У доповіді про стан ядерної енергетики зазначено, що атомна енергія поступається відновлюваній не тільки за ціною, але й за енергетичною потужності, оскільки реактори стають все менш вигідними з фінансової точки зору і не здатні швидко знизити рівень емісії вуглекислого газу.

У середині 2019 нові вітрові та сонячні генератори ефективно конкурують навіть з уже наявними АЕС за вартістю, і нарощують енергетичну потужність швидше, ніж будь-який інший тип енергії, стверджують автори доповіді World Nuclear Industry Status Report (WNISR).

«Стабілізація клімату – першочергове завдання, а атомна енергія не поспішає змінюватися, – написав Майкл Шнайдер, провідний автор доповіді. – Немає жодної технічної або технологічної ситуації, в якій низьковуглецеві конкуренти не впоралися б краще, дешевше і швидше».

Тим часом Україна планує будувати на Хмельницькій АЕС на основі 30-річних конструкцій 3 та 4 енергоблоки.

У доповіді вказано, що з 2009 середній час побудови реактора по всьому світу складає трохи менше десяти років. Це набагато більше, ніж передбачалося Всесвітньою ядерною асоціацією – від п’яти до восьми з половиною років. Зайвий час грає важливу роль, оскільки заважає досягати кліматичних цілей: поки АЕС будується, наявні станції на викопному паливі продовжують викидати СО2 в атмосферу, відзначає Ars Technica.

Крім того, за підрахунками авторів доповіді, ядерна енергія дорожча. Ціна сонячної енергії коливається від $ 36 до $ 44 за МВт * год, а вітрової – від $ 29 до $ 56 за МВт * год. Та ж кількість ядерної енергії коштує від $ 112 до $ 189. За останнє десятиліття нормована вартість – середня розрахункова вартість виробництва електроенергії упродовж усього життєвого циклу електростанції – для сонячних станцій впала на 88%, а для вітрових – на 69%. Для АЕС вона зросла на 23%.

Ту ж тенденцію відображають й інвестиції в галузь: у 2018 Китай, найбільший агресивний будівельник АЕС в світі, вклав у відновлювану енергетику $ 91 млрд, а в ядерну – тільки $ 6,5 млрд.

Енергетична потужність АЕС у світі зросла за останній рік на 3,4%, і склала 370 ГВт. Це новий історичний максимум. Однак оскільки темпи зростання потужності ВДЕ постійно збільшуються, частка ядерної енергії у валовий потужності залишається трохи вище 10%.

На думку фахівців з MIT, вітрові та сонячні електростанції зможуть стати такими ж вигідними, як АЕС або ТЕС, через шість років. Аналітики фінансової компанії Lazard прийшли до висновку, що встановлення сонячних потужностей обходиться дешевше, ніж використання вже готових атомних електростанцій. З іншого боку, ряд дослідників стверджує, що домогтися скорочення емісії вуглекислого газу без використання ядерної енергії буде набагато складніше і дорожче (лише тоді, коли ми говоримо про короткострову перспективу – прим. ГО “Екоклуб”)

Джерело: Хайтек+

Цікаво:

«Перехід України на відновлювану енергетику до 2050 року» – дослідження українських науковців за підтримки Представництва Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні про можливі варіанти переходу України на 100% ВДЕ до 2050 року.

Тест на знання атомної енергетики