Експорт електроенергії в країни ЄС розпочався наприкінці червня цього року, а припинився вже 10 жовтня після першого масштабного обстрілу нашої енергосистеми. Планувалося, що до кінця року експорт в ЄС становитиме близько 800 МВт електроенергії на добу, хоча, з огляду на обережність Європейських операторів систем передачі, починався він лише зі 100 МВт. Технічний потенціал України наразі оцінюється фахівцями у 1600 МВт на добу, у випадку завершення технічних модернізацій.

Для України розширення експорту є дуже важливим з економічної точки зору. Адже електроенергія в ЄС влітку та восени коштувала в рази дорожче, ніж в Україні. Наприклад, спотова ціна в Україні 30 липня становила €71 за МВт·год, в той час в Румунії – €494 за МВт·год. Кабмін оцінив, що за поточними цінами в Європі, експорт дозволяв би отримувати до €150 млн щомісяця. І ці надходження дозволили б країні частково компенсувати втрати інших ринків, зменшуючи негативне торгівельне сальдо.

У липні 2022 року Кабінет міністрів України зобов’язав експортерів електроенергії направляти 80% прибутку на виконання спеціальних обов’язків (ПСО) для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії протягом дії воєнного стану. Оператор системи передачі НЕК «Укренерго», який разом з доходом від продажу доступу до міждержавних електромереж на транскордонних перетинах, отримав в рамках ПСО ресурси для збалансування своїх обов’язків перед учасниками ринку. Загалом, за підрахунками Уряду у січні-жовтні 2022 року експорт електроенергії приніс Україні $542,5 млн. Це у 2,5 рази більше, ніж за аналогічний період 2021 року. Найбільше електроенергії до ЄС було експортовано у серпні – 442 357 МВт·год.

Найбільш стійкою під час війни, з точки зору забезпечення кінцевого споживача електроенергією, є саме децентралізована енергосистема з домінантом розподіленої генерації, яка може використовувати смарт технології, управління попитом, вчасно модернізується та балансується через інтерконнектори з сусідніми країнами. Оскільки інфраструктура України зазнала сильної руйнації, то під час відновлення та відбудови це наша можливість не йти шляхом реставрації попередньої архітектури енергомережі, а впровадити найсучасніші підходи й стати локальним лідером з енергетичних інновацій.

«Зелене» відновлення України. Відновлення енергетичної інфраструктури України має базуватися на ще більшому посиленні стійкості та максимальному «озелененні» генерації. Це відповідає інтересам України та інтересам ЄС. Тому, Уряд має створити такі гарантовані інвестиційні умови, аби підвищити маржинальність і зацікавити інвесторів ВДЕ в нових проектах, забезпечити будівництво не тільки нових генеруючих потужностей, але і балансуючих, зокрема, систем накопичення енергії. Впровадження механізму net energy billing допоможе Українському бізнесу пережити цінові шоки на енергетичних ринках, знизити собівартість продукції. Також має відбутися повна інтеграція української та європейської систем: не лише фізична, але й на рівні ринків. Тобто, вже сьогодні має розроблятися і запроваджуватися відповідна правова база для market coupling.

Для розвитку потенціалу експорту необхідно також врегулювати і низку юридичних питань, зокрема, щодо гарантії походження зеленої енергії (ГП).  Гарантія походження – це електронний документ, основною функцією якого є надання доказів кінцевому споживачу, що цю частку чи обсяг енергії було вироблено з відновлюваних джерел. Згідно обов’язкової для імплементації Директиви ЄС RED II, ГП має поширюватися не тільки на електроенергію, але і інші сегменти, включаючи водень, енергію з біомаси, сектори енергії щодо опалення і охолодження, транспорту.

Вже тепер значна кількість споживачів в ЄС надають перевагу електроенергії підтвердженої ГП, а в майбутньому сертифікат про походження стане обов’язковою вимогою при експорті/імпорті в частині транскордонного тарифу на викиди вуглецю. Запровадження ГП в Україні є нагальним питанням з огляду на очікуване впровадження ЄС механізму податкового регулювання CBAM з 2023 року.

Що вже було зроблено? Україна вже зробила деякі кроки для початку експорту «зеленої» електроенергії до ЄС. Зокрема, як повідомляв ДП “Гарантований покупець”, ним було розроблено базовий законопроєкт для отримання права експортувати “зелену” електроенергію, а також підприємство розробляє підзаконні нормативно-правові акти для здійснення експортних операцій.

Результати останнього опитування ГО «Екодія» показали, що 78% українців позитивно ставляться до відновлюваної енергетики. Громадське суспільство також підтримує перехід на чисті джерела енергії, об’єднавшись у Коаліцію «Енергетичний перехід», до якої входять провідні громадські організації сфери екології, клімату та галузеві асоціації ВДЕ.

Отже, Україна має максимально використати свій історичний шанс і стати енергетичним лідером Європи, а розвиток експорту електроенергії до країн ЄС є основою енергетичної інтеграції України до ЄС.

 

Автори: ГС “Асоціації сонячної енергетики України” та Коаліція “Енергетичний перехід”

 

 

Публікація підготовлена на замовлення ГО «Екоклуб» у рамках проєкту «Адвокація механізмів підтримки ВДЕ-генерації в умовах війни», що фінансує Фонд ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ – Україна.