій ситуації – експортувати електроенергію у інші країни світу. Звісно, мова тут іде про країни Європи.
Після термінового запиту Укренерго та Молдови щодо аварійної синхронізації ОСП континентальної Європи (ENTSO-E) погодилися розпочати пробну синхронізацію енергосистеми континентальної Європи з енергосистемами України та Молдови 16 березня 2022 року.
Після синхронізації 16 березня єдині комерційні потоки між Україною та країнами ENTSO-E станом на початок червня 2022 року складали 210 МВт експорту до Польщі через радіальне сполучення, яке відновило роботу наприкінці березня. Крім того, працює з’єднання потужністю 700 МВт з Молдовою: експорт до Молдови відновився в червні 2022 року, хоча і з дуже обмеженою потужністю приблизно 140 МВт.
Наразі Україна має перспективу експорту електроенергії через 8 інтерконекторів з країнами-членами ENTSO-E: через Польщу, Угорщину, Словаччину і Румунію.
Після рішення ENTSO-E відновити експорт електроенергії з України (з обмеженою пілотною потужністю 100 МВт) 28 червня відбувся перший добовий аукціон розподілу потужності (румунський напрямок) з поставкою 30 червня.
“Після цього початкового етапу очікується, що торгові значення поступово збільшуватимуться, після регулярної оцінки стабільності енергосистеми та відповідно до міркувань безпеки”, – стверджують експерти коаліції “Енергетичний перехід”.
Ми вважаємо, що використання наявних інтерконекторів є одним із найшвидших і найпростіших рішень, яке має додаткові переваги, а саме: забезпечення додаткових доходів для підтримки ліквідності української енергосистеми.
Публікація про відновлення транскордонної інфраструктури ЄС-Україна, підготовлена спільно із глобальною неурядовою організацією “Проєкт з надання регуляторної допомоги” (Regulatory Assistance Project (RAP) буде оприлюднена у серпні.